Zapach farby może zaszkodzić zdrowiu. Pozbądź się go!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
DEPARTAMENTO EN LAS LOMAS, MAAD arquitectura y diseño MAAD arquitectura y diseño Eklektyczny salon
Loading admin actions …

Nowy kolor ścian, pomalowany stół lub półki z pewnością odświeżają wygląd i urozmaicają aranżację wnętrza, ale jednocześnie zmuszają do tolerowania woni świeżej farby. 

Nie dość, że zapach bywa nieprzyjemny, to może być szkodliwy dla zdrowia. Czy wiecie jakie są objawy zatrucia farbami i lakierami? Nawąchanie się farby może być naprawdę niebezpieczne! Wdychanie oparów świeżo malowanej farby lub lakieru może doprowadzić do pojawienia się bólów i zawrotów głowy, nudności, a nawet wymiotów, nie wspominając o alergikach, na których samopoczucie nawet wyschnięta farba lecz bez atestu może mieć negatywny wpływ. Z zapachem świeżej farby łatwiej sobie poradzić w lecie, kiedy otwarcie okien i drzwi, czyli zapewnienie dobrej wentylacji, znacznie przyspiesza wysychanie farby. A co zrobić w chłodniejszych miesiącach lub kiedy samo wietrzenie nie wystarcza? W tym wydaniu podpowiemy Wam co zrobić, aby szybko i skutecznie pozbyć się zapachu farby czy lakieru. Sprawdzone sposoby na pewno ułatwią Wam uporanie się z tym problemem i pozbyciem uciążliwego smrodu ze ścian.  Zapraszamy!

Przewietrzanie

Podstawą jest zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza w pomalowanym pomieszczeniu. Pozwoli to nie tylko na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, ale też znacznie przyspieszy wyschnięcie pomalowanych elementów. Jeśli malujemy meble najlepiej wynieść je do pomieszczenia, w którym nie będziemy przebywać lub które łatwo można wywietrzyć. Najczęściej całkowite pozbycie się oparów świeżej farby wymaga kilku dni. Gorzej, jeśli malujemy farbą olejną z gruntem lub specjalnymi farbami, na przykład do kaloryferów, ponieważ intensywność tego rodzaju farb jest większa i takie zapachy mogą utrzymywać się w mieszkaniu dłużej. Koniecznie wcześniej sprawdźcie ile schnie farba czy unigrunt.


Preparaty pochłaniające nieprzyjemne zapachy

Usuwanie zapachów nie jest łatwe, tym bardziej, jeśli zawodzi wentylacja. Czasami samo wietrzenie nie wystarczy, a opary farby i tak utrzymują się przez dłuższy czas. W takich sytuacjach pomocne są dostępne w sklepach odświeżacze powietrza różnego typu, na przykład w spreju, aplikatory podłączane do kontaktu, urządzenia na baterie, zawieszki do powieszenia i tak dalej. Mają jednak jedną zasadniczą wadę. Nie pochłaniają nieprzyjemnego zapachu, lecz jedynie go maskują. Ich stosowanie prowadzi do sytuacji, kiedy oprócz oparów farby, musimy wdychać także zapachy z odświeżacza, które także nie są zdrowe mimo iż człowiek po czasie przyzwyczaja się do ich zapachu. Taka mieszanka unoszących się w powietrzu substancji może powodować kiepskie samopoczucie także nawet u bardziej odpornych osób. Zamiast tego poszukajcie w sklepach neutralizatorów zapachu, które pochłaniają opary farby i są dostępne w postaci płynu, żelu, spreju lub bloczka, który pozostawia się w pomieszczeniu na pewien czas.

Domowe sposoby: miednica z wodą i solą

Te metody nie dość, że są dostępne „od ręki”, to są o wiele tańsze niż kupne preparaty. Co ciekawe, wiele spośród nich nie tylko wypełnia pomieszczenia przyjemną wonią, ale też neutralizuje toksyczne opary, a nie tylko maskuje ich obecność. Jednym z takich pomysłów jest napełnienie miednicy z wodą sporą ilością soli, którą potem postawia się w pomalowanym pomieszczeniu. Opary farby wiążą się z solanką i usuwają przykry zapach.

Domowe sposoby: cebula

Warzywo to jest szczególnie polecane i stosowane do tego celu,  na kilka sposobów. W najprostszym wariancie wystarczy położyć na talerzyku pokrojoną cebulę i wymieniać ją przynajmniej 2 lub 3 razy dziennie, aż zapach zniknie. Drugim sposobem może być postawienie na noc wiaderka z wodą i pokrojonymi krążkami z przynajmniej dwóch cebul. Po niedługim czasie opary farby znikną. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że zbyt częste stosowanie metody „cebulowej” spowoduje zastąpienie oparów farby jej własnym, ostrym zapachem. Wtedy można oczywiście stosować kombinacje innych, wymienianych metod, na przykład krążków pokrojonej cebuli w wodzie i odświeżaczy powietrza. W takiej sytuacji pomocne są też kadzidełka. Jednak zawsze, o ile to możliwe, trzeba postarać się o dobre wywietrzenie mieszkania!

Domowe sposoby: przy pomocy patelni

Spalanie na patelni lub blasze w piekarniku owoców jałowca lub skórek owoców cytrusowych to kolejna domowa recepta na pozbycie się brzydkich zapachów. Najłatwiej taki zabieg przeprowadzić w kuchni (najlepsi specjaliści od sprzętów kuchennych tutaj), a potem przejść się po mieszkaniu z patelnią, okadzić je tak, by aromat rozniósł się po całym domu i malowanych pokojach. Tę metodę można stosować również do pozbycia się trudnych zapachów wydobywających się z kuchni po pieczeniu, przypalonych potrawach i tak dalej. Ten sposób niweluje przykre wonie, a dodatkowo pozostawia przyjemny aromat. Świeżo palona kawa jest najlepsza w przypadku pozbywania się zapachu farby z szaf i półek. Wystarczy wysypać na talerzyk świeżo paloną, najlepiej jeszcze ciepłą kawę i postawić we wnętrzu mebla.

Domowe sposoby: przyprawy i zioła

Z domowego zielnika ogrodowego wyjmijmy po garści mięty, goździków i majeranku i wrzućmy je do niewielkiego rondelka z wodą. Pod przykryciem należy doprowadzić do wrzenia, a następnie odkryć i gotować na wolnym ogniu. Uwalniający się, intensywny zapach będzie wypełniał cały dom, przy okazji niwelując zapach farby czy lakieru.

Zobaczcie kilka porad jak samodzielnie stworzyć ciekawe donice.

Czy stosowaliście któryś z tych sposobów? Działa?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu