Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Wspaniałe sposoby na renowację drewnianych mebli!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Loading admin actions …

Drewno jest surowcem najbardziej pożądanym i polecanym na materiał do wyposażenia i wykończenia mieszkania. To tradycja, która towarzyszy nam we wnętrzach od zarania dziejów. Z tego tworzywa aranżuje się domy i mieszkania, które niezaprzeczalnie korelują z naturą, dzięki czemu są bardzo przytulnie i dobrze się w nich czujemy. Jednak nowe technologie i innowacje w materiałach służących do produkcji mebli, a także współczesne trendy coraz częściej wynoszą na pierwszy plan wyposażenie wykonane ze sztucznych tworzyw. Styl nowoczesny, industrialny propagują meble ze sklejki na wysoki połysk lub metalowe, ażurowe wyposażenie, które nie zmienia swojego charakteru na przestrzeni lat. Z tego właśnie względu drewniane meble zasługują na docenienie. Są to rzeczy z duszą, na których widać ślady przeszłości z poprzedniego pokolenia. To także pamiątki rodzinne, o które powinniśmy dbać. 

Na szczęście moda zawsze zatacza koło, przypomina nam o wartości tradycji. Do łask wracają stare meble drewniane, którym wystarczy odrobina troski, by odzyskały swoją dawną świetność. Współczesne mieszkania bez antycznego, starego, drewnianego akcentu, są niepełne, dlatego w tym artykule podpowiemy Wam jak zatroszczyć się o drewniane meble, by dodały wyjątkowości Waszym wnętrzom! Oto kilka praktycznych rad na to jak przeprowadzić renowacje mebli z drewna.  

Ciekawe propozycje mebli na lato z tego naturalnego tworzywa znajdziecie w Katalogu Inspiracji Meble ogrodowe drewniane – w sam raz na lato! Zapraszamy!

Diagnoza

Metamorfoza domu w Bieszczadach: styl , w kategorii Jadalnia zaprojektowany przez deco chata
deco chata

Metamorfoza domu w Bieszczadach

deco chata

Większość wiekowych, drewnianych mebli ma brudne lub zniszczone powierzchnie, które wymagają odświeżenia lub usunięcia starej nawierzchni. Zanim zabierzesz się do wykonania zadania, powinno się ustalić, z jakiego rodzaju pokryciem masz do czynienia. Czy jest to  farba, lakier czy politura? Rozpoznanie farby nie powinno przysparzać nam trudności, jednak z lakierem i politurą sprawa nie jest już taka oczywista. Aby je od siebie odróżnić, trzeba wykonać domowe doświadczenie…

Rozpoznanie pokrycia starego mebla

Projekty,  Salon zaprojektowane przez Affleck Property Services
Affleck Property Services

​Living room with seaweed green feature wall and wooden floors

Affleck Property Services

Należy przygotować wacik i czysty spirytus. Pocierajcie powierzchnię mebla zwilżonym w spirytusie wacikiem, w jego najmniej widocznym miejscu. Jeśli po kilku minutach pocierania wata będzie nadal czysta  to znak, że jest to lakier. Jeśli stanie się szara, brudna to również lakier, tyle że zanieczyszczony. Jeśli jednak wacik zacznie się lepić i zabarwi na kolor mebla to będzie to politura. Lakier i politura różnią się od siebie składem i potrzebują różnego postępowania.

Odświeżenie mebla

Dom w Hornówku (dom własny): styl , w kategorii Sypialnia zaprojektowany przez BM-Architekci
BM-Architekci

Dom w Hornówku (dom własny)

BM-Architekci

Jeśli mebel nie wymaga całkowitej renowacji to przemyślcie sposoby na jego odświeżenie. Powierzchnię mebla przeznaczoną do zabezpieczenia należy starannie oczyścić z brudu, pleśni, wosku, grzybów, szkodników lub innych zanieczyszczeń. Przebarwienia mebla drewnianego wystawionego wcześniej na działanie wilgoci można zlikwidować lub zmniejszyć ich intensywność za pomocą specjalne przeznaczonych do tego celu preparatów chemicznych. Jeżeli powłoka pomalowanego już wcześniej mebla jest w dobrym stanie, należy go jedynie zmyć roztworem detergentu oczyszczającego, spłukać i pozostawić do wyschnięcia. Poszukajcie takich środków w sklepach budowlanych.

Usunięcie starej powłoki

Meble OTELLO : styl , w kategorii Salon zaprojektowany przez mebel4u
mebel4u

Meble OTELLO

mebel4u

Jeśli powłoka pokrywająca powierzchnię mebla jest bardzo zniszczona i odświeżenie jej nie daje zadowalających efektów, należy ją usunąć i zastąpić nową. Stosuje się dwie metody. Pierwsza mechaniczna to zdzieranie kolejnych warstw przy pomocy elektrycznej szlifierki lub papieru ściernego i chemiczna, czyli pokrywanie powierzchni mebla specjalnym, kupionym w sklepie preparatem. Odczekuje się odpowiednią ilość czasu, wskazaną na etykiecie i następnie usuwa złuszczoną farbę za pomocą szpachelki lub twardej szczotki.

Powłoki półprzezroczyste, takie jak lakier i lakierobejca, również pozbywa się za pomocą specjalnych środków chemicznych. Powierzchnie wykonane z drewna litego można przeszlifować szlifierką elektryczną, a na koniec wygładzić ręcznie papierem ściernym. W wypadku mebla fornirowanego nie wolno używać szlifierki, gdyż warstwa forniru jest bardzo cienka, dlatego pozostałości pokrycia należy wyszlifować ręcznie, drobnoziarnistym papierem ściernym.

Nakładanie nowej warstwy

Po starannym oczyszczeniu i wygładzeniu powierzchni mebla kładziemy nową, ochronną warstwę. Nawet jeżeli bardzo podoba Wam się surowe, naturalnie usłojone drzewo, trzeba je pokryć odpowiednim preparatem zabezpieczającym. Przed nałożeniem nowej powłoki ważne jest staranne wypolerowanie i odtłuszczenie powierzchni, co stanowi gwarancję trwałości nowej powłoki. Odtłuszczenie wykonacie zwykłym spirytusem. 

Wybór preparatów do zabezpieczania i dekoracji drewna jest teraz bardzo szeroki. Nadają one drewnu kolor i blask, podkreślają jego naturalną strukturę, chronią przed wilgocią, a także przed szkodliwymi grzybami, pleśnią i szkodnikami. W zależności od tego, czy chcesz nadać meblowi konkretną barwę, czy tylko wydobyć naturalny charakter i fakturę drewna, wybierz preparat kryjący albo przezroczysty. W sklepach dostępne są specjalistyczne farby, bejce, lakiery i woski do drewna w wielu kolorach i odcieniach. Najlepiej wybrać taki, który będzie trwały, łatwy w pielęgnacji i szybko się nie znudzi, gdyż czyszczenie drewna jest bardzo pracochłonne.  

W Katalogu Inspiracji Jak chronić drewno na zewnątrz? przeczytacie więcej o pielęgnacji drewna.

Co gdy… ?

Całkowite usunięcie farby i doczyszczenie mebla do czystego, surowego drewna jest bardzo trudne, wręcz prawie niemożliwe. Bardzo trudno jest uzyskać taki efekt powierzchni, by nie było na niej żadnych oznak starej farby, ponieważ w trakcie malowania farba wnika nawet w najdrobniejsze pory i szczeliny drewna. Trzeba więc usunąć starą farbę na tyle na ile jest to możliwie, a radą na to  może być ponownie pomalowanie go tą samą farbą kryjącą. Można też zostawić niejednolity kolor drewna, który jest teraz bardzo modny. 

Zobaczcie piękne domy z drewnianej elewacji w Drewniane domy w 6 fantastycznych stylach!

Odrestaurowywaliście już kiedyś drewniane meble?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu