Spełnione marzenie działkowca! | homify

Spełnione marzenie działkowca!

Aśka Warchał Aśka Warchał
高原正伸建築設計事務所 一級建築士事務所 Eklektyczny pokój multimedialny
Loading admin actions …

W prowadzeniu harmonijnego życia niezbędny jest kontakt z naturą. Możemy spędzać czas w przydomowym ogródku, chodzić na częste spacery do parku, organizować weekendowe wyjazdy w góry lub nad morze, wypełnić nasze wnętrza roślinami doniczkowymi… lub posiadać ogródek działkowy. Dzisiejszy Katalog Inspiracji dedykujemy właśnie działkowcom! Pierwszy ROD, czyli Rodzinny Ogród Działkowy, powstał w Polsce już w 1897 roku w Grudziądzu. Ponad sto lat później wciąż cieszą się one niezwykłą popularnością wśród miłośników ogrodnictwa i rekreacji na świeżym powietrzu, którzy przeważnie na co dzień mieszkają w centrach miast lub budynkach z wielkiej płyty. 

Po inspiracje dla działkowców wybierzemy się dzisiaj aż do… Japonii! Tamtejsi architekci całkowicie przeobrazili zagraconą altanę, która teraz stała się doskonałym miejscem do wypoczynku.

Przed: Niewykorzystany potencjał

Zanim nasi profesjonaliści weszli na działkę, altana przedstawiała się koszmarnie. Nie spełniała żadnych funkcji rekreacyjnych, a już na pewno nie estetycznych! Pod zadaszeniem po prostu składowano różnego rodzaju materiały ogrodnicze oraz przedmioty, które mogły przydać się w przyszłości: kawałki blachy, plastiku, styropianowe opakowania… W efekcie wszystko wyglądało niczym jeden wielki śmietnik i nie wpływało korzystnie na wypoczynek użytkowników działki.

Po: Prosta altana z recyklingu

Oto nasz budynek po przemianie! Jak widać, nasi architekci niezwykle kreatywnie podeszli do zadania, jak najwięcej materiałów do budowy pozyskując z recyklingu. W efekcie powstała elegancka, zamknięta altana z przeszkleniami. Taka prosta konstrukcja sprawdziłaby się i w Polsce, gdzie według obowiązującego prawa, na terenach ogródków działkowych nie można budować domów jednorodzinnych, a jedynie właśnie altany, szklarnie, tunel foliowy, studnie, sieć wodociągową i elektryczną, zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne), pergolę, murki kwiatowe, ogródki skalne i kąciki wypoczynkowe, piaskownicę, huśtawkę, etc.

Ekologiczna stylowość

Chociaż do budowy naszej altany wykorzystano materiały z recyclingu, takie jak starą blachę oraz deski, postarano się, aby projekt architektoniczny miał w sobie sporą dozę uroku. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wprowadzenie poziomego okna, które osłonięto plastikiem. Po zmroku z wnętrza sączy się ciepłe światło, przebijające przez matowy materiał i dające zaskakująco stylowy efekt. Ważniejszy od nowych materiałów jest dobry pomysł!

Pomysłowa ścieżka

Przy wejściu do altany wybudowano oryginalną ścieżkę. Najpierw wykopano rów, a następnie ułożono w nim pionowo… dachówki, które potem po bokach zasypano. Skąd taki pomysł? Po pierwsze takie rozwiązanie jest znacznie trwalsze niż na przykład położenie jednej warstwy płytek, nie wymaga zastosowania zaprawy, a do tego zapewnia dodatkowy odpływ wody w przypadku wyjątkowo deszczowych dni. Wykonanie takiej ścieżki samemu jest bardzo proste, a przynieść może naprawdę ciekawe rezultaty. 

Zastanawiacie się nad budową ścieżek w Waszym ogrodzie? Ten Katalog Inspiracji będzie ciekawą lekturą: W 8 prostych krokach do ścieżki w ogrodzie!

Bliskość natury

Wchodzimy do środka altany i zostajemy całkowicie zaskoczeni! Chociaż po przemianie była ona nie do poznania, to jednak nie spodziewaliśmy się po niej tak stylowego, naturalnego wnętrza. Ściany wykonane z blachy, drewna i plastiku od wewnątrz wzmocniono masą z gliny wymieszanej ze słomą. Wydaje nam się, że znajdujemy się w lepiance! Wprowadzono także inne naturalne dekoracje. Dobrze zaplanowane umiejscowienie otworów okiennych zapewnia tutaj wyjątkową atmosferę.

Miejsce regeneracji

Wnętrze altany podzielono na trzy strefy: przedsionek, miejsce wypoczynku oraz magazyn. Chociaż teraz konstrukcja nareszcie służy również do wypoczynku, nie mogło zabraknąć w tym projekcie także przestrzeni do przechowywania. Nas jednak najbardziej interesuje wspaniałe pomieszczenie służące widoczne na zdjęciu! Architekci sami wykonali meble, na co najlepszym dowodem jest słup konstrukcyjny… wychodzący ze środka stołu. Obok niego ustawiono dwie praktyczne ławy. Trudno uwierzyć, że w tym klimatycznym pokoju, gdzie teraz wręcz oddycha się naturą, było jeszcze niedawno składowisko śmieci. I naszą działkę możemy tak odmienić!

Czy posiadacie ogródek działkowy? Co w nim zbudowaliście?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu