Arkusz kosztów prac wykończeniowych – jak go stworzyć?

A.D. A.D.
BPM roofing team, BPM Roofers BPM Roofers
Loading admin actions …

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się zakup mieszkań pochodzących z rynku wtórnego. Jest to dobre rozwiązanie w dobie niepewnych deweloperów oraz częstych zmian w prawie. Dzięki temu nie kupujecie kota w worku ale niestety niemal każde mieszkanie nadaje się do gruntownego remontu lub chociaż odświeżenia. Dlatego przed zakupem takiej nieruchomości warto oszacować wszystkie koszty. Czasem może się okazać, że cena odnowienia mieszkania jest zaskakująco wysoka. Kwestia oszacowania kosztów prac wykończeniowych jest bardzo ważna także w wypadku remontu swojego własnego mieszkania – dzięki niej będziecie wiedzieć, na które płytki Was stać a z których lepiej zrezygnować na rzecz ciekawie rozplanowane elektryki. Jak wykonać bilans kosztów? Te i inne istotne informacje znajdziecie w poniższym artykule.

Czym jest arkusz kosztów prac wykończeniowych?

Remont domu czy mieszkania jest wieloetapowym procesem, który wymaga bardzo dokładnego przygotowania. Nie wskazany jest tutaj pośpiech – jego miejsce powinno zająć dobre rozeznanie rynku usług oraz materiałów budowlanych. Na samym wstępie warto oszacować przybliżone koszty wszystkich prac remontowych. Dzięki temu będziecie lepiej przygotowani, a koszt remontu nie przyprawi Was o ból głowy. Do sporządzenia dobrego kosztorysu niezbędne będzie określenie zakresu prac remontowych, kosztów robocizny, a także materiałów niezbędnych do przeprowadzenia remontu. Na podstawie tych danych, będziecie w stanie stworzyć wstępny kosztorys remontowy.

Co należy wiedzieć zanim przystąpicie do tworzenia kosztorysu?

Na początku dobrze rozplanujcie zakres prac i określcie Wasze oczekiwania. To od tych parametrów będzie zależeć ogólny koszt remontu. Na samym początku powinniście zadecydować, czy zmieniamy nawierzchnię podłóg oraz ścian. Jeśli dotychczasowe podłogi nie spełniają Waszych oczekiwań będziecie musieli je zdemontować i zastąpić nowymi. Ważne, na tym etapie, jest określenie rodzaju posadzki – dobre jakościowo panele będą kilkakrotnie tańsze od parkietu. Określenie rodzaju podłogi zbliży Was do wstępnego szacunku kosztów remontu. W ten sposób postępujecie z kolejnymi zakresami robót. Mówi się, że generalny remont z wykończeniem w standardzie średnim to koszt około 1000 zł za m kwadratowy, w wersji ekonomicznej jest to około 700 zł natomiast wysoki standard to minimum 1500 zł za tę samą powierzchnię. To są jedynie bardzo ogólnikowe i szacunkowe kwoty, nie należy się nimi sugerować w znacznym stopniu.

Najważniejsze podpunkty

Po podłogach kolej na wycenę odnowienia ścian. Zazwyczaj jest to szpachlowanie i malowanie lub ewentualnie tapetowanie. Sprawa wygląda inaczej w łazience gdzie będą konieczne płytki, które zwiększają koszt. Podsumujcie powierzchnię poszczególnych ścian i określcie ilość niezbędnych materiałów. Po podsumowaniu tychże kosztów przychodzi czas na wyposażenie. Wymianie najczęściej podlega armatura, miska ustępowa, wanna, zlewozmywak i umywalki do tego część mebli i zazwyczaj szafki kuchenne oraz łazienkowe. Ten koszt to znacząca część całej inwestycji. Możecie pomoc sobie korzystając z internetowego kalkulatora remontów. Są oddzielne programy do kuchni, łazienki oraz salonu.

Samodzielne wykonywanie prac a ekipa budowlana

Po określeniu zakresu prac remontowych należy ustalić, które prace wykonacie samodzielne, a które zlecicie wykwalifikowanej ekipie remontowej. Osoby, którym zależy na ograniczeniu kosztów, przeważnie decydują się na samodzielne malowanie ścian oraz układanie paneli podłogowych. Owe prace są dość proste i wymagają jedynie podstawowych umiejętności wykończeniowych. Dobrym rozwiązaniem, dla tych, którzy lubią i potrafią majsterkować, jest poszerzenie zakresu samodzielnych prac o np. flizowanie lub drobną hydraulikę czy elektrykę. Są to kolejne oszczędności –  jak się okazuje nie male! Co prawda, samodzielne prace remontowe zajmą zapewne więcej czasu, opóźnią czas przeprowadzki ale warto je rozważyć. Jeśli zakres samodzielnie wykonanej pracy będzie duży możecie oszczędzić nawet 30% kosztów.

Zanim jednak zdecydujecie się na, którąś ekipę budowlaną koniecznie przeczytajcie ten artykuł: Co zrobić, jeżeli zostałeś oszukany przez ekipę budowlaną? Dowiecie się z niego jak nie stać się ofiarą nieuczciwych firm budowlanych. Dobrych i sprawdzonych fachowców możecie szukać w naszym serwisie w zakładce Profesjonaliści. My polecamy INTELIDOM GROUP SP. Z O.O. – to elektrycy z Warszawy, poszukajcie kogoś z Waszej okolicy.

Robocizna w kosztorysie

Jeżeli zdecydowaliście już, które prace zrobicie Wy, a które ekipa remontowa, możecie przystąpić do poszukiwania wykonawcy.Zacznijcie od wystawienia ogłoszenia np. w internecie z prośbą o składanie ofert przez wykonawców. Jest to doskonały sposób na sprawdzenie cenników poszczególnych firm – oczywiście nie zawsze tanio znaczy lepiej dlatego zanim podpiszecie z kimkolwiek umowę spotkajcie się na rozmowę i oceńcie jego kompetencje. Porównujcie oferty kilku firm, rozważcie plusy i minusy. To bardzo ważne ponieważ robocizna to znaczna część kosztów całej inwestycji! Po rozpisaniu wszystkich dostępnych informacji dobrze będzie określić harmonogram działań. Ustalcie, które pomieszczenia będą remontowane jako pierwsze i którego fachowca wezwać na samym początku. Takie działania usprawnią cały remont oraz sprawią, że zajmie on mniej czasu. A czas to pieniądz.

Końcowe wyliczenia

Do wszystkich wyliczeń, które zgromadziliście w arkuszu należy doliczyć co najmniej 10 – 20 % ukrytych kosztów. W oparciu o wszystkie powyższe informacje, można stworzyć wstępny kosztorys remontowy. Dzięki niemu będzie można ocenić Wasz niezbędny wkład finansowy. Jest to dość istotne zwłaszcza w wypadku gdy  budżet jest mocno ograniczony i konieczne jest zaciągnięcie kredytu bądź pożyczki. Jeśli dobrze rozpisaliście pełny zakres prac, koszt robocizny oraz cenę materiałów, wówczas kosztorys będzie dość dokładny. Wprowadzanie zmian na etapie trwających prac wpłynie również na ogólny koszt remontu dlatego miejcie to na uwadze decydując się np. na droższy materiał wykończeniowy. Na koniec pamiętajcie że czasami można niewielkim nakładem finansowym uzyskać spektakularny efekt, wszystko zależy od dobrego pomysłu i dokładnej estetycznej realizacji. W Homify znajdziecie wiele niezwykle inspirujących zdjęć – wystarczy wejść na zakładkę Pomieszczenia a następnie wyselekcjonować to, które Was interesuje.

A może Wy planujecie w niedalekiej przyszłości remont?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu