Wybór podłogi do nowego domu - co należy wziąć pod uwagę? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Wybór podłogi do nowego domu – co należy wziąć pod uwagę?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Minimalistyczne domowe biuro i gabinet od homify Minimalistyczny
Loading admin actions …

Decyzja o wyborze podłogi jest jedną z pierwszych, które musimy podjąć jeśli chodzi o wnętrza naszego nowego domu. Jest w czym wybierać! Niezmienną popularnością cieszą się podłogi drewniane. Jeśli nawet tylko do nich zawęzilibyśmy nasze poszukiwania, to i tak nasze opcje są niezwykle szerokie. Po pierwsze będziemy musieli zdecydować się, czy chcemy położyć u nas parkiet, lite deski bądź panele drewniane. Do tego dochodzi kwestia gatunku drewna. Dąb, jesion i modrzew to gwarancja twardości lecz jednocześnie wysokiej ceny, podczas gdy  sosna, świerk i jodła są bardziej ekonomiczne choć mniej odporne ze względu na swoją miękkość. Oprócz gatunków rodzimych możemy także postawić na egzotykę. A może wystarczy nam podłoga z laminatu imitującego drewno? Podobnie szeroki wachlarz możliwości otwiera się przed nami, jeśli rozważamy posadzki z kamienia naturalnego. Oprócz tego, o naszą uwagę walczą także podłogi z żywicy syntetycznej, płytek ceramicznych,  polerowanego betonu, linoleum, posadzki epoksydowe, wykładziny…

W Katalogach Inspiracji na homify często poruszamy kwestie związane z wyborem materiału na podłogę, jeśli jesteście zainteresowani takimi zestawieniami to zapraszamy Was do lektury chociażby takich artykułów jak Przegląd najlepszych materiałów na podłogi! czy też Podłogi – 7 nietypowych materiałów

Dzisiaj wybieramy nieco inny kurs i zamiast zaczynać od wyboru podobającego się nam materiału, rozpoczynamy nasze rozważania od tego, co tak naprawdę chcemy i możemy w naszych wnętrzach osiągnąć za pomocą podłogi…

Myśląc całościowo

Minimalistyczne domowe biuro i gabinet od homify Minimalistyczny

We współczesnych projektach wnętrza budynku często odpowiadają jego bryle. Przykładowo, w drewnianych domach drewniane podłogi wydają się być naturalnym wyborem, chociaż wiele będzie zależeć od specyfiki konkretnego domu. Jeśli to rezydencja w stylu rustykalnym, to wprowadzenie płytek ceramicznych lub posadzki z cegły także przyniesie wspaniały, spójny efekt końcowy. Oczywiście charakter konstrukcji nie musi definiować stylu każdego z pomieszczeń. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Ulga dla rodziców

Kuchnia Nowoczesna kuchnia od ARCHISSIMA Nowoczesny
ARCHISSIMA

Kuchnia

ARCHISSIMA

Wybór podłogi do nowego domu powinien zostać dobrze przemyślany zwłaszcza przez rodziców małych dzieci lub pary planujące powiększenie rodziny w najbliższych latach. Najmłodsi zawsze wystawiają na próbę trwałość naszych wnętrz, można jednak odpowiednio się do tego przygotować. Podłogi odporne na zabrudzenia są tutaj wskazane. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład podłoga epoksydowa, przedstawiona na powyższym zdjęciu. To bezspoinowa powłoka na betonie, dzięki czemu resztki jedzenia nie będą miały jak ukryć się w szczelinach podłogi. Należy pamiętać, że w przypadku dzieci twarde posadzki nie sprawdzą się wszędzie. Najmłodsi mają tendencję nie tylko do brudzenia, ale i upadków – na to też nic nie możemy poradzić! Możemy jedynie w pokoju dziecięcym oraz salonie zapewnić im amortyzację w postaci dywanu, wykładziny czy też podłogi korkowej.

Zwierzęta w domu

no bo bono Nowoczesny salon od unikat:lab Nowoczesny
unikat:lab

no bo bono

unikat:lab

Niektórzy właściciele zwierząt domowych, w szczególności psów, do wyboru podłogi podchodzą podobnie jak rodzice małych dzieci. Przygotowani na wszelkiego rodzaju wypadki biorą pod uwagę nie tylko łatwość czyszczenia, ale także odporność na zadrapania. Istnieje także inne podejście, które tych zadrapań właśnie poszukuje, traktując je jako w pewien sposób świadectwo historii życia w danym miejscu. Przykładem może być mieszkanie urządzone przez Unikat:Lab dla właścicieli uroczego Bono. Za sprawą psiego lokatora na dębowej podłodze z czasem pojawią się rysy, co tylko doda wnętrzu charakteru.

Określenie charakteru przestrzeni

od homify Nowoczesny

Skoro o charakterze mowa, to w tym miejscu musimy wspomnieć o tym, że podłoga będzie miała ogromny wpływ na atmosferę panującą w danym pomieszczeniu. Wydawać by się to mogło oczywistą oczywistością, jednak jest to warte podkreślenia. Jakakolwiek nie byłby wystrój, drewniane podłogi zawsze wprowadzają poczucie ciepła i przytulności. Świetnym pomysłem na podłogę z charakterem są wzorzyste płytki ceramiczne bądź cementowe, nawiązujące do tradycji Półwyspu Iberyjskiego. To rozwiązanie tylko dla odważnych!

Podłoga dzieląca strefy

Dębowa podłoga Chapel Parket, kolor Naturalny biały Klasyczna jadalnia od homify Klasyczny
homify

Dębowa podłoga Chapel Parket, kolor Naturalny biały

homify

Aranżacje wnętrz oparte na otwartych przestrzeniach wciąż są niezwykle częstsze. Ten trend w architekturze wnętrz nie zamierza szybko przeminąć, zapewnia bowiem poczucie przestronności, pozwala na swobodną cyrkulację powietrza oraz na penetrowanie pomieszczenia przez naturalne światło. Pomimo tych niewątpliwych zalet, niektóre osoby czują, że ich potrzeba dobrej organizacji oraz oddzielania od siebie stref przeznaczonych na różne aktywności nie zostaje tutaj należycie spełniona. Sposobem, aby temu zaradzić jest wprowadzenie różnych typów podłogi. Wizualnie dzieli to przestrzeń w sposób niezwykle dyskretny, a do tego ma zastosowanie praktyczne. Płytki lub kamień w kuchni będą dużo łatwiejsze w utrzymaniu niż drewniany parkiet.

Podłoga łącząca strefy

Różne podłogi dla różnych przestrzeni sprawdzą się w jednych wnętrzach, nie będą miały racji bytu w drugich. Na wszystko, o czym tu mówimy, powinniśmy zawsze patrzeć przez pryzmat charakterystyki naszego konkretnego wnętrza. Ciekawą tendencją jest wprowadzanie we wszystkich pomieszczeniach podłogi tego samego rodzaju. Dzięki temu mamy poczucie, że projekt wystroju jest spójny. Nawet jeśli dekoracje poszczególnych pokoi różnią się, tak jeden typ podłogi zastosowany wszędzie łączy je w jedną całość. Czy o takim rozwiązaniu powinniśmy myśleć nawet, kiedy marzą nam się drewniane podłogi? Oczywiście, że tak! Wbrew intuicji, drewno sprawdzi się nawet jako materiał na podłogę do łazienki. Oczywiście należy odpowiednio je zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci, najlepiej poprzez olejowanie. Olejowane deski są częstym wyborem w aranżacjach nowoczesnych pomieszczeń, dlatego też wyłożenie nimi całego domu nie będzie niczym dziwnym!

Izolacja akustyczna

Corium (Cork & Leather) od Granorte Nowoczesny
Granorte

Corium (Cork & Leather)

Granorte

Popularne drewno jest dobrym izolatorem termicznym lecz akustycznym już niekoniecznie. Może się okazać, że w najbardziej newralgicznych miejscach konieczne będzie położenie dywanów czy dywaników. Zwłaszcza wielodzietne rodziny docenią rozwiązania pomagające radzenie sobie z hałasem. Oprócz dywanów możemy zastanowić się nad wykładziną lub nad nietypowymi materiałami, takimi na przykład jak corium. Łączy on w sobie praktyczność korka z wystawnością skóry. Tak skóra jak i korek doskonale tłumią dźwięki, a działając razem sprawią, że w naszym nowym domu uda nam się nareszcie odpocząć od zgiełku. Odgłosy kroków w korytarzu już nie będą budzić nas w środku nocy! W tym miejscu warto także wspomnieć o innych zaletach podłogi z naturalnego korka. Posiadając zdolność do absorbcji wstrząsów znacznie odciąża stawy, zapobiega urazom. Zapewnia także izolację termiczną.

Jakie podłogi macie w Waszych domach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu