Domy kryte... łąką! | homify

Domy kryte… łąką!

Aśka Warchał Aśka Warchał
The Green Roof Residence LIJO.RENY.architects Domy
Loading admin actions …

Podczas projektowania domu, często zwracamy największą uwagę na fasadę główną oraz oczywiście na wnętrza. A co, jeśliby tak zacząć projektowanie od góry? Dachy są integralną częścią każdego domu, może czas pomyśleć o nich nie jak o praktycznej konieczności, ale jak o elemencie z potencjałem estetycznym? Nasze dachy mogą być różnego typu, jedno-, dwuspadowe czy też płaskie, wykonać je możemy z odmiennych materiałów, blachy, słomy i drewna, dachówek… Dzisiaj postaramy się o dachach pomyśleć odrobinę inaczej!

Obecnie coraz bardziej popularne stają się tak zwane dachy zielone. Czy oznacza to, że maluje się je na kolor zielony? Oczywiście nie! Zielone dachy pokrywa roślinność. Nie jest to żadna nowość, w Norwegii stanowi to rozwiązanie tradycyjne, a stare domy z dachami-łąkami stanowią częsty element krajobrazu. Zaskakuje jedynie, że zielone dachy stały się ogólnoświatowym trendem tak późno! Oprócz niekwestionowanych walorów estetycznych, takie zadaszenie gwarantuje doskonałą termoizolację, o czym powiemy już za chwilę…

Poszukujecie sposobu, aby Wasz dom stał się miejscem naprawdę wyjątkowym? Zielony dach może to sprawić! Poniżej przedstawiamy Wam propozycje od naszych architektów i projektantów, okazuje się, że dachy kryte łąką pasują do zaskakującej liczby stylów…

Zielone dachy – jak się to robi?

Residential green roofs Organic Roofs Nowoczesne domy
Organic Roofs

Residential green roofs

Organic Roofs

Na typową konstrukcję zielonego dachu składa się jego warstwa spodnia, na której kładzie się nieprzemakalną membranę odporną na działanie kwasów oraz nie pozwalającą korzeniom uszkodzić konstrukcji dachu, a następnie elementów zapobiegającym osuwanie się ziemi, na przykład siatkę. Dopiero taką formę wypełnić można ziemią i w niej zasadzić, co przyjdzie nam do głowy. Oczywiście mamy na myśli rośliny polne, jeśli marzy nam się zielony dach z wielkim drzewem na czubku, wtedy powinniśmy się należycie przygotować, a najlepiej ze specjalistą. Gdy obudzi się w nas duch złotej rączki, zastanówmy się, czy nie warto przetestować nasze pomysły najpierw na altanie. Tam ryzyko ewentualnej porażki już nas nie odstraszy!

Dachy kryte łąką – dlaczego warto?

Jak już wspominaliśmy, zielony dach nie tylko wygląda doskonale. Także oczyszcza powietrze. Może sami odczujemy to w minimalnym stopniu, jednak przysłużymy się całemu społeczeństwu! Oprócz tego zielone dachy są świetną izolacją tak od hałasu, jak i termiczną. Chociaż może na początku stworzenie takiego dachu będzie nas trochę kosztować, to w ogólnym rozrachunku wyjdziemy na plus. Zielony dach generuje stosunkowo niskie koszty utrzymania i może posłużyć nam nawet do trzydziestu lat z dobrym drenażem.

Dom w stylu śródziemnomorskim

Martwi Was wizja podlewania ogrodu na dachu podczas upałów? Obawiacie się, że obowiązki związane z utrzymaniem ogrodu na dachu Was przerosną? Jeśli odpowiadacie twierdząco, to spójrzcie na powyższe zdjęcie. Dom we współczesnym stylu śródziemnomorskim jest pokryty jest zielonym dachem, na który wcale nie wybrano roślin potrzebujących wiele uwagi. Dopasowano je jednak do klimatu. Powinniśmy zrobić to samo i być może zdecydować się na wytrzymałe rośliny krzewiaste.

Przyszłość pełnej symbiozie z naturą

The Green Roof Residence LIJO.RENY.architects Domy
LIJO.RENY.architects

The Green Roof Residence

LIJO.RENY.architects

Zrównoważony rozwój to cel współczesnych architektów. Nie dziwi wręcz ich skręt w stronę natury i wykorzystywanie zielonych dachów. W powyższym, futurystycznym projekcie dach łączy się z podłożem poprzez spływające dywany zielonego trawnika, który pięknie kontrastuje z białymi elementami architektonicznymi. Tutaj człowiek chce żyć w harmonii z naturą i dbać o środowisko na co dzień!

Garaż kryty łąką

Garage with sedum roof Organic Roofs Nowoczesny garaż
Organic Roofs

Garage with sedum roof

Organic Roofs

Jeśli nie zamierzamy użytkować zielonego dachu, ale rozwiązanie to bardzo nas kusi, powinniśmy się zdecydować na wprowadzenie go tam, gdzie jego widokiem będziemy mogli cieszyć się najczęściej. Dobrym pomysłem będzie dach garażu. Konstrukcje tego typu są przeważnie niższe od głównego budynku oraz wykonuje się je z tańszych materiałów, które siłą rzeczy są także mniej estetyczne. Zamiast blachy zielona łąka? Nam to odpowiada!

Zielony dach dobudówki

Residential green roofs Organic Roofs Nowoczesne domy
Organic Roofs

Residential green roofs

Organic Roofs

Podobnie sprawa się ma z dobudówkami. Nierzadko niższe od oryginalnej konstrukcji, mogą odmienić nasze domostwa nie tylko poprzez zapewnienie nam większej przestrzeni do życia, ale także poprzez prawdziwą rewolucję estetyczną. Wyglądając z okna nasz wzrok może teraz padać nie na zaparkowany samochód, ale na wysoko rosnące trawy… na naszym dachu! W tej realizacji podoba nam się szczególnie dzięki wprowadzeniu okien połaciowych. Szklane fafle wyglądają niczym geometryczne sadzawki!

Zielony dach czy taras na dachu?

Taras na dachu GREENERIA Nowoczesny ogród
GREENERIA

Taras na dachu

GREENERIA

Zielony dach może przybrać formę bliższą tarasowi. W przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań, tutaj mamy całkowita pewność, że przestrzeń ta przeznaczona jest do chodzenia po niej, a nie tylko do dekoracji. Wspaniałe tarasy na dachach doskonale nadają się na stworzenie na nich ogrodów, chociażby złożonych tylko z donic! 

Zajrzyjcie koniecznie do tego Katalogu Inspiracji: Ogród na dachu – jak spełnić to marzenie?

Chcielibyście zamieszkać w jednym z takich budynków?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu