Jaka ścieżka jest najlepsza dla mojego ogrodu? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jaka ścieżka jest najlepsza dla mojego ogrodu?

A.D. A.D.
Nowoczesny ogród od CP Paisagismo Nowoczesny
Loading admin actions …

W powietrzu czuć już wiosnę więc Homify przedstawia dziś temat bardzo na czasie. Własny ogród to marzenie prawie każdego z nas. Ci, którzy już go mają wiedzą ile daje on radości ale również, ile wysiłku trzeba mu poświęcić. I to już na etapie projektu. Budowa i planowanie ścieżek ogrodowych to ciekawe i przyjemne zajęcie, które możecie zrobić sami – w przeciwieństwie do np. budowy podjazdu, którą to lepiej zlecić fachowcom. Jednak i tu planowanie ścieżek w ogrodzie powinno być rozsądne, by później korzystać z wytyczonych szlaków, a nie chodzić na skróty. Konieczne jest także pobudzenie wyobraźni i kreatywności by powstały rozwiązania nie tylko funkcjonalne, lecz także ozdobne, dopasowane do charakteru i klimatu naszego ogrodu. Ścieżki w ogrodzie powinny być wygodne i odpowiednio szerokie. Jeżeli ścieżka ma służyć dla dwóch osób jej szerokość powinna wynosić od 120 do 150 cm. Jeśli dla jednej osoby – wystarczy od 60 cm do 70 cm. Jest wiele materiałów z których możecie zbudować ścieżkę – beton, kamień, żwir, bruk czy drewno. Sprawdźcie jaka ścieżka będzie najlepsza do Waszego ogrodu!

Minimalistyczne

Rozmieszczenie ścieżek należy uwzględnić już w projekcie ogrodu. Dzięki temu teren będzie spójny i estetyczny. Ogrodowe ścieżki łączą często odwiedzane obszary działki, ale także kształtują przestrzeń i decydują o charakterze ogrodu i otoczenia domu. Wprowadzają w kompozycję dynamikę, wyznaczają kierunek  przemieszczania się po działce, prowadzą do atrakcyjnych miejsc. To z czego są zrobione i jak są zrobione determinuje obraz całego ogrodu dlatego jeśli kochacie nowoczesność wybierzcie minimalistyczną ścieżkę. Może być zrobiona z betonowych płyt lub kawałków drewna – najważniejszy jest jej geometryczny  harmonijny kształt. Kawałki tworzące poszczególne elementy ścieżki powinny być jednakowe i ułożone w takich samych odległościach. Prostota jest tutaj czynnikiem prowadzącym do sukcesu.

Wiejskie

Nonszalanckie, luźno ułożone nieregularne kamienie i kamyczki polne nadają ścieżce sielski klimat. Przywodzą na myśl lekko zapuszczone, tajemnicze ogrody pałacowe. Pasują do bezpretensjonalnych ogródków przy niewielkich domkach na wsi ale również do okazałych rezydencji w stylu klasycznym – dużą rolę odegra tutaj reszta aranżacji ogrodu. Może to być minimalistycznie przycięty trawnik lub ogródek naturalny stanowiący dobre terytorium dla owadów, ptaków i zwierząt. Jak go stworzyć przeczytacie tutaj: Spraw by Twój ogród był blisko natury!

A jeśli potrzebujecie porady eksperta zajrzyjcie na stronę GARDEN EKSPERT STUDIO ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU. W ich ofercie znajdziecie profesjonalnei kompleksowe usługi w zakresie ogrodnictwa i architektury krajobrazu.

Z dużych kamieni

Nowoczesny ogród od Terra Nowoczesny

Ścieżki z kamienia są naturalne, szlachetne i uniwersalne – pasują do każdego otoczenia i dobrze wyglądają w połączeniu z innymi materiałami. Najczęściej ścieżki utwardzane są kostkami granitowymi – najpopularniejsze barwy to szary i rudy, ale mogą też być czerwone. Granit jest twardy, nie szkodzą mu woda i mróz, nie musi być impregnowany. Podobne właściwości mają bazalt, porfir i sjenit. Z nich także produkowana jest kostka brukowa. W ogrodzie, wśród zieleni, bardzo ładnie wyglądają nieformalne ścieżki z ułożonych luźno nieregularnych kamiennych płyt. Można je obsiać trawą lub obsadzić niskimi roślinami (na zdjęciu macierzanka). Do ich budowy często wykorzystywany jest piaskowiec. Jest on mniej trwały od innych skał – ma porowatą strukturę, więc łatwo chłonie wodę, szybciej się brudzi, porasta glonami i niszczeje pod wpływem mrozu – dlatego należy go zaimpregnować.

Brukowane

Na ścieżki w ogrodzie możecie zastosować także z klinkierowe cegły brukowej. Ceglaną ścieżkę można ułożyć w tzw. cegiełkę lub jodełkę, która jest trwalsza. Po wykonaniu drogi, klinkierowe elementy można zaimpregnować preparatem utrudniającym nasiąkanie wodą, co ułatwi konserwowanie. Ścieżki brukowe polubią osoby ceniące ład i porządek. Całkiem ładnie wyglądają jednak też ścieżki z cegły rozbiórkowej, a więc znacznie tańszej – mają one swój swoisty urok i są trwałe. Szczeliny między cegłą lub brukiem należy wypełnić piaskiem. Jednak pamiętajcie, że układanie kostki brukowej to tylko z pozoru proste zadanie, gdyż tak naprawdę wymaga dużego przygotowania!

Ponad wodą

Taka ścieżka ma niewątpliwie swój urok. Jest prosta i minimalistyczna ale przyciąga uwagę i delikatnie zdobi otoczenie. Płytkie oczko wodne dodaje dynamiki i tworzy odpowiedni mikroklimat. Latem stanowi poidło dla owadów i oazę oraz ukojenie dla zmęczonych stop właścicieli ogrodu. Zarazem nie jest kłopotliwe ponieważ nie wymaga wprowadzanie roślinności – cały jego urok stanowi dekoracyjne dno z kamieni. Proste, betonowe płyty ułożone w równych odstępach stanowią ścieżkę ozdobę bo przecież bez problemu można by zbiornik wodny obejść. Beton to popularny materiał do utwardzania nawierzchni wokół domu, także ścieżek. Rozmaite kształty i wielkość elementów, a także różne wykończenie ich powierzchni i bogata kolorystyka pozwalają dopasować nawierzchnię do otoczenia utrzymanego zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym.

Żwirowa

Ścieżki żwirowe dobrze komponują się ze wszystkimi roślinami. Skromne i bezpretensjonalne – nie konkurują o uwagę, ale podkreślają walory otoczenia. Do ich budowy stosuje się kruszywa wielkości 5-25 mm o ostrych krawędziach, ponieważ dobrze się klinują i nie przemieszczają się. Nie nadaje się natomiast żwir rzeczny, który ma zaokrąglone powierzchnie, co sprawia, że jego ziarna łatwo się przemieszczają i nawierzchnia nie jest stabilna. Niewskazane są też kruszywa z miękkich skał – wapienia lub dolomitu. Pod wpływem deszczu oraz mrozu szybko niszczeją, lasują się i tworzą zbitą warstwę. Nawierzchnię żwirową łatwo można zrobić samemu. Jeżeli grunt jest przepuszczalny i piaszczysty, wystarczy wyciąć koryto ścieżki głębokości 10 cm,  osadzić listwę brzegową, rozłożyć kruszywo i dokładnie je ubić – od tego zależy trwałość nawierzchni. 

Mieszane

Popularnością cieszą się także ścieżki z drobnego żwiru połączonego z innym materiałem np. drewnem lub większym kamieniem. Taką trasę możecie z łatwością zrobić sami a będzie ciekawsza i oryginalniejsza od żwirowej. Sielski urok osiągniecie łącząc żwir z drewnem ponieważ drewno jest najbardziej naturalnym materiałem jaki można zastosować w ogrodzie. Dodatkowo dodacie w ten sposób żwirowej nawierzchni trwałości. Pamiętajcie aby nie ustawiać zbyt wysokich boków ścieżki – utrudnia to koszenie uniemożliwiając przejazd kosiarki.

A które ścieżki podobają się najbardziej Wam?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu