6 rzeczy do rozważenia przed zakupem prysznicowych zasłon!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Loading admin actions …

Urządzanie łazienki wcale nie jest takie proste, ponieważ oprócz funkcji użytkowej, powinna również estetycznie się prezentować i napawać nas energią każdego ranka, kiedy to właśnie od wizyty w łazience rozpoczynamy kolejny dzień. Zaś wieczorem powinnyśmy być w stanie się w niej zrelaksować. Inspiracje do aranżacji łazienki możemy czerpać zewsząd. Inną kwestią jest wybór praktycznych rozwiązań, takich jak choćby odpowiednio dobrana zasłona prysznicowa. Zebraliśmy kilka przykładów, które sprawdzą się zarówno w mniejszych, jak i większych wnętrzach.

Wymierz wszystko

Zanim zdecydujemy się na wybór kabiny lub zasłony prysznicowej, powinniśmy dokładnie wymierzyć łazienkę – ułatwi nam to podjęcie decyzji dotyczącego tego, czy ma być ona rozsuwana, otwierana tak jak drzwi, a może będzie to stała szklana ścianka oddzielająca prysznic od reszty łazienki.

Prysznic, który jest oddzielony od reszty łazienki tylko szklaną szybą nie wpływa na optyczne zmniejszenie powierzchni – a wręcz przeciwnie! Dodatkowo zastosowane jasne kolory i zamontowane duże lustro powiększają całość przez co łazienka wydaje się większa niż jest w rzeczywistości. Rezygnując z brodzika, który odgradzałby prysznic od łazienki, musielibyśmy zrezygnować z części powierzchni, która zostałaby zajęta przez zabudowę. Takie rozwiązanie jak to zaprezentowane, jest optymalnym wyjściem z sytuacji, w której mamy wąską łazienkę, a chcielibyśmy zamontować duży prysznic. Mała łazienka z prysznicem wcale nie musi oznaczać też małego prysznica!

Materiał

DOM W PASYMIU : styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez OIKOI
OIKOI

DOM W PASYMIU

OIKOI

Zasłony mogą być wykonane przede wszystkim ze szkła lub plastiku, ewentualnie możemy zdecydować się na najtańszą, ale najmniej skuteczną wersję, czyli zasłonę z materiału, która będzie częściowo chronić naszą łazienkę przed zachlapaniem. W zależności od naszych funduszy oraz potrzeb, powinniśmy wybrać pomiędzy szkłem a plastikiem.

Łazienki z prysznicem mogą być równie piękne jak wszystkie luksusowe pomieszczenia, które kojarzą nam się z wanną na lwich łapach lub bardziej nowoczesną – z hydromasażem. Ta łazienka to przede wszystkim estetycznie harmonijna całość, która łączy w prosty sposób czarne kafelki przypominające plaster miodu i zwykłe, prostokątne, białe – dzięki temu otrzymujemy ponadczasowe wnętrze w wydaniu urozmaiconej klasyki. Od zawsze kombinacje bieli i czerni tworzą elegancką przestrzeń, która z odpowiednimi dodatkami stanowi świeżą aranżację.

Rodzaj zasłony

Przede wszystkim możemy je rozróżnić ze względu na sposób otwarcia, mogą to być zasłony przesuwane, zamykane lub stałe. W przypadku stałych oczywiście wymagają większej łazienki lub sporej wnęki na prysznic.

Widoczna na zdjęciu kabina prysznicowa to najbardziej typowy i popularny przykład. W ten sposób można łatwo wykorzystać narożnik, ustawiając w nim prysznic. Do wyboru mamy prysznice na planie kwadratu lub prostokąta lub takie jak na zdjęciu – narożnikowe z półokręgiem z jednej strony. W porównaniu ze zwykłym prysznicem z kwadratowym brodzikiem, prysznic tego typu wygląda bardziej przyjaźnie i zabiera mniej miejsca, dzięki pozbyciu się kanciastej formy.

Bez chlapania!

Podstawową funkcją zasłony prysznicowej jest odseparowanie prysznica od reszty łazienki, tak abyśmy jej nie zachlapali. O ile w łazienkach ze stałymi zasłonami, które mają odpowiednio dużo miejsca, jest to raczej mało prawdopodobne, to jednak w przypadku otwieranych lub rozsuwanych kabin zawsze należy sprawdzić stan i dopasowanie uszczelek. W innym wypadku cała łazienka może po prostu zamienić się w kałużę pomimo zasłony…

Rozsuwane

W takich łazienkach, jak ta widoczna na zdjęciu, gdzie prysznic jest idealnie wkomponowany we wnękę, najlepiej sprawdzają się  rozsuwana szklana przesłona , ponieważ nie będziemy musieli martwić się zachlapaniem przy ich otwieraniu na zewnątrz, a mamy wystarczająco miejsca, żeby je na siebie nałożyć. Oprócz tego uzyskujemy możliwie jak najwięcej naturalnego światła we wnętrzu, a to poprzez duże okno i przezroczystą gładką szybę oddzielającą prysznic od reszty łazienki.

Bez zasłony?

Projekty,  Łazienka zaprojektowane przez Sani-bouw
Sani-bouw

Bovenaanzicht van het badkamerontwerp voor de kleine badruimte

Sani-bouw

W tak skomponowanej łazience, jak widać, wcale nie potrzebna jest nam zasłona, a nawet gdybyśmy chcieli ją zamontować, to mielibyśmy z tym problem ze względu na niesamowicie mały metraż całego pomieszczenia. 

Pomimo szalenie małego metrażu w tej łazience znajduje się wszystko, czego moglibyśmy potrzebować. Aby nie marnować miejsca na szybę, która oddzielałaby prysznic, została postawiona ścianka – z jednej strony znajduje się toaleta, a z drugiej prysznic. Dzięki temu podłączenie instalacji nie jest tak kłopotliwe i możemy wykorzystać przestrzeń w łazience w 100%.

Wolicie wannę? Zobaczcie te niesamowite łazienki: Mała łazienka z wanną – 10 inspiracji.

Która zasłona najlepiej sprawdzi się w Waszej łazience?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu