Najlepsze porady ogrodowe na marzec! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Najlepsze porady ogrodowe na marzec!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
DOM POD LASEM Wiejski ogród od Grzegorz Popiołek Projektowanie Wnętrz Wiejski
Loading admin actions …

Czas nadchodzącej wiosny to dla nas okres mentalnych przygotowań na zajęcia ogrodowe, ale też wyostrzająca się perspektywa zakasania rękawów do wytężonej pracy przy ziemi. Marzec w ogrodzie jest bardzo istotnym miesiącem w roku, ponieważ w końcu zawita do nas wyczekiwana wiosna, a jak wiadomo, w tę porę roku zieleń budzi się do życia. Kalendarzowy, pierwszy dzień wiosny przypada 21 marca, dlatego jest to najwyższa pora, by zabrać się do pracy, porządkowania ogrodów i działek po zimie. Pamiętajmy jednak o tym, że zawsze powinniśmy na bieżąco śledzić prognozy pogody, gdyż wbrew często spotykanej opinii, to nie mroźna zima, a właśnie przedwiośnie i niebezpieczne wiosenne przymrozki, mogą wyrządzić duże szkody w naszych ogrodach. Co zrobić, by umożliwić komfortowy rozkwit zieleni, kwiatom i drzewom w lecie? O tym i nie tylko dowiecie się z poniższych rad.  

Porady ogrodowe na konkretne pory roku znajdziecie w Katalogach Inspiracji Przygotuj swój ogród na wiosnę!Jak przygotować ogród na zimę? oraz Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać w styczniu? Sprawdźcie też czy, aby na pewno odpowiednio dbaliście o otoczenie domu podczas uśpienia natury.

Po zimie

Na początek należy sprawdzić stan ogrodu, zobaczyć jak przezimowały rośliny, ze szczególnym uwzględnieniem młodych nasadzeń, i co w nim prosi się o naszą interwencję. Następnie trzeba się zabrać do pierwszych wiosennych porządków. Jeżeli pogoda na to pozwala zdejmujemy z roślin zimowe okrycia. Najlepiej zrobić to w dzień dość ciepły, ale pochmurny albo wieczorem żeby roślina nie dostała szoku temperaturowego. Gdyby wróciły przymrozki trzeba niezwłocznie rośliny spowrotem zabezpieczyć.

Prace z trawnikiem

Jeśli śnieg dawno stopniał i trawa jest sucha, możemy przystąpić do zabiegów pielęgnacyjnych, które decydują o wyglądzie naszego trawnika latem czyli do regeneracji. Jak to zrobić? Wygrabiamy trawnik ostrymi grabiami tzw. wachlarzem, kosimy nisko, prawie po samej ziemi, wykonujemy płytkie napowietrzanie trawnika specjalną maszyną wyposażoną w wałek z drucikami lub nożami. Pozbywamy się w ten sposób martwej, zbitej trawy (tzw. filcu) i resztek roślinnych. Trawa po tym zabiegu zwykle wygląda nieco gorzej, ale dzięki tym działaniom w przyszłości szybciej się zazieleni. Poste miejsca posypujemy torfem lub żyzną ziemią i dosiewamy nasionami traw. Nakłuwamy powierzchnię trawnika widłami. Nawozimy nawozem do trawników po raz pierwszy w tym roku i podlewamy, aby nawóz rozpuścić.

Cięcie drzew i krzewów

Ogrodzenie z betonu architektonicznego Nowoczesny ogród od Contractors Nowoczesny Drewno O efekcie drewna
Contractors

Ogrodzenie z betonu architektonicznego

Contractors

Następnie zabieramy się do cięcia pielęgnacyjnego drzew i krzewów. Wyciąć należy gałęzie uschnięte, przemarznięte, połamane i dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo rozpoznać, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. W przypadku przemarznięcia uszkodzone pędy wycinamy tnąc parę centymetrów pod miejscem przemarznięcia.

Tniemy korony drzew owocowych w sposób prześwietlający. Odgrywa to ogromną rolę w zapobieganiu występowaniu wielu chorób rozpowszechnionych w większości ogrodów. Kontrolowanie i odcinanie liczby gałęzi w koronie sprzyja lepszemu dostępowi światła do jego wnętrza, a także poprawia przewiewność, co w rezultacie sprawia, że liście i pędy szybciej schnął po opadach deszczu oraz nocnej rosie. W marcu wykonujemy także pierwsze opryski zapobiegawcze niektórych krzewów i drzew, na przykład brzoskwini i jabłoni.

Marzec na balkonie i tarasie

Rewolucja na balkonie od D2 Studio Nowoczesny
D2 Studio

Rewolucja na balkonie

D2 Studio

W domu i około niego tniemy przezimowane rośliny tarasowe i balkonowe np. fuksje. Za jednym zamachem usuwamy stare liście i skracamy korzenie. Powinniśmy też przesadzić roślinki do świeżej ziemi. Tak wypielęgnowane, obficie zakwitną na lato. Rozbudzamy kaktusy z zimowego spoczynku podlewając pierwszy raz ciepłą, ale nie wrzącą wodą, która rozgrzeje korzenie i ustawiamy je w jak najjaśniejszym miejscu. W ten sposób powinny wkrótce zakwitnąć. Podlewamy większą dawką wody pozostałe rośliny pokojowe, zraszamy letnią wodą i zabieramy się do przesadzania roślin doniczkowych, które w danym momencie jeszcze nie kwitną. Dwa tygodnie po przesadzeniu rozpoczynamy nawożenie specjalnym nawozem dla roślin domowych kwitnących. Mogą to być pałeczki nawozowe, o których przeczytacie w Katalogu Inspiracji Piękny ogród przy małym nakładzie pracy!

Prace przy oczku wodnym

Obowiązkowym punktem w marcowym sprzątaniu ogrodu jest także zajęcie się jego dekoracjami, czyli na przykład wodnymi akwenami. Z oczek wodnych suwamy resztki lodu i śmieci z jego powierzchni. Włączamy pompę, aby nasycić wodę tlenem. Wiosną najważniejsze jest usunięcie z niej gazów gnilnych. Czyścimy brzegi stawu z obumarłych roślinnych. Sprawdzamy kondycję folii czy aby lód nie spowodował uszkodzeń. W razie potrzeby spuszczamy część wody poniżej uszkodzenia i naprawiamy je. Temperatura wody powinna przekroczyć 12 stopni Celsjusza.

Ogród warzywny w marcu

Jeśli naszą pasją jest ekologiczna uprawa własnych warzyw, powinniśmy zacząć prace także tam. Po przekopaniu i wyrównaniu powierzchni ziemi, pod koniec marca lub na początku kwietnia do gruntu na ogródek warzywny możemy już wysiać nasiona bobu, rzodkiewki, marchwi, szczawiu, pietruszki, grochu. W marcu zwykle rozpoczynamy również przygotowanie rozsady warzyw delikatniejszych lub przeznaczonych do uprawy pod osłonami. Do pojemników wysiewamy nasiona papryki, ogórków, pomidorów, porów, selerów, wczesnej kapusty, kalafiora i brokułu. W ciepłych tunelach foliowych lub szklarniach sadzimy warzywa ciepłolubne, na przykład ogórek, pomidor, papryka. W nieogrzewanych, niskich tunelach lub inspektach w marcu lub na początku kwietnia siejemy nasiona rzodkiewki, sałaty, cebuli dymki i kopru oraz wysadzamy zahartowaną rozsadę kalarepy, kapusty, selera i kalafiora.

Zabieracie się niebawem do pracy w ogrodzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu