Pleśń na tapecie - co robić? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Pleśń na tapecie – co robić?

A.D. A.D.
Engel & Völkers Bodrum Nowoczesny salon od Engel & Völkers Bodrum Nowoczesny
Loading admin actions …

Na pewno widzieliście niekiedy ciemne skupiska plam na ścianach, przy suficie lub w narożnikach pomieszczeń. Wyglądają nieestetycznie ale to nie jest ich największy problem. Pleśnie w domu wydzielają mikotoksyny, które stanowią duże zagrożenie dla zdrowia. Zarodników pleśni nie zobaczymy gołym okiem: mają od 2 do 5 mikronów. Ponieważ są tak maleńkie i lekkie, bardzo łatwo się przenoszą. Gdy znajdą sprzyjające warunki do rozwoju, błyskawicznie zagnieżdżają się i rozrastają na wszystkie strony. Pleśnie uwielbiają środowisko kwaśne, wilgotne i ciepłe. Najlepiej im się wiedzie w temperaturze 20-30 st. C. Jeśli myślicie, że grzyby i pleśń na ścianach to częsty problem jedynie w starych domach to jesteście w błędzie. Równie często to zjawisko jest spotykane w nowym budownictwie. Jakie są przyczyny jego powstawania i jak się pozbyć tego problemu?

Dlaczego tak się stało?

Główną przyczyną pojawiania się wykwitów na ścianach w domu jest nieodpowiednia cyrkulacja powietrza oraz wysoka wilgotność. Rozwojowi grzybów i pleśni pomagają ściany pokryte tapetami i farbami. Trzeba pamiętać, że zagrzybione ściany mogą powodować problemy zdrowotne, dlatego należy niezwłocznie zadbać o odpowiednie odgrzybianie ścian. Samo usunięcie wykwitów nie wyeliminuje problemu ponieważ w tym wypadku najważniejsze jest znalezienie i usunięcie przyczyny zawilgocenia przegrody. Do najczęstszych przyczyn zaliczana jest zła cyrkulacja powietrza, niedrożna lub źle zaprojektowana wentylacja oraz duża wilgotność. W nowym budownictwie częstą przyczyną jest zbyt szybkie wprowadzanie się do świeżo oddanego mieszkania. W 1 m sześciennym betonu jest 150 l wody! Dwa miesiące dobrej pogody po otynkowaniu ścian wewnętrznych to absolutne minimum.

Walka z wilgocią

Wzornictwo Yo2 designs od Wzorywidze.pl Nowoczesny
Wzorywidze.pl

Wzornictwo Yo2 designs

Wzorywidze.pl

Często wydawać się może, że niewinne wykwity nie stanowią wielkiego problemu, a przetarcie szmatką powinno wystarczyć, by się ich pozbyć. Nic bardziej mylnego, ponieważ bez zlokalizowania przyczyny i usunięcia całej grzybni nieestetyczny nalot powróci i to w krótkim czasie. Podstawowym remedium na problem nadmiaru wilgoci i powstającego przez nią grzyba jest zadbanie o odpowiednio wykonaną zewnętrzną izolację termiczną na budynku i likwidacja wszelkich mostków termicznych. Punkt kolejny to wentylacja. Stosowaną na ogół wentylację grawitacyjną zaburzać mogą zbyt szczelne plastikowe okna. Należy je więc pozostawiać rozszczelnione codziennie przez parę godzin szczególnie w czasie gotowania, czy też wówczas, gdy suszymy w domu pranie.

Receptura babci

Wzornictwo Yo2 designs od Wzorywidze.pl Nowoczesny
Wzorywidze.pl

Wzornictwo Yo2 designs

Wzorywidze.pl

Jeśli na ścianie pojawią się kłopotliwe wykwity, trzeba jak najszybciej przystąpić do działania, nim ich obecność odbije się na zdrowiu domowników. Można zacząć od metod naturalnych, szczególnie, jeśli w domu przebywają dzieci. Zaczynamy od zeskrobania ze ściany wierzchniej warstwy pleśni. Można do tego użyć szczotki i wody z mydłem lub detergentem. Kolejnym krokiem, koniecznym dla powodzenia misji będzie niestety skucie tynku z powierzchni występowania grzyba i wokół niego. W następnej kolejności weźmiemy się za usunięcie grzybni. Jeśli nie zrobimy tego skutecznie, grzyb będzie się odnawiał. Dostępnym w większości domów środkiem, który może okazać się skutecznym antidotum jest ocet rozrobiony z wodą w proporcji 4:1 -cztery porcje wody na jedną porcję octu. Silne działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne wykazuje też olejek drzewa herbacianego. Przemywając zagrzybioną ścianę wodą z dodatkiem kilku kropel olejku również zniszczymy grzybnię, a zapach będzie zdecydowanie przyjemniejszy, niż octu. Podobne, choć nieco słabsze działanie wykazują olejki lawendowy, czy goździkowy.

Gotowe preparaty

Możecie użyć również bardzo skutecznych gotowych, chemicznych preparatów do walki z pleśnią i grzybami. Tynki musicie skuć w zagrzybionym miejscu i dla bezpieczeństwa wokoło niego w promieniu metra. Dodatkowo by mieć pewność, że zarodniki nie przedostaną się do wdychanego przez nas powietrza, powierzchnię należy pokryć specjalnym preparatem, który jest szkodliwy nie tylko dla grzybów. Stosując go, koniecznie trzeba zachować wszelkie środki ostrożności i bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Po odczekaniu kilkunastu godzin, gdy preparat wniknie w ściany będzie można rozpocząć ponowne tynkowanie ściany. Jeśli macie wątpliwości zgłoście się po poradę do specjalisty. Ekspertyza mykologiczna potwierdzi gatunek pleśni czy grzyba. Pozwoli to na wdrożenie idealnie dobranego środka grzybobójczego.

Sprawna wentylacja – brak wykwitów

Engel & Völkers Bodrum Nowoczesny salon od Engel & Völkers Bodrum Nowoczesny
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Często, chcąc zmniejszyć koszty ogrzewania i zużycie ciepła, uszczelniamy okna, drzwi, zmniejszając intensywność wietrzenia. Jednak jest to pierwszy krok do zmniejszenia sprawności wentylacji, sprawnie działająca wentylacja to dopływ, przepływ i odpływ powietrza i działa tylko wtedy gdy wszystkie trzy czynniki są spełnione. Aby zaradzić wychłodzeniu temperatury w pomieszczeniu stosuje się system rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem temperatury. Pamiętajcie aby montować w nowoczesnych, szczelnych oknach nawiewniki. To one gwarantują dostęp świeżego powietrza a co za tym idzie zapobiegają powstawaniu pleśni na ścianach i tapetach. Jeśli poszukujecie ciekawych i oryginalnych wzorów, które ozdobią ściany Waszych salonów zajrzyjcie na WZORYWIDZE.PL.

Zapobieganie

Letnie mieszkanie pod Berlinem od Loft Kolasiński Industrialny Cegły
Loft Kolasiński

Letnie mieszkanie pod Berlinem

Loft Kolasiński

Jak wspominaliśmy na początku, grzyb lub pleśń powstają na ścianach w skutek złej wentylacji i nadmiernej wilgotności w pomieszczeniach. Para wodna skrapla się i osadza na ścianach tworząc idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Aby zapobiec temu problemowi, należy wymusić cyrkulację powietrza poprzez sprawnie działającą wentylację wywiewną, a przede wszystkim poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń. Lepiej także zrezygnować z ciężkich zasłon, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.

Koniecznie przeczytajcie również: Mokre okna zimą? Tak rozwiążesz ten problem! – w artykule znajdziecie więcej informacji na temat niesprawnej wentylacji.

A czy Was też spotkał kiedyś ten nieprzyjemny problem pleśni na tapecie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu