6 sprzętów gospodarstwa domowego, których nie potrzebujesz. Wyjaśnimy dlaczego!

A.D. A.D.
Bathroom, Oggetto Oggetto Nowoczesna łazienka
Loading admin actions …

Na rynku co chwilę pojawiają się nowe, coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mające zastąpić te tradycyjne i ułatwić nam codzienne prace. Nie każdy gadżet jest jednak wart swojej ceny i poświęconej mu uwagi, ponieważ może okazać się po prostu kolejnym zbieraczem kurzu na półce. Obserwując reklamy, witryny i półki sklepowe, internet, można znaleźć intrygujące produkty, które stworzono chyba wyłącznie po to, aby nakłonić konsumentów do wydania pieniędzy. Nie dajcie się złapać na te pułapki. Dzięki temu zaoszczędzicie sporo pieniędzy i miejsca w szafkach. Wiosna to doskonały czas na porządki w domu, segregacje szafy i rozstanie się z niepotrzebnymi urządzeniami. Oto 6 sprzętów gospodarstwa domowego, bez których możecie się spokojnie obejść.

Chemiczne środki czystości

Bath sheet Grand Hôtel Bleuet Créations Jean-Vier Nowoczesna łazienka Tekstylia i akcesoria
Créations Jean-Vier

Bath sheet Grand Hôtel Bleuet

Créations Jean-Vier

Opary środków czyszczących są rakotwórcze. Znajdziemy je w proszkach do prania, płynach do mycia naczyń czy tabletkach do zmywarek. Detergenty świetnie walczą z brudem i roztaczają przyjemny zapach, ale jednocześnie szkodzą zdrowiu. Środków chemicznych całkowicie nie wyeliminujemy z naszego życia, ale można je z powodzeniem zastąpić znacznie bardziej ekologicznymi produktami: octem, sodą czy sokiem z cytryny. A przyjemny zapach zapewnicie w domu, stosując olejki eteryczne – lawendy, trawy cytrynowej czy pomarańczy. Przy okazji można zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Na numer jeden na liście produktów stosowanych przez nasze bacie jest soda oczyszczona. To bardzo wszechstronny środek: czyści, dezynfekuje, a nawet potrafi usunąć pleśń. Działa także antybakteryjnie. Świetnie sprawdzi się w łazience – dzięki mieszance sody i octu pozbędziemy się brudu z płytek oraz kamienia z kabiny prysznicowej czy kranu. Taka pasta spełni też rolę preparatu do odgrzybiania i usuwania pleśni.Soda może również zastąpić chemiczną piankę do czyszczenia dywanów i wykładzin. Rozpuszczona w ciepłej wodzie nadaje się też do mycia lodówki. Dzięki zastosowaniu takiego roztworu pozbędziemy się przykrego zapachu z chłodziarki.

Szmatki jednorazowego użytku

Savon d'Alep (Aleppo Soap) Oggetto Nowoczesna łazienka Tekstylia i akcesoria
Oggetto

Savon d'Alep (Aleppo Soap)

Oggetto

Ręczniki papierowe to prawdziwy symbol nowoczesności. Są wygodne i zawsze pod ręką. Nie trzeba ich prać, suszyć. Nie ma z nimi żadnego zbędnego zachodu. Jest to świetna rzecz na różnego rodzaju podróże. Wystarczy zaopatrzyć się w rolkę ręczników papierowych i już możemy wytrzeć każdą nieczystość jaka powstanie w trakcie trasy. Niestety ogromna kampania reklamowa tych produktów sprawiła, że stały się one niezwykle powszechne w każdym domu. W kawiarnianej toalecie są idealnym rozwiązaniem ale w domu nie należy przesadzać z ich zużywaniem. Podstawowym problemem ręczników papierowych jest ekologia. Papier nie powstaje przecież z niczego. Ręczniki papierowe nie uczestniczą jednak w zbiórce makulatury. Tak silnie pobrudzony i zamoczony papier nie nadaje się już do ponownego zastosowania. Z tego względu wycinane są kolejne drzewa, gdyż zapotrzebowanie na papier wzrasta. Talerze wytrzeć można ścierką wielokrotnego użytku, ręce ręcznikiem, rozlaną wodę zetrzeć gąbką. Ręczniki papierowe to prawdziwy przykład wyrzucania pieniędzy! 

Nawilżacz powietrza

모델명 : RAM009C, RXTN RXTN Minimalistyczne domy Artykuły gospodarstwa domowego

Jest to wygodny i łatwy w obsłudze sprzęt. Jednak stosujemy go zazwyczaj przez krótki odcinek czasu – w zimie, przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz, gdy utrudnione jest wietrzenie a kaloryfery grzeją pełną siłą. Przez resztę roku urządzenie stoi w szafie zajmując miejsce. Domowe metody na podniesienie wilgotności to rozwieszanie na kaloryferach wilgotnych tkanin, podgrzewanie w garnku wywarów ziołowych, które dodatkowo aromatyzują powietrze oraz roślinność. Rośliny doniczkowe są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Najlepiej spełniają tę funkcję te, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody. Należą do nich szeflera, bluszcz, lipka, paproć, diffenbachia, fikus. A w bonusie otrzymacie domowy ogród, który będzie cieszyć oko cały rok.

Płyta cieplna

Płyta cieplna to rodzaj podgrzewacza, na którym układa się talerz z posiłkiem. Dzięki niej danie utrzymuje swoją temperaturę przez dłuższy czas. Sprawdza się dobrze w restauracjach ale niekoniecznie w domu. Wszystko jest kwestią dobrej organizacji a jeśli koniecznie potrzebujecie utrzymać temperaturę dania przez dłuższy czas włóżcie zamknięty garnek z potrawą do lekko nagrzanego piekarnika. Tak samo postępujcie jeśli chcecie podgrzać talerz do ciepłego dania. W wypadku gdy potrzeba utrzymać temperaturę tylko przez chwilę schowajcie talerz w wyłączonej mikrofalówce. Przeczytajcie koniecznie: 6 rzeczy dotyczących mikrofalówki, o których nie wiecie!

Garnek do gotowania jajek

Jedną z najbardziej subtelnych sztuk kulinarnych jest ugotowanie jajka na miękko. W przeciwieństwie do gotowania jajek na twardo – to umie każdy. A nie ma większego rozczarowania przy kuchennym stole, niż to, kiedy pełni nadziei zdejmujemy skorupkę jajka, wbijamy łyżeczkę a tu zamiast pięknego lejącego żółtka twarda masa. Gotowanie jajka na miękko jest prawdziwą sztuką. W grę wchodzi wiele niestandardowych czynników, takich jak wielkość jajka, temperatura wody, czy czas gotowania. W jajowarach czyli garnkach do gotowania jajek można łatwiej przyrządzić taką potrawę ale znów kryterium decydującym powinna być częstotliwość gotowania jajek. Jeśli robicie to 2-3 razy w miesiącu to nie warto kupować takiego gadżetu a jedynie stanąć z minutnikiem nad garnkiem i dokładnie odmierzyć czas. Poduszeczki na jajka znajdziecie na stronie BETONIU GMBH.

Automatyczny otwieracz do puszek

DECORACION - Cocina integrada, PLATZ PLATZ Eklektyczna kuchnia Matal Srebrny Naczynia i urządzenia kuchenne

W sklepach wiele produktów spożywczych dostępnych jest w puszkach. Mowa tutaj głównie o konserwach mięsnych i rybnych, ale także owocach i różnych nadzieniach do ciast, takich jak mak czy masa kajmakowa. Niektóre z konserw są wyposażone w specjalne zawleczki ułatwiające otwarcie bez użycia otwieracza do puszek, jednak nie jest to do końca wygodne rozwiązanie. Często można się skaleczyć lub urwać zawleczkę, a puszka nadal pozostaje zamknięta. Do niedawna w takiej sytuacji pozostawało skorzystanie z ręcznego otwieracza do puszek – tak było przez wiele dziesięcioleci i rozwiązanie to wcale nie było złe czy nad wyraz skomplikowane. Odpowiedź na pytanie, czy warto kupić elektryczny otwieracz do konserw, zależy tak naprawdę od tego, jak często kupujecie produkty w puszkach. Jeśli goszczą w Waszej kuchni raz na jakiś czas to nie warto wydawać pieniędzy na kolejny zbędny gadżet – lepiej poświęcić chwilkę dłużej w sklepie i poszukać puszki z zawleczką do otwierania.

Jakie są Wasze doświadczenia ze zbędnymi gadżetami? Macie jakieś swoje typy?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu