7 rzeczy, które należy unikać podczas zakładania akwarium | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

7 rzeczy, które należy unikać podczas zakładania akwarium

A.D. A.D.
Aquarium in the city Egzotyczny salon od Aquarium Architecture Egzotyczny
Loading admin actions …

Domowa hodowla rybek akwariowych to cała kultura i aktywność , od której po kilku miesiącach ciężko się oderwać a akwarystyka to może być hobby na całe życie a nawet zajęcie kultywowane przez kolejne pokolenia. Wpływ prowadzenia akwarium na samopoczucie jego właściciela, a niekiedy także osób, pozostających pod wpływem piękna podwodnego świata, został udowodniony naukowo kilka lat temu przez amerykańskich naukowców. Badania przeprowadzone na grupie kilkudziesięciu osób, udowodniły, że w biurach pracowników, które zostały wyposażone w akwaria, rzadziej dochodziło do nieporozumień i nerwowych konfliktów. Piękne, duże, kolorowe, odpowiednio pielęgnowane akwarium będzie ozdobą każdego domu. Spełni funkcję nie tylko estetyczną, nastrojową ale również relaksacyjną a z czasem jego prowadzenie może stać się długoletnią pasją. Ale nastroju rybek nie przewidzicie tak łatwo jak samopoczucia psa czy kota. Jest to skomplikowana wiedz, którą trzeba posiąść by umiejętnie prowadzić akwarium i zajmować się zajmującymi go organizmami żywymi. W drodze do celów możecie popełniać błędy, które będą miały trudne do odwrócenia skutki. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy o akwarystyce dla początkujących. Zobaczcie jakie są najczęściej spotykane błędy podczas zakładania akwarium.

Nie kupuj zbyt małego akwarium

Częstym błędem powtarzanym przy zakładaniu pierwszego akwarium jest wybieranie niewielkiego zbiornika w kształcie kuli – niedoświadczonym hodowcom wydaje się że będzie to łatwe i niekłopotliwe rozwiązanie na początek. Nic bardziej mylnego. W akwarium tego typu żadne żywe stworzenie nie powinno mieszkać  ze względu na wielkość i kształt, ale i też na brak możliwości zamontowania odpowiedniego sprzętu. W dodatku taka kula ma cieniutkie szkło a co za tym idzie nie jest bezpieczna. Także mały, 25 litrowy zbiornik o tradycyjnym kształcie nie jest polecany początkującym, ze względu na małą ilość wody, co powoduje, iż zmiany w parametrach zachodzą szybko. W takim akwarium może być maksymalnie 10 małych ryb. Dla początkujących bardziej odpowiednie będą akwaria powyżej 40 l, w których można mieć np. harem bojowników. 60 l – ten litraż jest idealny dla początkujących. W nim możemy już hodować np. neony czarne oraz czerwone a także stada neonów innesa. 100 l – na początek może być ciut za duże, tym bardziej, że do akwariów powyżej 100 litrów najlepiej używać filtrów zewnętrznych. Jeszcze większe zbiorniki są bardzo kosztowne i nie polecane początkującym akwarystą chyba, że zdecydujecie się na wybór firmy, która zajmie się jego montażem i pielęgnacją.

Nie wpuszczaj do akwarium ryb od razu po założeniu go

Floating Aquarium London Nowoczesny salon od Aquarium Architecture Nowoczesny
Aquarium Architecture

Floating Aquarium London

Aquarium Architecture

W trakcie dojrzewania akwarium wykształca się odpowiednia dla utrzymania równowagi biologicznej flora bakteryjna, w tym bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za przemianę toksycznego amoniaku i azotynów  do względnie bezpiecznych dla ryb azotanów. Bakterie te rozwijają się w akwarium powoli, dlatego też w pierwszych tygodniach działania akwarium pojawiają się wysokie stężenia szkodliwych substancji, które w miarę jak akwarium dojrzewa ulegają obniżeniu aż do wartości niewykrywalnych przez testy akwarystyczne. Proces ten trwa około 3 – 4 tygodni. Dlatego w dojrzewającym akwarium nie powinno się umieszczać pełnej, zaplanowanej obsady ryb. Gdyż to właśnie ryby są głównym źródłem związków azotowych. Im więcej ryb w akwarium, tym więcej składników, z których powstaje toksyczny amoniak, trafia do wody. Proces można przyśpieszyć za pomocą specjalistycznych preparatów.

Nie szalej z egzotyką

Aquarium in the city Egzotyczny salon od Aquarium Architecture Egzotyczny
Aquarium Architecture

Aquarium in the city

Aquarium Architecture

Ryby do akwarium dobiera się pod kątem wielkości zbiornika i jego wyposażenia. Istotne jest także to, czy akwarium ma być zbiornikiem tzw. „towarzyskim” czy ma odzwierciedlać wybrany biotop. W akwariach towarzyskich utrzymuje się ryby z różnych rejonów świata, nie zwracając uwagi na miejsce ich pochodzenia. Ważne jest w takim przypadku to, aby zwierzęta do akwarium dobierać tak, żeby nie wykazywały agresji względem siebie i miały podobne wymagania co do jakości wody i pokarmu. Zbiorniki biotopowe to typ akwariów, w których chowane są ryby z jednego rejonu świata. Tu wszystkie rośliny i zwierzęta powinny być dobierane według pewnego „klucza”. Początkującym akwarystom zaleca się zakładanie akwarium towarzyskiego, gdyż ten typ zbiornika jest łatwiejszy w utrzymaniu. W wymienionym typie akwarium nie ma zasady co do obsady ryb. Jako pierwsze ryby do akwarium towarzyskiego poleca się ryby łatwe w utrzymaniu. 

Nie przekarmiaj ryb

Aquarium in the city Egzotyczny salon od Aquarium Architecture Egzotyczny
Aquarium Architecture

Aquarium in the city

Aquarium Architecture

Generalna zasada mówi, że lepiej jest podać mniej jedzenia, niż zbyt dużo! Pokarm w akwarium powinien zniknąć w ciągu kilku minut. Jeżeli jakaś jego część pływa po powierzchni wody nadal po 10-20 minutach oznacza to zostało podane zbyt dużo. Wówczas resztki pokarmu zaczynają gnić i w wodzie rozwijają się glony i bakterie. Natomiast gdy po podaniu pokarmu w ciągu kilku sekund wszystko znika natychmiast, oznacza to, iż porcje były zbyt małe. Można wówczas dosypać jeszcze odrobinę. Ryby należy karmić minimum 2 razy dziennie – niektórzy pasjonaci robią to nawet 5 razy na dobę.  Może zainteresuje Was również artykuł: Najciekawsze pomysły na dom przyjazny zwierzętom!

Nie używaj wody z kranu

Zwyczajna woda, która leci z kranu w kuchni lub łazience nie daje się do stosowania w akwarium. Wodę wodociągową dezynfekowaną związkami chloru, przed wlaniem do akwarium należy uzdatnić. W tym celu można zastosować preparat akwarystyczny Antychlor, który szybko neutralizuje trujący, niebezpieczny dla ryb akwariowych chlor. Antychlor jest szczególnie przydatny, gdy istnieje potrzeba szybkiego wpuszczenia ryb do akwarium ze świeżą wodą wodociągową. Po jego wlaniu do zbiornika należy silne napowietrzać wodę oraz podnieść jej temperaturę do wymaganej dla danego gatunku ryb. Inną metodą, która pozwala usunąć z wody chlor, jest pozostawienie jej na dobę w naczyniu np. w plastikowym wiaderku lub specjalnie do tego celu przeznaczonym akwarium.

AQUARIUM ARCHITECTURE to specjaliści, którzy zajmują się zakładaniem oraz prowadzeniem akwariów – jeśli sami nie czujecie się na siłach by założyć akwarium zgłoście się do profesjonalistów.

Nie pracuj brudnymi rękami lub narzędziami

Szczególnie ważne jest dokładne mycie i opłukanie rąk po tym jak używa się kosmetyków takich jak krem do rąk czy woda po goleniu. Ma to ogromny wpływ na znajdujące się w akwarium ryby. W takim przypadku nawet zanieczyszczenia pod paznokciami mogą spowodować tragiczny skutek. Dlatego zanim przystąpicie do jakichkolwiek prac związanych z Waszym domowym zbiornikiem wodnym należy bardzo dokładnie umyć ręce ciepłą wodą i najlepiej bezzapachowym mydłem. 

Nie wpuszczaj zbyt dużej ilości ryb

Freshwater Modern Aquarium Nowoczesny salon od Aquarium Architecture Nowoczesny
Aquarium Architecture

Freshwater Modern Aquarium

Aquarium Architecture

To ile ryb może znajdować się w jednym akwarium zależy to głównie od jego pojemności. Nie ma na to  tu podać jakiejś konkretne reguły aczkolwiek czasami spotkać się można z opinią, że powinno to być około 1cm długości ciała ryby na jeden litr wody w akwarium. Zawsze trzeba zachować rozsądek i nie przesadzać z ilością ryb. Ważna jest chociażby podstawowa wiedza o konkretnych gatunkach ryb, które chcecie kupić. Trzeba poznać ich wymagania, wielkość do jakiej dorastają, oraz czy żyją w zgodzie z innymi mieszkańcami akwarium. Ważną rzeczą jest też sprawdzenie w jakiej części toni wodnej dana ryba będzie przebywać. Są gatunki przebywające tylko na dnie, są gatunki pływające przy powierzchni jak i pływające w całej toni wodnej.

A Wam podobają się wnętrza z żywą ozdobą w postaci akwarium?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu