Podkręć swoje miejsce dźwiękiem! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Podkręć swoje miejsce dźwiękiem!

A.D. A.D.
Dom jednorodzinny w Chybach Nowoczesny pokój multimedialny od Studio Nomo Nowoczesny
Loading admin actions …

Wieczorne oglądanie filmów to jedna z ulubionych rozrywek w prawie każdym domu. Aby seanse były niezapomnianym przeżyciem ważna jest odpowiednia jakość dźwięku i obrazu, wygodna i komfortowa kanapa oraz doborowe towarzystwo przyjaciół lub domowników. Nowoczesny sprzęt elektroniczny pozwala uzyskać w domu lepsze warunki oglądania filmów niż w niejednym kinie. Ale żeby się tak stało musicie najpierw zadbać o aranżacje pokoju multimedialnego a jeśli nie macie aż tak dużej przestrzeni stwórzcie swój własny kącik kinomaniaka w salonie. Dobre nagłośnienie będzie grało kluczową rolę. Uprzyjemni domowe obowiązki szczyptą ulubionej muzyki lub pozwoli na stworzenie ciepłego miejsca relaksu z cichą uspokajającą melodią w tle. Kilka porad jak w łatwy sposób otoczyć się doskonałym dźwiękiem znajdziecie w poniższym artykule.

Izolacja dźwiękowa

Our photoshoot of apartment design by Decocafe Architects Nowoczesny pokój multimedialny od Ayuko Studio Nowoczesny
Ayuko Studio

Our photoshoot of apartment design by Decocafe Architects

Ayuko Studio

Ogromna ilość oferowanych produktów poprawiających komfort akustyczny na rynku materiałów budowlanych świadczy o zapotrzebowaniu na ciszę. Jest to aspekt bardzo ważny zwłaszcza wtedy, gdy dobry system nagłośnienia styka się z nie najlepiej wyizolowanym budynkiem.  Jeśli nie chcecie wejść w konflikt z sąsiadami koniecznie zadbajcie o odpowiednią izolację Waszego pokoju multimedialnego lub salonu. Jeśli nie chcecie generować dodatkowych kosztów wystarczy położyć gruby dywan, wykładzinę, rolety, firany czy zasłony, które pochłoną część dźwięków. Jeśli jesteście przed remontem warto zastosować konkretny produkt poprawiający parametry akustyczne. Do wyboru macie tynk akustyczny, płyty korowe, płyty akustyczne gipsowo – kartonowe, folię dźwiękoizolacyjną, a także panele akustyczne.

Jaki sprzęt wybrać?

Nowoczesny pokój multimedialny od homify Nowoczesny

Decydując się na wyposażenie swojego salonu w kino domowe, macie dwie opcje do wyboru. Kupno gotowego zestawu lub oddzielnie poszczególnych komponentów. Gotowe zestawy są skierowane do odbiorców, którzy nie chcą bawić się w samodzielne składanie kina domowego. Najczęściej jednak są to produkty masowe, które jakością wykonania oraz oferowanego dźwięku nie dorastają nawet w połowie do urządzeń sprzedawanych osobno. W skład takiego zestawu wchodzi odtwarzacz z wbudowanym wzmacniaczem i dekoderami poszczególnych formatów dźwięku oraz zestawem głośników w systemie 2.1, 5.0, 5.1 lub 7.1. Mają jedną zaletę, która może decydować o wyborze przez konsumentów – są znacznie tańsze. Często w cenie jednego segmentu kina domowego dobrej marki można kupić kilka gotowych zestawów. Jeśli zdecydujecie się na druga opcję – wydatki będą większe ale i jakość produktu nieporównywalnie lepsza. 

Instalacja głośników

Dom jednorodzinny w Chybach Nowoczesny pokój multimedialny od Studio Nomo Nowoczesny
Studio Nomo

Dom jednorodzinny w Chybach

Studio Nomo

Nawet najlepszej jakości kino domowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zadbacie o właściwe jego skonfigurowanie. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie głośników w pomieszczeniu. Jeśli chcecie cieszyć się dobrym nagłośnieniem, zainwestujcie w zestaw kilku głośników. Dwa głośniki mogą dawać dobry dźwięk, ale jeśli utwór muzyczny wypełnia cały zakres dźwięków, puszczanie go na jednym urządzeniu sprawia, że część z tych dźwięków jest tracona. Żeby dźwięk był wyraźny i czysty konieczne jest kilka głośników. Bardzo ważny jest schemat ich rozmieszczenia – sprawdźcie go dokładnie w instrukcji.

Co zrobić by zmaksymalizować moc głośników?

Pokój kinowy na poddaszu Nowoczesny pokój multimedialny od Inventive Interiors Nowoczesny
Inventive Interiors

Pokój kinowy na poddaszu

Inventive Interiors

Głośnik centralny powinien znajdować się dokładnie naprzeciw osoby oglądającej i być umieszczony na tej samej wysokości, co jej uszy. Jest to najważniejszy głośnik kina domowego. Subwoofer emituje dźwięki na najniższych częstotliwościach – basy. Zazwyczaj umieszcza się go z przodu, ale położenie to jest dość elastyczne. Przedni lewy i przedni prawy głośnik nie powinny być skierowane dokładnie naprzeciw siebie. Ta sama reguła dotyczy tylnych głośników.Głośniki surround powinny znajdować się obok lub za miejscem przeznaczonym do siedzenia. Powinny być skierowane w stronę uszu i być do siebie obrócone w większym stopniu, niż głośniki przednie. Najprostszym sposobem uzyskania odpowiedniej odległości jest zmierzenie pokoju i wyznaczenie jego środka. Będzie to punkt odniesienia, względem którego należy wyznaczyć odległość poszczególnych głośników i kąty, pod którymi mają być skierowane. Zestawy takich samych głośników powinny znajdować się w jednakowej odległości od środka. Głośniki powinny znajdować się blisko ścian ale nie dotykać ich.

Z kablem czy przez bluetooth?

Warto przemyśleć, podczas zakupu zestawu, kwestię okablowania. Duża ilość kabli może być ciężka do ukrycia lub wymagać wkłuwania się w ściany. Na przeciw wychodzi nowość technologiczna – głośniki sterowane przez bluetooth. Ich zasięg jest bardzo duży – nawet 10 metrów jednak nie bez wpływu na niego są przeszkody typu ściany czy elementy metalowe. Dodatkowo wbudowany moduł Bluetooth pozwala przesyłać muzykę bezprzewodowo metodą strumieniowania z telefonu, tabletu lub komputera. Dużą zaletą tego typu głośników jest ich mobilność,  możemy go zabierać nawet idąc pod prysznic. Droższe urządzania nie tylko odtwarzają muzykę , ale coraz częściej mają funkcję powerbanku, co w dobie rozładowujących się smartfonów jest niewątpliwą zaletą. Zawsze również taki głośnik możemy podłączyć do komputera i mieć nieco lepszy odtwarzacz niż standardowy. Napewno zainteresuje Was również artykuł:  Domowe biuro w 6 różnych odsłonach!

Głośniki do zabudowy w ścianie

Głośniki do zabudowy są znakomitą alternatywą dla tradycyjnych zestawów głośnikowych. Zapewniają doskonałej jakości dźwięk pozostając przy tym niemal niewidoczne. Nie trzeba już rezerwować przestrzeni w pomieszczeniach na ciężkie kolumny ani iść na kompromis w zakresie wystroju wnętrza. Głośniki te są wbudowywane w ściany i sufity, a ich zewnętrzna cześć może być pomalowana na dowolny wybrany przez Was kolor czy też wzór, współgrając z wystrojem pomieszczenia. Niewątpliwą zaletą zabudowania głośników jest również to, iż nie plątają nam się po podłodze kable – są one ukryte w ścianach. Głośniki do zabudowy mogą być wykorzystane zarówno w instalacjach typu pokój multimedialny jak i w pojedynczych pomieszczeniach kinowych. Mogą być instalowane zarówno w nowych budynkach jak i już wykończonych, w pomieszczeniach zamkniętych jak i balkonach, tarasach itp. Grające ściany są też idealnym rozwiązaniem do zaoszczędzenia przestrzeni w niewielkich pomieszczeniach. Stylizacja ze zdjęcia została stworzona przez ARTDESIGN ARCHITEKTURA WNĘTRZ.

A czy Wy lubicie słuchać głośno muzyki?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu