Figury i rzeźby ogrodowe - które wybrać i dlaczego? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Figury i rzeźby ogrodowe – które wybrać i dlaczego?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesny ogród od Volker Michael Photography Nowoczesny
Loading admin actions …

W ogrodzie najważniejsza jest zieleń, czy to równo przystrzyżony, minimalistyczny trawnik, czy to bujnie, naturalnie rosnące krzewy i trawy czy może starannie pielęgnowane rabaty kwiatowe. Każdy z nas ma inne gusta, inne możliwości czasowe i finansowe. Ogrody różnią się od siebie kształtem, rozmiarem, stylem. Chociaż roślinność jest w przypadku ogrodów kluczowa, to oczywiście nie stanowi ona jedynej kwestii, którą musimy przemyśleć przy planowaniu naszych działań. Ścieżki, ich oświetlenie, meble ogrodowe, ogrodzenie, dekoracje… wszystkie te elementy powinny zostać spięte razem w całościowo potraktowanym projekcie. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego dobrze jest zwrócić się z nim do architekta krajobrazu.

W dzisiejszym Katalogu Inspiracji skupimy się na ostatniej ze wspomnianych tutaj grup elementów, na dekoracjach ogrodowych. Konkretnie interesuje nas dzisiaj rzeźba ogrodowa. Dobrze dobrana może zostać z nami na długie lata. Wbrew pozorom statuetki ogrodowe sprawdzą się w praktycznie każdym stylu, nawet minimalistycznym! Jeśli trudno Wam w to uwierzyć, mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł Was o tym przekona…

Oto wybór najciekawszej rzeźb i figur ogrodowych w realizacjach naszych profesjonalistów!

Figury betonowe

Powyższe zdjęcie przedstawia fantastyczną aranżację ogrodu z klimatycznym oczkiem wodnym, stylizowanym na naturalny staw. Widzimy wyłaniające się z niego kamienie, brzegi porastają wysokie trawy. Jedynie klasyczna figurka przykucniętej kobiecej postaci daje nam wyraźny sygnał ingerencji człowieka. Jeśli nie chcemy inwestować w rzeźbę wykonaną dla nas przez artystę na zamówienie, możemy zdecydować się na wiele innych, tańszych wariantów produkowanych przemysłowo. Beton sprawdza się doskonale. Ten porowaty materiał na łonie natury prezentuje się świetnie, szybko też poddaje się jej oddziaływaniu przez co może udawać wiekowe rzeźby. Koszt betonowej figurki ogrodowej o podobnych wymiarach jak na zdjęciu raczej nie powinien przekroczyć dwustu złotych.

Rzeźba na zamówienie

od homify Eklektyczny Naturalne włókno Beżowy

Jedni zadowolą się figurą z katalogu, inni kiedy decydują się zainwestować w aranżację ogrodu, chcą, aby była naprawdę ich. Zamówienie figury u rzeźbiarza może być niezwykle ciekawą przygodą! Możemy poszukać w Internecie, na przykład w zakładce sztuka na homify, przejść się po galeriach w naszym mieście, a może w miejscowości, gdzie od lat spędzamy wakacje, jest ludowy rzeźbiarz, którego styl już od dawna nas zachwycał? Różne drogi mogą prowadzić do odnalezienia tego właściwego dla nas artysty! Kiedy już tak się stanie, powinniśmy wspólnie ustalić, czego oczekujemy. Ufamy jej czy jego fantazji, a może jest konkretny temat, który chcielibyśmy, by przedstawiała nasza rzeźba? Właściciele ogrodu powyżej dokładnie wiedzieli, czego chcieli. Zamówili figurę św. Franciszka, którą wykonano dla nich z gliny. Trudno o lepszego świętego podczas wypoczynku na świeżym powietrzu!

Nowoczesna rzeźba lustrzana

The Torus od homify
homify

The Torus

homify

Jeśli po dwóch pierwszych przykładach zaczęliście wątpić, czy znajdziecie tutaj rozwiązania do Waszych nowoczesnych ogrodów, to mamy nadzieję, że powyższe zdjęcie rozwieje Wasze wątpliwości. Powyższa rzeźba projektu Davida Harbera wykonana jest z chromowanej stali polerowanej do lustrzanego połysku. Dzięki formie okręgu o zakrzywionej powierzchni z definiującą cały obiekt pustką w środku, wydaje się być portalem, który może przenieść nas do innej rzeczywistości. Rzeźby ogrodowe sprawdzają się w każdym stylu, trzeba tylko dać sobie czas na znalezienie tej idealnej dla nas.

Rzeźba wykonana przez nas

Do wykonania własnej rzeźby ogrodowej mogą zainspirować nas zabawne i pełne koloru prace artystki Petry Helling. Przetwarza ona stare butelki, tworząc z nich oryginalne głowy, które wyrastają z rabat niczym surrealistyczne pąki kwiatów. W ogrodzie z takimi pracami na pewno nie będzie nudno! Nad zrobieniem własnych statuetek powinni zastanowić się zwłaszcza rodzice małych dzieci – pomyślmy ile frajdy przyniesie najmłodszym wykonanie prac na przykład z modeliny czy też asamblaży z materiałów z recyklingu. Oglądanie ich potem prezentowanych w ogrodzie przyniesie dumę i poczucie docenienia. Oczywiście nie musimy poświęcać całej naszej starannie planowanej aranżacji dla naszych dzieci, wystarczy, że wyznaczymy im jedną, konkretną rabatę. Niech będzie niczym ich muzealna witryna ze zmieniającą się ekspozycją!

Myśląc o przestrzeni

Do swojego projektu ogrodu skandynawskiego eksperci z biura SPRING architektura krajobrazu dobrali nowoczesną rzeźbę w kolorze czarnym, który kontrastuje z jasnymi kamyczkami, którymi wysypane jest podłoże. Jej forma przypomina zawiniętą w okrąg falę, a może jednak jest to abstrakcyjny łabędź? Zaletą wprowadzenia sztuki tak do ogrodu, jak i do domu, jest to, że możemy ją dowolnie interpretować, codziennie dawać się zaskoczyć. Istotne było tutaj także ustawienie rzeźby na końcu schodów – wydaje się, jakby właśnie z nich spłynęła i to impetowi tej aktywności zawdzięcza swój kształt. Poszukując odpowiedniej rzeźby do naszego ogrodu pamiętajmy, że powinna ona funkcjonować w przestrzeni, być pomyślana do konkretnego miejsca, z konkretnego powodu.

W centrum

Skoro o wyborze miejsca mowa, jeśli jesteśmy osobami lubiącymi porządek i dobrą organizację, to prawdopodobnie będziemy chcieli stworzyć ściśle uporządkowany ogród. W takim wypadku inspiracją mogą stać się dla nas ogrody klasyczne, w których nierzadko to rzeźby definiują przestrzeń. Nie są akcentami pojawiającymi się niby naturalnie pomiędzy roślinami, wręcz przeciwnie – skupiają na sobie uwagę. W powyższej aranżacji pośrodku fantastycznie przystrzyżonych krzewów zdecydowano się na fontannę podtrzymywaną przez betonowe figury. Uzyskany w ten sposób efekt po prostu zwala z nóg! Jeśli myślimy o ogrodzie w bardziej nowoczesnym stylu, to nie ma przeciwwskazań, aby to właśnie rzeźby organizowały w nim przestrzeń.

Kontrowersyjny krasnal ogrodowy

Żadne ogrodowe figury nie wzbudzają tyle skrajnych emocji co krasnale! Jedni je kochają i mają do nich słabość, inni lokują je w swoich ogrodach w ramach żartu, a jeszcze inni szczerze ich nienawidzą. Kto by pomyślał, ze kolorowy, wesoły gnom może być tak kontrowersyjny? W 1996 roku we Francji powstał nawet Front Wyzwolenia Krasnali Ogrodowych, którego członkowie po dziś dzień kradną krasnale z przydomowych ogródków i uwalniają je w pobliskich lasach. W Australii z kolei lokalny protest o rondo polegający na wystawieniu jednego krasnala ogrodowego w spornym miejscu doprowadził do powstania Gromesville – całego miasteczka, zamieszkałego obecnie przez wieleset gnomów. Jakiekolwiek nie byłoby nasze zdanie na temat ogrodowych krasnali, pamiętajmy o jednym – nasz ogród urządzamy przede wszystkim dla siebie! To nasze gusta i potrzeby liczą się najbardziej.

Jeśli właśnie projektujecie Wasz ogród, to ten artykuł może okazać się pomocny: Piękne ścieżki ogrodowe za małe pieniądze!

A Wy jak dekorujecie Wasze ogrody?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu