Jak wywiercić dziurę w ceglanej ścianie? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak wywiercić dziurę w ceglanej ścianie?

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Mieszkanie "D" Skandynawski korytarz, przedpokój i schody od PRACOWNIA PROJEKTOWA JAGANNA Skandynawski
Loading admin actions …

Ściana to wyjątkowe miejsce, które możemy zaaranżować oraz wykończyć na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest pomalowanie otynkowanej już nawierzchni, odpowiednio dobranym kolorem farby do ścian. Klasyczne i proste rozwiązanie. Jednak jeżeli pragniemy czegoś bardziej oryginalnego, żywiołowego, ekstrawaganckiego to możemy np. wykorzystać wzorzystą tapetę ścienną, naklejki, panele lub odkryć prawdziwe piękno naturalnej ściany kryjące się pod warstwą tynku. Kamienne ściany to coraz gorętszy trend, który powoli wkracza do naszych wnętrz nadając im naturalności, oryginalności oraz niebanalnego charakteru. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podpowiedzieć Wam jak wywiercić dziurę w ceglanej ścianie. Myślę, że temat jest bliski wielu osobom, ponieważ coraz częściej dekorujemy nasze przestrzenie w skandynawskiej stylistyce, której niezwykle bliska jest cegła. Zatem kto chętny poznać najważniejsze informacje odnośnie wiercenia dziury w cegle? Zapraszamy!

Po pierwsze zacznijmy od rozeznania się z podłożem, niestety ściana ścianie nierówna, choć na pozór wyglądają tak samo to pod warstwą tynku bardzo często może kryć się zupełnie coś innego, niż się spodziewaliśmy. W każdej ścianie wierci się inaczej, dlatego warto poznać podstawowe zasady wiercenia w odpowiednim podłożu. Ściana z cegły jest specyficznym gruntem, bowiem powszechnie uważa się, że wiercenie powinno odbywać się wiertarką z udarem, natomiast w rzeczywistości tak nie jest. Dlaczego, wyjaśnimy w dalszej części artykułu. Podczas urządzania mieszkania bardzo często okazuje się, że konieczne jest wywiercenie dziury, czy to na półkę, uchwyt do telewizora czy po prostu ramkę ze zdjęciem. Cały proces nie jest skomplikowany, jednak trudność może nam sprawić dobranie odpowiedniego wiertła do podłoża z jakiego zbudowana jest ściana. Poznajmy zatem podstawowe właściwości, cechy materiału, jakim jest cegła. To materiał budowlany uformowany z gliny, piasku, wapna oraz cementu. Swoją wytrzymałość mechaniczną i odporność na warunki atmosferyczne uzyskuje poprzez proces suszenia i wypalania lub naparzania parą wodną. Jest wytrzymała na ściskanie i uszkodzenia mechaniczne. Dobrze znosi wysokie i niskie temperatury, a także ich wahania. W architekturze stosowana od wieków, bowiem historia cegły sięga starożytności, a bardziej uściślając V lub VI wieku przed naszą erą. To trwały materiał budowlany o wielu przydatnych właściwościach. 

Stwórz projekt

Po pierwsze research, a więc przeprowadzenie dokładnego procesu badawczego, w celu zapoznania się z materiałem z jakiego została wykonana nasza ściana. Niestety większość budynków mieszkalnych, oddawana do użytku, już w stanie deweloperskim, jest pokryta warstwą tynku. Zatem ciężko nam stwierdzić co pod nim się znajduje. Jeśli decydujecie się na odkrycie ściany i uwydatnienie jej naturalnego piękna warto zastanowić się nad tym, która to będzie ściana. Koncepcja i aranżacja zależą od naszego gustu i estetyki, jednak warto, aby była ona zgrana ze stylem pomieszczenia, w którym będzie się znajdowała. Cegłę w razie potrzeby możemy pomalować na wybrany przez siebie kolor i odpowiednio dopasować do charakteru przestrzeni. Wystarczy do tego zwykła farba do malowania ścian, nie potrzebujemy specjalistycznej mikstury, a więc znacznie ułatwia nam to sprawę. Ceglana ściana idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz utrzymanych w skandynawskim bądź industrialnym stylu. Dzięki jej zastosowaniu w naszej przestrzeni zyskujemy niebanalnego wyglądu oraz oryginalnego i awangardowego charakteru. 

Wyznacz lokalizację

Skandynawska łazienka od homify Skandynawski

To na co warto zwrócić uwagę to lokalizacja naszej ceglanej ściany. Starajmy się dobierać takie miejsce, które jest na widoku bądź będzie się rzucało w oczy, zaraz po przekroczeniu progu. Dzięki temu zwrócimy wzrok naszych gości na to na czym nam zależy. Po wybraniu miejsca odpowiednio wymierzcie i zaznaczcie punkt, w którym będziecie chcieli wywiercić dziurę. Bez względu na to czy są to półki, lustro czy mała ramka na zdjęcie, miejsce powinno zostać wymierzone i prawidłowo oznaczone. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że znajdzie się miejsce na nasz przedmiot, który chcemy zawiesić na ścianie. Pamiętajcie, że lepiej kilka razy dokładnie sprawdzić, aniżeli macie potem borykać się z problemem załatania pustej dziury w ścianie, którą niepotrzebnie wywierciliście. 

Ustal głębokość wwiertu

MIESZKANIE W GDYNI Klasyczna kuchnia od GRUPA MALAGA Klasyczny
GRUPA MALAGA

MIESZKANIE W GDYNI

GRUPA MALAGA

Wiercenie to proces obróbki materiału, mający na celu otrzymanie w nim otworu. Zupełnie inaczej wykonuje się otwory w drewnie, metalu czy w tworzywie sztucznym. Aby uzyskać możliwie jak najwyższą jakość wywierconego otworu należy odpowiednio dobrać narzędzia i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Na pewno wiertarka powinna być utrzymana w osi wiertła, wszelkie odchylenia na boki są niewskazane. Nie stosując się do tych zaleceń nasz otwór będzie nierówny i zupełnie niezdatny do użytku. W zależności od przedmiotu, który chcemy zawiesić na ścianie, powinniśmy odpowiednio ustalić głębokość wwiertu, która jest zależna od wagi obiektu, która zawiśnie na niej. 

Kuchnia widoczna na zdjęciu to projekt pracowni Grupa Malaga, która w świetny sposób połączyła surową cegłę w bardzo prostymi, minimalistycznymi szafkami kuchennymi. 

Odpowiednie wiertła

Apartament Praga Skandynawski salon od Devangari Design Skandynawski
Devangari Design

Apartament Praga

Devangari Design

Rodzaj wiertła musi być odpowiednio dobrany do typu nawierzchni, w której będziemy wiercić. Zupełnie inne wiertła stosuje się do metalu, a inne do drewna czy betonu. Cegła należy do materiału kruchego i miękkiego, zatem w tym przypadku nie możemy zastosować wiertła do betonu, który jest bardzo trudną i twardą nawierzchnią, bowiem przewiercimy cegłę na wskroś i pozostawimy dużą, niechlujną dziurę. Jeśli mamy problem w wyborze prawidłowego wiertła warto zapytać się sprzedawcy, który z proponowanych typów będzie odpowiednim do ceglanej ściany. Ważna jest również jakość wiertła, bowiem to od niej zależy jakość wywierconej dziury. Nie polecamy Wam tych najtańszych, chińskich produktów. Dobre wiertło na pewno przyda nam się na dłużej, natomiast jakość naszej dziury będzie dokładniejsza i bardziej precyzyjna, dzięki odpowiednio przemyślanym kątom ostrza. 

Z udarem czy bez?

Biało Szary Czarny Industrialna kuchnia od DOMagała Design Industrialny
DOMagała Design

Biało Szary Czarny

DOMagała Design

Wiertarki z udarem najlepiej sprawdzają się w przypadku twardych, betonowych powierzchni. Cegła należy do kruchego materiału, zatem zastosowanie udaru w tym przypadku, może spowodować przewiercenie cegły i jej uszkodzenie. Wiertło udarowe ma większy rozrzut, zatem jeżeli chcemy uzyskać odpowiedniej szerokości otwór na to, aby np. zamontować szafki w kuchni, powinniśmy wykorzystać wiertarkę bez udaru. W tym przypadku liczy się niezwykła precyzja oraz rodzaj kołka. Pamiętajcie, że w ofercie sklepów znajdziecie różne kołki do różnych rodzajów ścian. Dlatego ważne, aby wcześniej rozeznać się z jakim rodzajem podłoga mamy do czynienia. 

Sprawdź wszystko ponownie

Przed przystąpieniem do wiercenia upewnijcie się, że wszystko prawidłowo zostało dobrane do podłoża na jakim będziecie wykonywać wywiert. A więc poczynając od odpowiedniej wiertarki, po dobrej jakości wiertła. Sprawdźcie również czy uchwyty, wkręty na które wykonujecie dziurę, będą odpowiednio głęboko osadzone w ścianie, tak aby mogły bezpiecznie utrzymać ciężar danego przedmiotu. Są to niezwykle istotne kwestie, których pod żadnym pozorem nie możemy pominąć. Od tego bowiem zależy bezpieczeństwo naszych bliskich oraz komfort z użytkowanej przestrzeni. 

Czy podobają Wam się aranżacje mieszkań z wykorzystaniem ceglanych ścian?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu