Pergola - o czym pomyśleć przed jej zakupem? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Pergola – o czym pomyśleć przed jej zakupem?

Aśka Warchał Aśka Warchał
od JAGRAM-PRO Nowoczesny
Loading admin actions …

Obecna w europejskiej architekturze już od Średniowiecza, pergola wciąż stanowi kluczowy element aranżacji wielu tarasów i ogrodów. Niektóre niczym się nie różną od drewnianych konstrukcji sprzed kilku wieków, inne wręcz przeciwnie – zachwycają nowoczesnym designem. Nawet jeśli nigdy do końca nie wiedzieliście, co właściwie kryje się pod nazwą pergola, to z pewnością nie raz wypoczywaliście w jej cieniu. Pergola może być budowlą ogrodową lub stanowić element architektoniczny budynku. Określającą ją charakterystyką jest tworzone przez nią ażurowe zadaszenie, wykonane przeważnie z lekkiej, drewnianej kratownicy, chociaż czasem wykorzystuje się także inne materiały.

Podstawową funkcją pergoli jest niecałkowite zacienienie przestrzeni tarasu lub ogrodowej ścieżki. To doskonały kompromis dla tych, który nie chcą całkowicie zrezygnować z promieni słonecznych, jednak przeszkadza im gorąc. Wiele pergoli wykorzystywanych jest również jako podpora dla roślinności, a czasem także sztucznego oświetlenia. 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli pergoli, a chociaż podobno od przybytku głowa nie boli, tak przy dokonywaniu ostatecznego zakupu możemy mieć niemałe trudności! Wtedy dobrze jest rzucić okiem na małą ściągę do homify i upewnić się, że pomyśleliśmy o wszystkim…

Po co?

Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać brzmi: dlaczego w ogóle myślimy o zakupie pergoli lub zleceniu jej wykonania architektowi krajobrazu zajmującemu się naszym ogrodem? Wbrew pozorom odpowiedź wcale nie musi być oczywista. Pergole przede wszystkim osłaniają przez zbyt intensywnymi promieniami słońca, jednak mogą także spełniać inne funkcje, co zaznaczyliśmy już we wstępie. Może zawsze marzyliśmy o winorośli i pergola będzie doskonałą podporą dla jej pnączy? A może jej konstrukcja będzie miała potencjał przemiany bryły naszego domu, podkreśli jej walory i ukryje mankamenty? Albo chcemy wizualnie zaznaczyć granice pomiędzy poszczególnymi strefami funkcjonalnymi na naszym przestronnym tarasie? Mając jasność dlaczego chcemy sprawić sobie pergolę, będziemy mogli lepiej dopasować jej projekt do przyszłej funkcji, którą ma spełniać.

Który typ pergoli sprawdzi się najlepiej? Element budynku

Jak można było wywnioskować ze wstępu, w przypadku pergoli możemy wyróżnić zasadniczo jej dwa typy. Jedna z nich jest osobną budowlą ogrodową, a druga stanowi przedłużenie istniejącego już budynku. Drugi z typów mamy zaprezentowany na powyższym zdjęciu. Profesjonaliści homify z firmy oferującej materiały budowlane zaproponowali w tym przypadku niecodzienną formę i kolor! Drewniane deski o falistym kształcie spływają swobodnie z poziomu balkonu piętra, by zakończyć się na skraju tarasu, tuż nad basenem. To doprawdy zaskakujący projekt! Czas poznać pergole w charakterze osobnych budowli ogrodowych…

Pergola – osobna budowla ogrodowa

Z taką pergolą chyba każdy z nas się kiedyś spotkał! Lekka drewniana konstrukcja zwieńczona zadaszeniem z rzędem belek wsparta na słupkach pomiędzy którymi wprowadzono ażurowe ściany z delikatnej kratownicy. Plan takiej pergoli to często kwadrat. Stanowi ona doskonałe miejsce wypoczynku w ogrodach pełnych zieleni. Aby można było tutaj wygodnie postawić meble, właściciele zdecydowali się wykonać także drewniane podłoże. Pergolę przyozdobiono także drewnianymi donicami.

Pergola nad ogrodową ścieżką

Softwood pergola. od Westacott Gardens
Westacott Gardens

Softwood pergola.

Westacott Gardens

Skoro jesteśmy przy rozwiązaniach klasycznych, znanych z ogrodów naszych babć i dziadków, to nie możemy nie ująć w naszym Katalogu Inspiracji tradycyjnej pergoli nad ogrodową dróżką. Prawda, że czuć tutaj klimat wakacji na wsi? Po drewnianych słupach nieśmiało zaczyna piąć się winorośl, w przyszłości całkowicie zdominuje ona pergolę tworząc zachwycający, zielony tunel. Obecnie i tak prezentuje się ona wspaniale. Towarzyszą jej rabaty wypielęgnowanych roślin, które podkreślają granice ścieżki. Po prawej stronie dojrzeć możemy zintegrowany z pergolą drewniany płot. Panuje tu prawdziwie sielska atmosfera!

Jak duża powinna być pergola?

Pergola Nowoczesny ogród od Earth Designs Nowoczesny Lite drewno Wielokolorowy

Pytanie o wielkość pergoli każde nam wrócić do odpowiedzi na pytanie po co?. Jej rozmiar powinien w pełni spełniać nasze potrzeby, a przy tym dobrze komponować się z resztą aranżacji ogrodu oraz z bryłą naszego domu. Ważne jest, aby zastanowić się, ile osób będzie w naszym zamierzeniu korzystać z niej w tym samym czasie. Nie chcemy, by nasi goście czy rodzina tłoczyła się rywalizując o cień. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu należy dokładnie wymierzyć przestrzeń, na której zamierzamy postawić pergolę.

Jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

od homify Śródziemnomorski

Najpopularniejsze materiały do budowy pergoli to drewno, kute żelazo i PCV. Każdy z nich zapewni nam inny nastrój, dlatego dobrze zastanowić się nad jego wyborem. Przed chwilą widzieliśmy kilka przykładów drewnianych pergoli. Jest to materiał klasyczny, doskonale sprawdzi się w sielskich ogrodach. Jednocześnie drewnu bardzo łatwo jest przybrać nowoczesne piórka! Pergole z kutego żelaza potrafią być niezwykle dekoracyjne, kunszt kowala może nadać naszej działce charakteru. Jeśli chodzi o PCV to jest ono najtańszym i najprostszym w utrzymaniu materiałem do budowy pergoli. Spójrzmy jeszcze na powyższe zdjęcie. Tutaj do stworzenia pergoli użyto subtelnej metalowej konstrukcji oraz maty trzcinowej w charakterze zadaszenia.

Pokrywa pergoli – na jaką się zdecydować i czy w ogóle?

Wyznacznikiem pergoli jest jej ażurowe zadaszenie. Skoro jednak mamy już wybudowany taki szkielet to trudno, żeby nie kusiło nas zasłonięcie go w szczególnie słoneczne dni. Możemy także pomyśleć o pokrywach przeciwdeszczowych, zwłaszcza jeśli nasza pergola przylega do murów naszego domu. Matę trzcinową mogliśmy podziwiać już na poprzednim zdjęciu. Wprowadza ona zawszę atmosferę swobody, kontaktu z naturą. Warto zastanowić się nad tym materiałem! Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie tkanin. Biały materiał częściowo przepuszcza światło, zatrzymując jednak nadmiar ostrych promieni. A do tego prezentuje się wspaniale, przywodząc na myśl egzotyczne klimaty!

Jaki styl pergoli będzie pasował do naszego domu i ogrodu?

od homify Minimalistyczny

Pergole dopasować można do każdego stylu i to zdjęcie jest tego najlepszym dowodem! Chociaż pierwszym skojarzeniem na dźwięk słowa pergola mogą być konstrukcje związane typowo z obszarami wiejskimi, z ogrodami warzywnymi i owocowymi, tak coraz częściej spotykamy je przy współczesnych budynkach. Towarzyszą człowiekowi od wieków i nie wygląda na to, żeby coś się miało w tej kwestii zmienić! Doskonale wyglądają nawet przy surowym budynku industrialnym.

Planowanie budżetu

Pergola Tours od Ogrodowy Salon Skandynawski
Ogrodowy Salon

Pergola Tours

Ogrodowy Salon

Koszt budowy pergoli będzie zależał od wielu czynników. Po pierwsze od materiału oraz od wielkości planowanej pergoli. Kwestią kluczową będzie także decyzja, czy dokonujemy zakupu gotowej pergoli, którą później sami składami, czy też zlecamy jej zaprojektowanie architektowi bądź projektantowi krajobrazu. Profesjonalistami, do których także możemy się zwrócić bezpośrednio w tej sprawie będą stolarz i kowal. Pergola zrobiona przez rzemieślnika służyć nam może przez lata.

Jakie dekoracje dobrać do naszej pergoli?

od homify Śródziemnomorski Drewno O efekcie drewna

Do pergoli dobrać możemy różnorodne dekoracje. Postawione pod nią meble ogrodowe powinny komponować się z wybranym przez nas stylem. Elementy dekoracyjne, nad którymi możemy się zastanowić, to donice, światełka, wyszukane materiały na zadaszenie… Możliwości jest bez liku! Powyższą pergolę osłaniają przed wiatrem małe ściany z fantastycznym zdobieniem, rzucającym cienie o organicznych kształtach. 

Tutaj obserwujemy pergolę o zaskakująco nowoczesnym zadaszeniu. Jeśli jednak jego ażurowy charakter wciąż Was nie przekonał, to proponujemy lekturę tego Katalogu Inspiracji: Zabudowa tarasu – jaką wybrać?

Czy w Waszych ogrodach jest już pergola?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu