Prostota i domowe ciepło - czy to możliwe? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Prostota i domowe ciepło – czy to możliwe?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Śródziemnomorskie domy od EXTRASTUDIO Śródziemnomorski
Loading admin actions …

Za sprawą dzisiejszego Katalogu Inspiracji chcemy abyście poznali wyjątkowy dom jednorodzinny z portugalskiej stolicy. Budowanie w mieście często jest problematyczne nie tylko przez wzgląd na ograniczoną przestrzeń, ale także przez plany zagospodarowania przestrzeni, do których trzeba dopasować projekt. Dla doświadczonego zespołu architektów z ExtraStudio żadne wyzwanie nie mogło jednak okazać się zbyt wielkie! Spełnili oni wszystkie formalne wymogi, a przy tym zrealizowali swój główny cel – zapewnili swoim klientom dom, w którym mogą się oni cieszyć nowoczesnymi wnętrzami, podczas gdy na zewnątrz czeka na nich prywatny ogród.

Sami zastanawiacie się, jak budować w mieście? Ten artykuł z pewnością Was zainspiruje!

Od strony ogrodu

Rozpoczynamy nasz spacer, kiedy słońce powoli zaczyna chylić się ku zachodowi. Dzięki temu możemy zostać zachwyceni ciepłem światła wydobywającym się z wnętrza i kontrastującym z szarą fasadą. Dom ma przyjemny i nowoczesny wygląd. Jego pozorna prostota skrywa wiele niespodzianek! Popatrzymy chociażby na świetlisty punkt w ogrodzie… Dobrze się domyślacie, to okno podziemnej piwnicy stało się prostokątną sadzawką pełną jasności. Spójrzmy także na piętro, gdzie także poeksperymentowano z systemem mocowania szyby okna.

Od strony ulicy

Od strony ulicy także wita nas pomarańcz świateł we wnętrzach. We wstępie wspomnieliśmy, że nasi architekci napotkali na wiele trudności podczas tworzenia swojego projektu. Wcześniej na tym miejscu stał dom z lat 40-stych, który musiał zostać w pełni wyburzony. Nowa konstrukcja zajęła jego miejsce w pełnym tego słowa znaczeniu – stała się częścią bliźniaka, co pokazuje dokładnie powyższe zdjęcie. Powierzchnia budynku to 280 m2, ale czy uda się Wam odgadnąć jego cenę? To niebagatelne 230.000 Euro!

Granice zacierają się

Tym, co podoba nam się szczególnie w tym projekcie jest to, że mimo ograniczonej przestrzeni do wzniesienia budynku, udało się naszym architektom stworzyć przestrzenie, w których wnętrza przenikają się z ogrodem. Jest to szczególnie wyraźne w przypadku przestrzeni otwartej. Prawie cała jej ściana to ogromne przeszklenie. Mieszkańcy zyskali własną zieloną oazę pośrodku miejskiej dżungli!

Wnętrza jak z filmu

Powyższe zdjęcie wygląda niczym stopklatka z artystycznego filmu! Funkcjonalne pionowe schody zapewniają szybki i łatwy dostęp na każdy z poziomów. Ich ażurowa konstrukcja pozwala na znakomite doświetlenie przestrzeni klatki schodowej naturalnym światłem. Jak to możliwe? Otóż znajduje się ona dokładnie pośrodku bryły, kończąc pod samym dachem. Rozwiązanie warte przemyślenia! 

Jeśli marzycie o podobnych schodach to te dwa Katalogi Inspiracji mogą Was zainteresować: 12 nowoczesnych schodów ażurowych! oraz Białe schody- 11 przepięknych przykładów!

Przestrzeń pełna potencjału

Pomieszczenia w mieszkaniu zostały rozplanowane w następujący sposób: w piwnicy znalazło się studio oraz dodatkowy pokój, na parterze otwarta przestrzeń publiczna, na piętrze zaś strefa prywatna z aż trzema sypialniami oraz dwoma łazienkami. Nie zapominajmy także o poddaszu z potencjałem. Geometryczna prostota znana nam z zewnątrz dominuje także we wnętrzu. Białe ściany oraz przemyślane położenie okien sprawiają, że pomieszczenia są jasne, że panuje w nich uczucie przestronności. 

W świetle dnia

Kończymy nas spacer kolejnym zdjęciem przedstawiającym nasz dom od strony ulicy, tym razem jednak widzimy go w świetle dnia. Dzięki temu zyskaliśmy jeszcze lepszą perspektywę i nareszcie dostrzec możemy od zewnątrz przestrzeń poddasza. Jego dach został odrobinę podniesiony względem dawnego budynku w sąsiedztwie, jakby chciano zaznaczyć jego oryginalność. Po tym jednak co sami widzieliśmy, to ten dom wcale nie potrzebuje dodatkowej reklamy! Już same geometryczne okna nas by zachęciły, aby poznać go bliżej…

Zbudowalibyście taki dom dla Was i Waszej rodziny?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu