6 nawyków, które trzeba mieć, by utrzymać dom w czystości! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

6 nawyków, które trzeba mieć, by utrzymać dom w czystości!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Sypialnia Nowoczesna sypialnia od ARTEMIA DESIGN Nowoczesny
Loading admin actions …

Z pozoru oczywiste i proste zajęcia domowe niekiedy sprawiają nam wiele trudności. Głównie jest to problem naszego charakteru, a dokładniej niewyrobionych nawyków, które często nie idą w parze z codziennym utrzymywaniem porządku w domu. Samozaparcie w realizowaniu czynności domowych to przejaw oraz klarowna oznaka dojrzałości, samodzielności i brania odpowiedzialności za prozaiczne, a w konsekwencji i ważniejsze aspekty naszego życia. Mówi się, że porządki w domu oznaczają porządki w życiu. Jeśli, według niektórych, jest to zbyt daleko idący wniosek, to przynajmniej załóżmy, że czystość w domu to o jeden problem mniej w otaczającym nas świecie.

Porządki w domu powinniśmy zaprowadzać każdego dnia. Pomóc nam w tym mogą pewne wyrobione schematy zachowań, których codzienne wykonywanie pomoże nam utrzymywać porządek w mieszkaniu przez cały czas. W tym artykule wymienimy najważniejsze czynności, które bez konsekwencji realizacji utrudnią nam posiadanie pięknego i reprezentatywnego wnętrza na co dzień.

Piękne wnętrza, o które warto dbać możecie zobaczyć w Katalogu Inspiracji Modne wnętrza – 8 ponadczasowych przykładów! Zapraszamy!

1. Sprzątaj po sobie na bieżąco

Mieszkanie samo się nie posprząta, musimy to zrobić własnymi rękami, w wolnym czasie, dlatego najlepiej dla nas oraz pozostałych domowników jeśli jak najwcześniej wyrobimy w sobie nawyk sprzątania na bieżąco! Nauczmy się robić wszystko od A do Z. Skupiajmy się na zadaniu sprzątania, tak samo jak na wykonywanej pracy zawodowej, ponieważ porządki w domu to także obowiązek dnia codziennego, który musimy realizować. Dobrą motywacją do tej pracy może być wprowadzenie do mieszkania naturalnych dekoracji – roślin, które wymagają systematycznej pielęgnacji. Ścielmy łóżko od razu po wstaniu, a będzie to dobry początek dnia. Pracujmy nad sobą i zwalczajmy lenistwo poprzez okresowe, sezonowe segregacje, które przewietrzą nasze przeładowane szuflady z niepotrzebnych rzeczy. Porządki w domu mogą być bardzo satysfakcjonujące, dlatego warto nauczyć się żyć zorganizowanie! 

Powyższa piękna sypialnia realizacji Artema Pracownia Architektury Wnętrz.

2. Odkładaj rzeczy na miejsce

Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny

Ten nawyk szczególnie przydatny jest w kuchni, gdzie mamy mnóstwo ukrytych rzeczy w szafkach i szufladach, które wyciągamy przy gotowaniu. Dbajmy o wygląd naszego domu, odkładając rzeczy na swoje miejsce od razu po ich użyciu. Nie tylko w kuchni. Po przyjściu z pracy lub szkoły przywyknijmy do odkładania torby lub plecaka do swoich pokojów. Nie dawajmy pretekstu na pozostawianie ich w innych miejscach, aranżując tam zbędne meble. Aby nie kusić naszego lenistwa zrezygnujmy z dodatkowych komód lub dekoracyjnych konsoli w korytarzu, na których moglibyśmy zostawiać rzeczy. W ten sposób szybko tworzy się bałagan w całym domu. 

Piękny i pomysłowy wystrój korytarza możecie zobaczyć w Jak ciekawie udekorować korytarz?

3. Nie przynoś rzeczy z innych pokojów

Kolejną zasadą, która pomoże utrzymać porządek w domu na co dzień jest pilnowanie tego, by rzeczy nie zmieniały swoich miejsc, nawet na dłuższą chwilę. Jest to poniekąd pochodna wcześniejszego punktu. Aby jednak utrzymać ład w domu, postanówmy sobie jedną czynność. Codziennie wieczorem przejdziemy się po całym domu z koszykiem i pozbieramy rzeczy z poszczególnych pomieszczeń, które nie powinny się tam znaleźć, jednocześnie odnosząc każde na swoje miejsce. Taki zwyczaj nie wymaga dużo wysiłku, a znacząco ułatwi późniejsze, generalne sprzątanie.

4. Pozbądź się zbieractwa

Gromadzenie niepotrzebnych rzeczy to największy błąd jaki możemy zrobić przy eksploatowaniu mieszkania, ale również dla samych siebie z bardzo prostego względu – zaczynamy uzależniać się od posiadania, kupowania i życia w otoczeniu wielu przedmiotów, których nie używany, wydajemy na nie pieniądze i z czasem przypisujemy im uczucia, takie jak sentymenty lub przywiązanie, które później bardzo utrudniają nam swobodne funkcjonowanie. Aby dojść do takiego przekonania musimy skupić się na pięknie detali i zwracaniu uwagi na główne dekoracje domu. Małe bibeloty w salonie nie upiększą jego wystroju, gdyż z powodu swojej nieznacznej wielkości zawsze zginą w towarzystwie innych mebli i dekoracji. Pozbywajmy się niepotrzebnych drobiazgów i uwolnijmy swoje szuflady od rupieci. Przeczytajcie o tym w Jak uwolnić się od zbędnych rupieci w domu?

5. Urządzaj jak najprościej

Kolekcja Manteia Eklektyczna łazienka od Ceramika Paradyż Eklektyczny
Ceramika Paradyż

Kolekcja Manteia

Ceramika Paradyż

Minimalizm w domu to styl designu mebli i wykończenia pomieszczenia. Jest on nie tylko piękny, ale też oszczędny i niezbyt wymagający w codziennym czyszczeniu. Idealnym przykładem do tego zagadnienia jest łazienka, która zmyślnie zaprojektowana może oszczędzić nam znacznego wysiłku i czasu przy sprzątaniu! Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie odpływu prysznica w podłodze, bez wymagającego żmudnego czyszczenia brodzika, półki przewidziane we wnękach, tak by mniej zbierały kurz oraz wbudowanie podwieszanej toalety w ścianę. Proste wyposażenie w całym domu szybciej i łatwiej się odkurza, a wtedy codzienne sprzątanie będzie dla nas czystą (dosłownie) przyjemnością, a nie obowiązkiem.

6. Kochaj swoje rzeczy!

Ostatnią radą na to, by dbać o swoje mieszkanie zawsze jest po prostu pokochanie swoich rzeczy! Nie tylko ubrań w szafie, ale też każdej drobnostki którą postanawiamy przygarnąć do naszego wnętrza. Zadbane ubrania, elementy dekoracyjne, bibeloty, tekstylia będą długo zachwycały swoim wyglądem, dzięki czemu z przyjemnością będziemy mogli do nich wracać po dłuższym czasie, gdy nadejdzie moda lub po prostu taka ochota!

Czy porządek w domu jest dla Was istotną kwestią w życiu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu