Wąski dom, którego nie da się zapomnieć

Aśka Warchał Aśka Warchał
白金の家, アトリエ スピノザ アトリエ スピノザ Skandynawski salon
Loading admin actions …

Projekty japońskiego studia architektury atelier SPINOZA już niejednokrotnie nas zachwycały. Duet tworzony przez Chikara Ito oraz Kayoko Ichihara w każdym ze swoich budynków poszukuje innowacyjnych rozwiązań, w każdym jednak zachowując swój unikatowy styl oparty na miłości do prostoty. Geometryczne bryły, wnętrza pełne bieli i drewna, penetrowane przez promienie słońca… naprawdę jest gdzie szukać inspiracji! W dzisiejszym Katalogu Inspiracji mamy przyjemność zaprezentować kolejny dom jednorodzinny od utalentowanych architektów. To wyjątkowy budynek z tokijskiego okręgu Minato o powierzchni 82.53 m2.

Zapewniamy Was, że będziecie co najmniej zaintrygowani!

Zaskakujące cięcie

Wysoki, wąski dom – niby nic nietypowego, a jednak! Chyba nikt nie spodziewał się dachu o spadzie pod tak ostrym kątem! Zawiera on w sobie wysokość drugiego piętra oraz poddasza. Jak przekonamy się podczas naszego wirtualnego spaceru, ta ekstrawagancka decyzja miała za sobą nie tylko estetyczne motywy. Jakby udziwnień było mało, parter naszego domu został wycofany, aby utworzyć zadaszenie dla głównego wejścia oraz miejsca parkingowego.

Wyróżnić się dyskretnie

Na tle gęstej zabudowy mieszkaniowej nasz dom dyskretnie się wyróżnia. Jego bryła jest co najmniej niecodzienna lecz jej minimalistyczny styl tonuje jej odmienność. Biel elewacji bynajmniej nie jest oryginalna, jednak na tle szarego osiedla emanuje świeżością. Z okien o kształtach nieregularnych prostokątów sączy się ciepłe światło, jakby budynek już nie mógł doczekać się, aż poznamy go od środka… Zanim jednak to uczynimy, zwróćmy uwagę na kolejne 'wcięcie' w dachu…

Kontakt z naturą

Cały projekt tego budynku to jakby gra z niemożliwym. Odpowiedzią na małą i ciasną działkę jest wąski, wysoki i podłużny budynek. Z kolei na lokalizację na osiedlu o gęstej zabudowie jest utworzenie tarasów na dwóch piętrach budynku oraz na poddaszu. Obecnie znajdujemy się na tarasie pierwszego piętra całkowicie zabudowanego drewnem. To prywatne miejsce na wyciszenie się, odcięcie od szumu miasta. Pomagają w tym rośliny, które z czasem się rozrosną.

Domowy labirynt

Przestrzeń w tym domu porządkowana jest przez schody – w tak wysokim budynku chyba nikogo to nie dziwi! Schody zajmują część centralną, pnąc się ku górze, za każdym razem w nieco odmienny sposób. Są niczym kręgosłup tej konstrukcji. Wnętrza zachwycają minimalistycznym wystrojem opartym na duecie bieli i drewna. W głębi widzimy nowoczesną kuchnię połączoną z jadalnią. Każda strefa jest tutaj wydzielona jednak zawsze stanowi część całości, zawsze pozostaje nieco otwarta – nierzadko w zaskakujący sposób!

O czym ptaszki ćwierkają

Co mamy na myśli poprzez 'zaskakujący sposób'? Chociażby wewnętrzne okna! Dokąd zagląda czarny ptak, który wygląda dziwnie znajomo? Zaraz się o tym przekonamy, teraz zdradzimy jedynie tożsamość tej figurki. Jest to replika słynnej rzeźby ludowej z kolekcji małżeństwa Eamesów, czyli projektantów odpowiedzialnych za projekty wielu mebli uznawanych obecnie za klasykę nowoczesnego designu. Czarny ptak widniał na wielu fotografiach ich domu i stał się tak popularny, że sam znalazł sobie drogę do współczesnych wnętrz. Wracając do naszego budynku, na zdjęciu, w głębi widzimy mały taras drugiego piętra.

Minimalistyczna łazienka z charakterem

Białe ściany, biała armatura, drewniane meble… mogłaby to być łazienka jakich wiele, stylowa lecz nic, czego byśmy wcześniej nie widzieli, a jednak kilka szczegółów decyduje o jej wyjątkowości. Potraficie je odnaleźć? Po pierwsze wprowadzenie przeszklonych drzwi do strefy wanny zaskakuje. Dzięki temu można nagrzać tę przestrzeń szybciej i bardziej efektywnie. Nad wanną czeka na nas kolejna niespodzianka – to właśnie wewnętrzne okno, które przed chwilą widzieliśmy uchylone…

Zawrót głowy

Wejście na kolejny taras, tym razem znajdujący się na najwyższym poziome, obywa się po drewnianej drabince. Wejście osłania metalowa konstrukcja pomalowana na biało. Choć mamy do czynienia z połączeniem prostych i funkcjonalnych rozwiązań, to jednak od patrzenia w górę może nam tutaj zakręcić się w głowie! 

Zaciekawił Was styl architektów z atelier SPINOZA? Inne z ich projektów pokazaliśmy między innymi w Katalogach Inspiracji Jak zbudować idealny dom na małej działce? oraz Fasady – jaka najlepiej wyrazi Twoją osobowość? Jesteśmy ciekawi, czy rozpoznacie je na pierwszy rzut oka!

Zamieszkalibyście w takim wąskim i wysokim domu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu