Porady malarskie do ogrodu | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Porady malarskie do ogrodu

A.D. A.D.
Ogród Nowoczesny ogród od Architektura krajobrazu- naturalne systemy uzdatniania wod Nowoczesny
Loading admin actions …

Nadchodzi wiosna – czas zmian, odświeżenia i odrodzenia, pobudki ze snu zimowego dla naszych domów i ogrodów. Właśnie teraz zaczyna się przygotowanie do sezonu letniego kiedy w pełni będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw cieplej pogody i słońca. Teraz jest czas na pierwsze prace w ogrodzie związane z wysiewem niektórych roślin. Warto zadbać również o drobne naprawy sprzętów, odświeżenie ogrodzeń czy przemalowanie mebli. Z nami będzie Wam łatwiej!

Metalowe ogrodzenie

Ogrodzenie z metalu jest narażone na działanie deszczu, słońca i wiatru. Z czasem, pod wpływem warunków atmosferycznych, jego powłoka niszczeje – łuszczy się i pęka, pojawiają się ogniska rdzy. Szczególnie jest to widoczne po zimie, kiedy warunki atmosferyczne były wyjątkowo nie dogodne. Prawidłowa renowacja odpowiednio zabezpieczy metalowe elementy, przedłuży ich trwałość i poprawi wygląd ogrodzenia. Zanim przystąpicie do malowania powierzchnię należy bardzo dobrze oczyścić za pomocą drucianej szczotki. Nawet najlepsza farba nie utrzyma się na niestabilnym podłożu. W przypadku bardzo skorodowanego ogrodzenia lub łuszczącej się, starej powłoki, przygotowanie będzie wymagało większego nakładu pracy. Rdzę i warstwy starych powłok malarskich trzeba dokładnie usunąć mocną szczotką drucianą, papierem ściernym o grubym uziarnieniu, opalarką elektryczną lub używając specjalnego preparatu do usuwania starych powłok malarskich. Po oczyszczeniu, nałóżcie preparat gruntujący lub preparat typu 3 w 1. W zaleceniach od producenta znajdziecie informację czy środek może być stosowany na ogniska rdzy czy trzeba je wcześniej dokładnie usunąć. Na drugi dzień, na zagruntowane ogrodzenie można nanosić powłokę nawierzchniową, która stworzy końcową, dekoracyjną powłokę malarską. Najczęściej stosowane są emalie.

Podłoga na tarasie

Taras drewniany trzeba raz do roku odnowić deski tarasowe wymagają zabezpieczenia odpowiednim impregnatem do drewna. Jest to warunek konieczny aby taras za kilka lat nie wymagał całkowitej wymiany. Najlepszy okres na renowację podłogi to właśnie wiosna. Polega ona na dokładnym oczyszczeniu desek tarasowych i zaolejowaniu ich lub zabezpieczeniu impregnatem do drewna. Przed przystąpieniem do pracy podłogę należy bardzo dokładnie umyć i odczekać aż wyschnie a następnie starannie przeszlifować. Rodzaj środka, który powinniście zastosować do ochrony  jest uzależniony od gatunku drewna – inne środki są przeznaczone do krajowego drewna a inne do egzotycznego. Bardzo ważne jest aby używać tylko i wyłącznie środków do ochrony desek tarasowych. A jeśli marzy Wam się staw kąpielowy, taki jak na zdjęciu, koniecznie zajrzyjcie na stronę ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU- NATURALNE SYSTEMY UZDATNIANIA WODY.

Altanka

Drewniane elementy małej architektury także wymagają sporo uwagi i pracy. Drewno impregnujemy, kiedy jest suche. Zabrudzone możemy myć wodą z szarym mydłem, najlepiej używając szczotki ryżowej. Bale z litego drewna, zwłaszcza miękkiego, warto nasączyć pokostem. Żeby głęboko wsiąkł, rozcieńczcie go pół na pół benzyną ekstrakcyjną. Takim preparatem należy powlec drewno kilka razy, a na końcu zastosować pokost nierozcieńczony. Inną metodą jest olejowanie drewna lub lakierowanie go. Stosujcie tylko produkty przeznaczone do drewna na zewnątrz budynków i odpowiednie do gatunku zastosowanego drewna.

Kosz na śmieci

Kosz na śmieci to pomijany przez nas element ogrodowego krajobrazu. Najczęściej jest nieestetyczny, brudny i odpychający. W kolorze czarnym lub ciemnozielonym, stanowi wtapiający się w otoczenie obiekt. Ale koszt, tak jak każdy inny przedmiot, możecie wymalować! Wystarczy wybrać odpowiednią emalię przeznaczoną do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz budynku i możecie zabierać się do pracy. Odświeżenie kosza wpłynie korzystnie na całą przestrzeń ogrodu – możecie zaszaleć i wybrać ciekawy, wyrazisty kolor np. czerwony! Jeśli wolelibyście go ukryć poszukajcie rozwiązania w artykule: Jak estetycznie ukryć kosze na śmieci?

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe, nawet jeśli były dobrze zabezpieczone i ukryte przed zimą, niewątpliwie wymagają odświeżenia. Odpowiednie lakierowanie stworzy łatwą do czyszczenia powłokę, na której nie będzie szybko osadzał się brud. W dodatku na takiej powierzchni nie zatrzymuje się woda co blokuje negatywne działanie deszczu. Wybierając odpowiedni środek do drewna należy zwrócić uwagę na jego właściwości ochronne ale i dekoracyjne. Wybierzcie preparat, który zagwarantuje długoletnią ochronę, w tym także przed promieniowanie UV oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Przed samym malowaniem należy odpylić, osuszyć i oczyścić powierzchnię. Dla uzyskania lepszego efektu produkt aplikujcie dwukrotnie a w wypadku miejsc szczególnie narażonych na uszkodzenia nawet trzykrotnie.

Fontanna

Skutecznie i szybko możecie zabezpieczyć również ogrodowe elementy dekoracyjne wykonane ze stali, aluminium oraz miedz czyli np fontanny, ozdoby, elementy mebli. Mróz i niebezpieczna wilgoć albo też ekstremalne upały – na działanie tak skrajnych czynników wystawione są zazwyczaj metalowe powierzchnie wokół domu. Niezależnie więc czy mamy do czynienia np. ze stalowym ogrodzeniem, aluminiowymi roletami, miedzianymi rynnami, czy też fontanną w oczku wodnym to i tak z czasem dotknie Was problemem postępującej korozji. Jest prosty oraz skuteczny sposób na rozwiązanie tego problemu raz na długi czas – należy zastosować wysokiej klasy emalię poliwinylową. Postępujcie podobnie jak w wypadku ogrodzenia – na początku istotne jest oczyszczenie i zdarcie wierzchniej warstwy starej farby wraz z rdzą a następnie należy przemalować gruntem lub środkiem typu 3 w 1.

Kolor

Malowanie w ogrodzie to świetna okazja aby ożywić przestrzeń poprzez nadanie odrobiny koloru. Nasycone barwy takie jak zieleń, pomarańcz czy żółty nadadzą dynamiki i energii ogrodowi a przy okazji mają działanie optymistyczne i napawające dobrym nastrojem. Ciepłe, głębokie brązy to wariant dla mniej odważnych – sprawdzą się w klasycznych ogrodach. Puśćcie wodze fantazji – jest ku temu okazja bo niedługo już wiosna!

A Wy zabraliście się już za pierwsze prace porządkowe w ogrodzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu