6 najpraktyczniejszych wnętrz, które wyjdą Ci na zdrowie!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Luksusowe wnętrza z drewnem w roli głónej Viva Design - projektowanie wnętrz Eklektyczna sypialnia
Loading admin actions …

Mieszkania ludzi, którzy są świadomi wpływu stylu życia na ich ogólne samopoczucie, jakość funkcjonowania i zdrowie, da się łatwo rozpoznać znajdując w nich kilka szczególnych cech, a raczej elementów wyposażenia, które za tym bezsprzecznie przemawiają. Nie tylko w pełni wyposażona siłownia to znak, że w domu dba się o zdrowie i kondycję. Przecież często w małych mieszkaniach nie możemy pozwolić sobie na obszerny sprzęt do ćwiczeń. Niektóre zaś, niewielkie rzeczy schowane szczególnie w kuchni, mogą przyczynić się do codziennego praktykowania mantry zdrowego sposobu życia. Ale nie tylko takie specjalistyczne przedmioty mogą pomagać w utrzymywaniu formy! Mogą to być najzwyklejsze, niezbędne w każdym domu, funkcjonalne elementy konstrukcji i wyposażenia wnętrz z konkretnym, ale – jakby się wydawało – zupełnie innym przeznaczeniem. Sprawdźcie jak urządzić dom, co w nim zawrzeć, na co zrobić w nim miejsce, aby sprzyjał ćwiczeniom nasze silnej woli w zmianie trybu życia na zdrowszy! 

Zerknijcie też koniecznie do Katalogów Inspiracji Joga w domu – tak przygotujesz wnętrze do ćwiczenia!, a także Domowa siłownia – kilka inspiracji! Zapraszamy!

Siłownia

Zaczniemy od oczywistej rzeczy w domu, którą – jeśli tylko jesteśmy w stanie sobie na nią pozwolić – zawsze warto mieć! Kolekcja sprzętów siłowych, na różne partie ciała to luksus na jaki nie każdy jest w stanie sobie pozwolić, w prywatnej, domowej przestrzeni. Jednak inwestowanie w tego rodzaju „meble” powinno zwrócić się wspaniałymi efektami samoakceptacji, zadowolenia i satysfakcji, które raczej są cenniejsze niż jakiekolwiek inne gratyfikacje – o ile korzysta się z nich regularnie i prawidłowo. Nie mniej jednak drogie sprzęty mogą też służyć nam i kolejnym pokoleniom przez lata. Ich ciągła obecność w domu prędzej skłoni nas do skorzystania, niż wieczorne wycieczki na miasto po długim dniu pracy.

Schody jednobiegowe

To jest właśnie jeden z tych elementów stałych w domach, z których możemy zrobić użytek w słusznej sprawie. Wchodzenie i schodzenie po schodach jest codziennym, nieświadomym ćwiczeniem, które wykonujemy w domu zawsze. Zatem można spojrzeć na nie z innej strony, niźli tylko tej funkcjonalnej, przemierzania przez różne kondygnacje w domu. Najlepiej do ćwiczeń „wspinaczkowych” sprawdzą się schody jednobiegowe, na których nie ma spocznika, dzięki czemu intensywne wbieganie i zbieganie bez zakrętów, będzie łatwiejsze. Takie schody niewątpliwie mogą się bardzo przydać do ćwiczeń! Spójrzmy na nasz dom z różnych perspektyw!

Roboty w kuchni

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu, a nawet najważniejsze, patrząc z perspektywy chęci życia w zdrowiu. „Jesteśmy tym co jemy” – takie powiedzenie dobrze odzwierciedla istotę rzeczy, a my dodalibyśmy jeszcze stwierdzenie – „czujemy się tak, jak jemy”. W przygotowywaniu zdrowych posiłków i oszczędzeniu na tym czasu pomóc mogą nam urządzenia kuchenne – roboty, które w kilka sekund pokroją, przetrą, wycisną, zmiksują warzywa i owoce, które będą zdrowym obiadem. Ilość takich sprzętów daje sygnał, że gotowanie nie jest nam obce. Może zdarzyć się tak, że zniechęceni skomplikowaną obsługą robotów kuchennych, decydujemy się na tradycyjny sposób przyrządzania jedzenia. Jednak warto poświęcić czas na poznanie ich działania, a to w przyszłości zaprocentuje oszczędnością czasu, większą chęcią do gotowania i entuzjazmem spożywania.

Miękka podłoga

Wykładzina położona na centymetrowej gąbce to świetny pomysł do sypialni, gdzie od razu po przebudzeniu chcemy czuć pod nogami przyjemny, ciepły dotyk podłoża. Jednak taka podłoga sprawdzi się także bardzo dobrze w praktykowaniu domowych ćwiczeń! Amortyzacja na plecach przy robieniu brzuszków, podskoki, opieranie się na kolanach to nieliczne przykłady, w których taka miękka podłoga sprawdzi się na medal. Będziemy sobie wdzięczni za ten wybór!

Twardy materac łóżka

​Bedroom at Bedford Gardens house. Nash Baker Architects Ltd Nowoczesna sypialnia Szary
Nash Baker Architects Ltd

​Bedroom at Bedford Gardens house.

Nash Baker Architects Ltd

Wybierając łóżko skupmy się przede wszystkim na wyborze odpowiedniego materaca. W sklepie zasięgnijmy porady sprzedawcy lub wcześniej zapoznajmy się z opinią fizjoterapeuty, jeśli mamy problemu z kręgosłupem. Materac łóżka nigdy nie powinien być zbyt miękki! Najlepiej jest przyzwyczaić się do spania na twardym. Wtedy nasz kręgosłup ma dobre podparcie i nie ulega on zniekształceniom podczas snu. Jeśli jesteście permanentnie zmęczeni, niewyspani, a tym bardziej obolali sprawdźcie czy to właśnie nie jest wina materaca!

Sauna

Także sauna jest niezaprzeczalnie pożytecznym elementem w domu, dla naszego zdrowia! Podczas pocenia organizm pozbywa się toksyn z ciała. Regularne korzystanie z sauny zapewnia nie tylko piękną skórę, ale skutecznie redukuje codzienny stres i zmęczenie. W wyniku wysokiej temperatury organy wewnętrzne odczuwają niewielką gorączkę. I o to właśnie chodzi. Taki stan wzmaga produkcję ciałek odpornościowych we krwi, które skutecznie zabijają wirusy i bakterie. Czyli jak widać sauna to gadżet w domu bardzo leczniczy. Na szczęście coraz częściej Polacy decydują się na taką inwestycję w swoich domach. Sauna nie musi być duża, wystarczy malutka, na przykład dla dwóch osób, przy czym koszty będą nie aż tak zaporowe.

Luksusowe sauny zobaczycie w 11 pomysłów na saunę w domu!

Jaki jeszcze element w domu można wykorzystać do ćwiczeń? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu