TOP 6 - współcześni architekci, którzy Was zaskoczą! | homify

TOP 6 – współcześni architekci, którzy Was zaskoczą!

Aśka Warchał Aśka Warchał
guedes cruz arquitectos Minimalistyczny basen
Loading admin actions …

Nie ma jednej, stałej listy cech określających architekturą współczesną, choć pewne cechy nowoczesnych konstrukcji często się powtarzają. Mamy tutaj na myśli dążenie do przestronności, funkcjonalność i nieukrywanie funkcji wnętrz, prostota bryły, zamiłowanie do zdecydowanych linii, wielkie przeszklenia, niecodzienne połączenia materiałów, wnętrza pomyślane jako otwarta przestrzeń… Oprócz tych cech definiujących estetykę budynków dodalibyśmy tutaj jeszcze myślenie ekologiczne. Trendem, który niezwykle cieszy, jest projektowanie w poszanowaniu dla środowiska, w oparciu o przyjazna naturze materiały, wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii, efektywna budowa, na przykład z prefabrykatów.

Wiele osób utożsamia dzieła współczesnych architektów z wieżowcami czy też ekstrawaganckimi budynkami użyteczności publicznej, takimi jak centra kongresowe, muzea lub hale koncertowe. To jednak także budowle mieszkalne, domy jednorodzinne, w których każdy z nas może poczuć się u siebie. Nowoczesne gniazdka to nie tylko surowy minimalizm! W dzisiejszym Katalogu Inspiracji postaramy się udowodnić Wam, że współczesna architektura może być bardzo różnorodna. 

Czy wybranym przez nas architektom uda się Was zaskoczyć? Nas zadziwiają nieustannie!

1. Geometria pełna niespodzianek

Wydaje się Wam, że o geometrycznym designie wiecie już wszystko? Zestawienia prostych linii wciąż potrafią zaskakiwać. Nasz przegląd współczesnych architektów i ich dzieł rozpoczynamy od zachwycającej rezydencji, za którą odpowiadają eksperci z rodzinnego studia Guedes Cruz. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na niecodzienną śnieżnobiałą konstrukcję. Ten współczesny zigurat to doskonałe miejsce na półotwartą jadalnię. Bryła o przekroju trapezu odbija się w niewzruszonej tafli wody w luksusowym basenie. Skupieni na tym budynku łatwo możemy przeoczyć, że stojąca obok willa właściwa wcale nie jest zwyczajnym prostopadłościanem, bowiem w wielu miejscach zrezygnowano w niej z kątów prostych. Jej pochyłe mury przyprawiają o zawrót głowy!

Beton, zieleń i lazur wody…

Ci sami portugalscy architekci są odpowiedzialni za fantastyczny The Wall House. Tutaj także ważną rolę odgrywa monumentalność, jednak jej poczucie zostało osiągnięte nie poprzez surowość form lecz śmiałe użycie betonu połączonego ze szkłem. Dom Ściana zaprojektowany został na planie zbliżonym do prostokąta, który następnie wypełniono szeregiem kolejnych prostokątnych form, zmyślnie grając z pustką. Dwa nowoczesne baseny umieszczone jeden na drugim prezentują się zachwycająco! A wszystko to w otoczeniu sosnowego lasu.

Więcej o tym zapierającym dech w piersiach projekcie dowiecie się z Katalogu Inspiracji Finezja betonu i szkła! Naprawdę warto zobaczyć te zdjęcia…

Rustyklany urok

Na dowód tego, jak niesamowicie różnorodna potrafi być architektura współczesna, przedstawiamy kolejny projekt od Reitsema & Partners Architecten. Jest zupełnie inny, prawda? Pośród lasów Gelderland, w idyllicznej, holenderskiej miejscowości Epse, znajdziemy ten uroczy drewniany domek z strzecha. Ponad stuletnia konstrukcja została całkowicie odnowiona i zmodernizowana. Powstał projekt, w którym tradycja z jej spadzistymi dachami krytymi strzechą łączy się z komfortem nowoczesnych wnętrz. Boczna fasada została całkowicie przeszklona – tej wyjątkowej lokalizacji nie trzeba martwić się o prywatność! Domek jak ze współczesnej bajki…

2. Modernizm wiecznie młody

Kolejnym projektem, który udowodni nam, że linie horyzontalne mogą być dynamiczne, będzie Villa SR. Budynek od Reitsema & Partners Architecten został nominowany do prestiżowej nagrody Mies'a van der Rohe za rok 2015. Nagrodą tą Unia Europejska nagradza współczesnych architektów europejskich za ich w wkład w rozwój idei oraz technologii w rozwoju obszarów miejskich. Po raz pierwszy przyznana w 1987 roku, jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych. Zupełnie nas nie dziwi nominacja dla Villi SR! Ta wspaniała, horyzontalna rezydencja pełna jest ukrytej siły. Zastosowano tutaj tak niecodzienne rozwiązania, jak możliwość zaparkowania samochodu praktycznie wewnątrz domu. Nas jednak uwiodło imponujące zadaszenie. Wykończone blachą, skrywa od dołu dekorację z desek. Ciepło drewna sprawia, że geometryczna konstrukcja nabiera domowego ciepła, a niejednolita faktura i kolor urozmaicają cały projekt. 

3. Glampingując w statku kosmicznym!

Czy spotkaliście się ze słowem 'glamping'? Spróbujecie odgadnąć jego znaczenie? 'Glamping' to skrót angielskiego określenia 'glamorous camping', czyli luksusowego biwakowania. To bezpośrednia bliskość natury i komfort wypoczynku w jednym! Profesjonaliści z południowokoreańskiej pracowni Archiworkshop postanowili przedstawić swoją wizję tego, jak powinien taki glamping wyglądać i przygotowali dla nas fantastyczną konstrukcję, której szkielet o formie przypominającą krakowskiego obwarzanka pokryto membraną. Na tle górskiego pejzażu wygląda niczym statek kosmiczny! A jest to tylko jeden z elementów wyjątkowego kempingu…

Jeszcze bliżej natury!

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, coraz więcej osób projektuje swoją przestrzeń mieszkalną w oparciu o szacunek dla środowiska i w poszukiwaniu bliskości z naturą… ale żeby wchodziła nam ona przez okno? Nowoczesna dobudówka w formie sześcianu została wzniesiona pod rozległymi gałęziami sosny, niejako wpadając w jej objęcia. Lustrzane panele sprawiają, że konstrukcja doskonale wpisuje się w krajobraz mimo swojego futurystycznego charakteru. Nasi architekci z Korei Południowej specjalizują się w tworzeniu właśnie takich niecodziennych dobudówek. Może i nas zainspiruje to do odważnych posunięć? Prawie każdy dom wyglądałby dobrze z dostawionym lustrzanym sześcianem, przynajmniej takie jest nasze zdanie…

4. Definicja luksusu

Zrobiło się za nowocześnie? Powyższa rezydencja spodoba się już chyba wszystkim! Przed nami prawdziwe ucieleśnienie luksusu, Willa Flora od brazylijskiego architekta Aquiles'a Nicolas'a Kílaris'a. Na początku swojej kariery zainspirował się on krzywiznami budynków Oskara Niemeyer'a i z czasem stał się prekursorem ruchu ceniącego sobie zakrzywione linie i organiczne kształty. Dzięki temu jego rezydencje zachwycają urokiem zbliżonym do tych, który charakteryzuje dzieła natury. Falujące linie w tym projekcie zdają się być ujarzmione przez dwie proste linie pionowe, poprowadzone przez słupy podtrzymujące zadaszenie w części centralnej głównej fasady. Czy racjonalność może wygrać nad romantyzmem? Raczej te dwie siły spotykają się tutaj, by razem stworzyć niesamowie dzieło.

5. Modernizacja w duchu współczeności

Na chwilę powracamy do modernizacji wiekowych budynków. Tym razem przed nami zaskakująca interwencja architektów ze szwajcarskiego studia L3P. W tym projekcie najbardziej urzekło nas wykorzystanie tradycyjnych elementów do osiągnięcia nowoczesnego efektu. Dekoracyjne otwory w deskach są charakterystyczne dla architektury regionu. Możemy je znaleźć na ścianach stodół oraz w drewnianych okładzinach mocowanych na murach. Tutaj jednak za deskami oprócz murów czekają także przeszklenia i to ogromne! Okno na piętrze nie otwiera się w sposób klasyczny, jego okiennica zamocowana jest na specjalnej szynie. 

6. Przyszłość dostępna dla każdego?

Różne są wizje przyszłości! Architekci z pracowni Ecospace España widzą ją w pozytywnych barwach! Eksperci związani na codzień ze studio 02Basso proponują nam zupełnie nowy sposób myślenia o przestrzeni. Ich ekologiczne konstrukcje to pojedyncze moduły, ściśle dopasowane do spełniania swojej funkcji. Drewniane domki mogą funkcjonować niezależnie od siebie, bądź zostać połączone. Na powyższym zdjęciu prezentujemy Wam model Workpad, domowe biuro o najwyższym standardzie. Panoramiczne okno nad ogromnym biurkiem wzbudza w nas ukłucie zazdrości.

Udało nam się przekonać Was, że architektura współczesna jest niesamowicie różnorodna? Znaleźliście Wasz dom marzeń?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu