Budowa własnej sauny- ile to kosztuje?

A.D. A.D.
Betulla Spa Bosc Vej s.r.l. Rustykalne spa
Loading admin actions …

Korzystanie z basenów i sauny ma wiele zalet zdrowotnych oraz psychicznych – relaksuje i odpręża a także rozgrzewa. Warto wiedzieć, że przebywanie w niej wpływa bardzo korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, rozszerzają się naczynia krwionośne, zmniejsza się ciśnienie tętnicze, a zwiększa żylne. Wysoka temperatura prowadzi do wzmożonego ukrwienia mięśni szkieletowych, co bezpośrednio przekłada się na wzrost ich wydolności. Skraca się również okres zmęczenia i zwiększa wydolność całego organizmu. Podczas zabiegu zmniejsza się napięcie mięśni gładkich oskrzeli, co wpływa na zmniejszenie oporów oddechowych, zwiększeniu ulega jednocześnie pojemność życiowa i minutowa płuc. Pobyt w saunie- zgodnie z zaleceniami – powinien być ostatnią aktywnością w ciągu dnia, dlatego też, aby jego korzystny wpływ zachować do końca wieczoru z pewnością powinniśmy też unikać większego wysiłku fizycznego.

Dlatego cudownie byłoby mieć sunę w swoim własnym domu i móc z niej korzystać w chłodne jesienne i zimowe wieczory. Z naszego artykułu dowiecie się jakie koszty wiążą się z budową sauny.

Wybór materiału a koszty

Sauna zewnętrzna Azalia Ogrodosfera Sauna Drewno
Ogrodosfera

Sauna zewnętrzna Azalia

Ogrodosfera

Saunę można zbudować na zewnątrz domu jako wolno stojącą lub wstawić ją do jednego z pomieszczeń wewnątrz domu. Częściej spotykany jest ten drugi rodzaj – ze względu na to, że jest szybszy i łatwiejszy w wykonaniu a co za tym idzie tańszy. W zależności od warunków panujących w saunie, czyli temperatury i wilgotności sauna może być sucha, mokra lub parowo-ziołowa. Aby w saunie panowały właściwe warunki, musi być zachowana odpowiednia zależność między temperaturą a wilgotnością. Podstawowym materiałem konstrukcyjnym sauny jest drewno. Ściany wewnętrzne najczęściej wykłada się panelami grubości przynajmniej 1,2 cm. Frontowa część także może zostać wykonana z drewna, ale coraz częściej wykorzystuje się na ten fragment aluminium lub szkło. Do budowy ścian kabin wybiera się najczęściej odżywiczone gatunki wolno rosnących drzew iglastych takich jak świerk skandynawski, skandynawska sosna bezsęczna, jodła lub cedr kanadyjski. Można je zastąpić drzewem sosnowym lub brzozowym – będzie dużo tańsze – a problemy z sękami załatwić poprzez mocną selekcję używanych desek.

Sauna ogrodowa czy w domu?

Choć uważana jest za luksus, budowa domowej sauny wcale nie musi być bardzo droga, a jej stworzenie jest dużo łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Niewielką saunę w średnim standardzie można wybudować już za 6-7 tysięcy złotych. Na saunę o powierzchni 4 m kwadratowych wykonaną z dobrych jakościowo materiałów, ze standardowym piecem oraz pomiarem temperatury i wilgotności należy przeznaczyć 6-7 tysięcy złotych. W tej cenie można uzyskać przestrzeń, na której w pozycji siedzącej zmieści się od 4 do 5 osób. Jeśli chcielibyśmy wybudować saunę ogrodową o podobnym standardzie należy doliczyć koszty budowy budynku – materiały muszą być mocne i trwałe aby sauna przetrwała wiele lat. Oczywiście niezwykle ważne są fundamenty i posadzki. Kolejnym kosztem jest konieczność podłączenia mediów.

Koszty wyposażenia

sauna w łazience MIKOŁAJSKAstudio Eklektyczna łazienka
MIKOŁAJSKAstudio

sauna w łazience

MIKOŁAJSKAstudio

Sporym kosztem jest piec do sauny. Jego cena waha się w przedziale 1000-2000 zł przy założonych przez nas wymiarach sauny. Przy czym dużo droższe są piece generujące parę. Jeśli zależy Wam na obniżeniu kosztów zdecydujcie się na saunę suchą. Kolejnym ważnym aspektem jest oświetlenie – w saunach stosuje się specjalne oprawy oświetleniowe. Żarówka w takiej oprawie jest całkowicie zasłonięta szczelnym kloszem. Nie ma do niej bezpośredniego dostępu. Oprawki oświetleniowe można dodatkowo przysłonić specjalnymi abażurami. Natężenie światła w saunie nie powinno być zbyt silne, musi ono bowiem sprzyjać relaksowi. Dużym kosztem są siedziska – nawet 2000-3000 zł jeśli zdecydujecie się na dobry gatunek drewna. Na koniec kamienie do pieca oraz termometr z funkcją mierzenia wilgotności powietrza.

Koszty gotowej sauny

Cena sauny zależy od bardzo wielu czynników, ale najważniejsze z nich to: jej wielkość, rodzaj drewna użytego do budowy, materiały wykorzystane do wykańczania wnętrza i ścian na zewnątrz oraz wyposażenie. Za kompletną kabinę z drewna świerkowego z elementami wnętrza z osiki oraz drzwiami szklanymi i oświetleniem typu LED i montażem zapłacimy: około 7000-8000 zł - przy wymiarach 1,6 x 1,6 x 2 m lub od 11 000 zł - przy wymiarach 2 x 2 x 2 m. Do kosztów należy często dodatkowo doliczyć piec. Oczywiście koszty wzrosną jeśli zdecydujecie się na drewno cedrowe lub z jodły kanadyjskiej. Warto jednak szukać ciekawych ofert i promocji na gotowe sauny ponieważ niekiedy można kupić je dużo taniej.

Eksploatacja

Przeszklona Sauna 3w1 (sucha + parowa + infrared) Safin Nowoczesne spa
Safin

Przeszklona Sauna 3w1 (sucha + parowa + infrared)

Safin

Aby eksploatacja niebyła bardzo droga warto wybrać odpowiedni piec o idealnej mocy. Możecie zwrócić się o pomoc do firm zajmujących się sprzedażą i montażem saun. Ogólny koszt korzystania z sauny nie jest wysoki. Jeśli założymy, że odbywa się to 4 razy w miesiącu to do rachunku za energię elektryczną należy dołożyć niewiele ponad 10 zł. Taki rachunek ma sens w wypadku sauny o wymiarach 1,6 x 1,6 x 2 m, w której zamontowano piec elektryczny. Na jedną kąpiel, wraz z jego nagrzewaniem, zużywa 3,9 kWh prądu, możemy przyjąć, że przy cenie energii na poziomie 0,6 zł/kWh, za jedną kąpiel zapłacicie 2,40 zł.

Jeśli podoba Wam się ta ciekawa rustykalna sauna koniecznie zajrzyjcie na stronę BOSC VEJ S.R.L. To generalni wykonawcy z Włoch, którzy do swoich realizacji wykorzystują oryginalne, antyczne drewno porozbiórkowe. Znajdziecie u nich wiele ciekawych inspiracji z dziedziny spa.

Sauna w prysznicu

Na rynku znajdziecie również gotowy ekskluzywny produkt będący połączeniem prysznica, łaźni parowej oraz sauny. Kabina podzielona jest na dwie części: w większej części znajduje się sauna, w mniejszej prysznic, który dodatkowo jest wyposażony w generator pary. Konstrukcja kabiny wykonana jest z profili aluminiowych. Pomiędzy sauną a prysznicem znajdują się drzwi przesuwane. Produkt jest niezwykle wygodny, estetyczny i doskonale wykończony niestety ma też sporą wadę w postaci ceny – jej koszt to około 40-60 tys zł.

Pewnie zainteresuje Was również ten ciekawy artykuł: Tapety do przedpokoju, które zachwycają już od wejścia!

Czy Wy również marzycie o rozgrzewającej saunie w sowim własnym domu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu