Zbudować kominek... brzmi dobrze! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Zbudować kominek… brzmi dobrze!

A.D. A.D.
Meble do domu jednorodzinnego pod Krakowem od Zirador - Meble tworzone z pasją Nowoczesny
Loading admin actions …

Decyzję o budowie kominka najlepiej podjąć jak najwcześniej – jeszcze na etapie projektowania domu. Oczywiście palenisko da się również wybudować w już istniejącym budynku. Jednak wtedy budowa kominka jest nieco bardziej skomplikowana. Może pojawić się problem z niedostateczną nośnością podłoża w miejscu, gdzie ma stać kominek lub brakiem sprawnego szybu wentylacyjnego. Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku konieczne będzie zasięgnięcie opinii architekta, konstruktora lub zduna, którzy doradzą Wam w tej kwestii. Jeśli macie wystarczająco wytrwałości, dobrych chęci i umiejętności możecie pokusić się o samodzielne wykonanie kominka! To wcale nie takie trudne. W naszym przewodniku zobaczycie jak się za to zabrać. Do dzieła! 

Projekt i miejsce

od Ñuke Nowoczesny

Minimalna kubatura pomieszczenia, w którym może stać kominek to 30 m sześciennych. Konstrukcja powinna stać w parterze lub przyziemiu, ze względu na swój ciężar. Masa wkładu i obudowy może wynieść od 500 do 1000 kg. Według obowiązujących norm w Polsce tradycyjny strop w budownictwie jednorodzinnym obliczany jest na obciążenie 150 kg/m kw. Jeśli kominek ma powstać w mieszkaniu lub w domu, który już istnieje, niezbędna będzie opinia konstruktora, który oceni wytrzymałość stropu i wyznaczy odpowiednią lokalizację. Najlepiej ustawiać kominek jak najbliżej ścian konstrukcyjnych. Projekt obudowy jest niezwykle ważny gdyż właśnie od niego zależy wygląd kominka. Przeanalizujcie różne warianty i możliwości aby wybrać taki, który będzie najodpowiedniejszy do Waszego wnętrza.

Wybór materiału

kominek Zuzie lewy ze szprosem od ArchonHome.pl Nowoczesny
ArchonHome.pl

kominek Zuzie lewy ze szprosem

ArchonHome.pl

Wykonanie ogrzewania kominkowego należy powierzyć fachowcom. Konstrukcja, poszczególne elementy składowe oraz instalacje centralnego ogrzewania muszą być podłączone i wybrane profesjonalnie, gdyż amatorskie podejście i uchybienia mogą doprowadzić do tragedii. Dlatego budowa kominka krok po kroku powinna być wykonana przez profesjonalistów, którzy dadzą gwarancję na wykonaną pracę. Natomiast obudowa kominka to już rzecz, którą możecie wykonać samodzielnie. Materiały, które użyjecie do jej wykonania są zależne od stylu obudowy jaką chcecie uzyskać. Elementem konstrukcyjnym obudowy kominka są zwykle płyty gipsowo-kartonowe, natomiast wełna mineralna występuje w roli izolatora. Możecie również zaopatrzyć się w płyty krzemianowo-wapienne – innowacyjny materiał, który pełni obie funkcje jednocześnie. W ARCHONHOME.PL  znajdziecie wiele ciekawych inspiracji na obudowy kominkowe.

Termoizolacja

Do termoizolacji potrzebny jest odpowiedni rodzaj wełny, który sprosta specyficznym warunkom panującym wokół kominka. Płyta ze skalnej wełny mineralnej powinna być przeznaczona do izolowania kominków i uwzględniać wszystkie specyficzne wymagania – dobra izolacyjność termiczna, niepalność, ciągła praca w wysokich temperaturach. Ważne, by dokładnie zaplanować jak płyty zostaną ułożone. Precyzyjne docięcie minimalizuje ich zużycie i zmniejsza ilość odpadów. Kolejnym krokiem jest izolacja tylnej ściany. Tylna ściana kominka często jest zewnętrzną przegrodą, ma również kontakt z gorącym powietrzem, dlatego powinna być zaizolowana płytami z ekranem aluminiowym. Dzięki niemu więcej gorącego powietrza zostaje zatrzymane wewnątrz komory kominka. Aby uniknąć szczelin, przez które zanieczyszczenia mogą się przedostawać na zewnątrz i do wewnątrz kominka, należy szczelnie spasować i połączyć płyty. W tym celu stosuje się wysokotemperaturową samoprzylepną taśmę aluminiową tak, by zachować ciągłość łączeń folii aluminiowej, pokrywającej płyty. Płyty układamy folią aluminiową do środka kominka. W obudowie wkładu montuje się 2 kratki wentylacyjne z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Kratkę nawiewną montujemy w dolnej części obudowy, wywiewną po przeciwnej stronie w części górnej.

Instalacja wkładu

fireplace in the living room od ARKITEX INTERIORS Nowoczesny Wapień
ARKITEX INTERIORS

fireplace in the living room

ARKITEX INTERIORS

Przed przystąpieniem do montażu kominka należy sprawdzić podłoże w miejscu, gdzie ma być ustawiony. Fundament lub strop muszą mieć odpowiednio dużą wytrzymałość, ponieważ ciężar kominka nie jest przenoszony na ścianę, o którą jest on oparty, ale w całości na podłoże. Podłoga pod kominkiem musi być niepalna oraz wytrzymała dlatego dobrze sprawdzą się w tej roli płytki lub kamień naturalny. Po podłączeniu wkład kominowy obudowuje się płytami gipsowo- kartonowymi na profilach aluminiowych.

Instalacja komina

Meble do domu jednorodzinnego pod Krakowem od Zirador - Meble tworzone z pasją Nowoczesny
Zirador – Meble tworzone z pasją

Meble do domu jednorodzinnego pod Krakowem

Zirador - Meble tworzone z pasją

Po ustawieniu wkładu kominkowego, ale przed jego obudowaniem, należy go podłączyć do komina, w którym jest już wcześniej zamontowany stalowy wkład. Najlepiej, gdy kominek stoi bezpośrednio przed kominem lub tuż obok niego. W otworze wykutym w kominie kilkadziesiąt centymetrów nad górną ścianką wkładu trzeba zamontować trójnik. Dwa jego wyloty będą połączone z wkładem kominowym, trzeci – posłuży do połączenia go z króćcem wylotu dymu z kominka. To zadanie zlećcie specjalistom – od prawidłowej instalacji zależy między innymi bezpieczeństwo Wasze i domowników.

Obudowa

Na koniec zostaje wykonanie dekoracyjnej zabudowy kominka. To zadanie możecie wykonać w całości sami. Pamiętajcie, że zewnętrzny  wygląd powinien pasować do charakteru pomieszczenia, w którym stoi – najczęściej salonu. Wybór materiałów jest duży. Mamy m.in. cegły, kamień naturalny oraz cały szereg dostępnych na rynku elementów wykończeniowych. Oczywiście należy korzystać jedynie z materiałów niepalnych. Do takich materiałów zalicza się również zaprawy murarskie i tynkarskie. Nowoczesne kominki, budowane w stylu minimalistycznych, mają charakter monolityczny i bardzo często są licowane ze ścianą. Kominki w stylu tradycyjnym np. kominki rustykalne posiadają przy podłodze drewutnię. Niezależnie od wybranego rodzaju kominka pamiętajmy, że proces spalania wymaga dużej ilości powietrza. Musi ono zostać dostarczone z zewnątrz.

Przeczytajcie również: Co należy wiedzieć przed zakupem kominka?

A czy Wy macie kominek w swoim domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu