Najlepsze sposoby, aby usunąć tapetę!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Najlepsze sposoby, aby usunąć tapetę!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Walls od Mister Smith Interiors Nowoczesny
Loading admin actions …

Przyklejenie tapety na jednej ścianie w pomieszczeniu to trend w projektowaniu wnętrz, który jest teraz często stosowany dla ożywienia wnętrza, nadania mu bardziej indywidualnego charakteru, zgodnego z gustem domowników lub po prostu chęci ogólnego wyróżnienia mieszkania spośród pozostałych, bez wyrazu. Tapety jak i fototapety to prosty sposób na zaaplikowanie na ścianie szczegółowych wzorów, motywów lub widoków na dużym formacie, których sami nie bylibyśmy w stanie stworzyć. Jest ona jednym z najpopularniejszych środków dekoracji ściany – obok palety różnorakich barw – który kiedyś wieńczył swe triumfy na dużą skalę. Pamiętacie może wytapetowane, w każdym calu mieszkania swoich babć i dziadków? Dziś dzięki nowoczesnym grafikom i oszczędnemu podejściu do tematu możemy stworzyć stylowe wnętrze z tapetą w roli głównej! 

Tapetując wnętrze zastanawiamy się często czy, aby na pewno powinniśmy to robić. Pytanie dotyczy funkcjonalności tapety w przyszłości, w razie kiedy przestanie nam się podobać lub zechcemy szybko zmienić wystrój pokoju. Nierzadko przeraża nas ogrom pracy przy jej zrywaniu i doprowadzaniu ściany – w razie uszkodzenia narzędziami – do idealnej gładkości, by potem móc, na przykład pomalować ją na jednolity kolor. Może to skutecznie zniechęcić do zrealizowania tego pomysłu. Niesłusznie! W tym artykule podpowiemy Wam jak łatwo usunąć tapetę, krok po kroku, różnymi metodami. 

Piękne tapety, które przekonają Was do ozdobienia domu przy ich pomocy zobaczycie w Katalogu Inspiracji Tapety dla dzieci – 11 kolorowych przykładów oraz Tapety do salonu, które warto zobaczyć! Zapraszamy!

Przygotowanie pomieszczenia

Przed zaczęciem prac powinniśmy mieć na uwadze dokładne zabezpieczenie podłóg, najlepiej folią. Ponieważ do usuwania tapety możemy używać także wody należy zabezpieczyć gniazdka i przełączniki taśmą maskującą przed zamoczeniem, oraz samą podłogę jeśli jest drewniana, gdyż drewno nie lubi wilgoci. Poza tym powinniśmy dobrze umocować folię do podłoża, aby zapobiec poślizgnięciu się. W czasie usuwania tapety będzie spory bałagan, pozostałości tapety będą lądowały na podłodze, ze ściany może się pylić, dlatego meble i inne przedmioty powinniśmy wynieść z pomieszczenia lub szczelnie okryć folią lub prześcieradłem. Pamiętajmy też, że ścianę po zerwaniu tapety musimy umyć, aby usunąć pozostały na niej klej, dlatego odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do tego zadania, znacznie ułatwi i usprawni nam pracę i proces przywrócenia dawnego ładu.

Narzędzia

Wallpapers from Mister Smith interiors od Mister Smith Interiors Nowoczesny
Mister Smith Interiors

Wallpapers from Mister Smith interiors

Mister Smith Interiors

Zależnie od wybranej metody usuwania tapet, przygotuj: nożyk introligatorski lub wałek kolczasty, szpachelkę, specjalny preparat do usuwania tapet, wiadro, szczotkę do czyszczenia ścian, wałek lub gąbkę, papier ścierny do usuwania resztek tapety oraz masę szpachlową do naprawiania ewentualnych ubytków w ścianie.

Tapeta, która przyklejona jest do ściany od dekad może być trudniejsza do zerwania, niż ta która wisi od kilku lat. W pierwszym przypadku trzeba uzbroić się cierpliwość i poświęcić więcej czasu na oczyszczanie ściany.

Metoda 1: usuwanie tapety na sucho

Jest to najtrudniejszy sposób na usunięcie tapety – pracochłonny i ciężki. Zaczynając od wybranego rogu podważamy tapetę szpachelką i zeskrobujemy. Przy tym sposobie należy uważać, aby szpachelka nie uszkodziła zbytnio powierzchni ściany, by nie zostawić na niej głębokich szram, które bez wyrównania będą mocno szpeciły pomieszczenie. Pozostałe, mocno przywarte części tapety trzeba obficie namoczyć i zdrapać.

Metoda 2: usuwanie tapety na mokro

Tapetę na mokro można usunąć na dwa sposoby. Przy pierwszym należy mokrą gąbką wymyć tapetę, najlepiej kilkakrotnie odczekać chwilę, aż namięknie. Kolejna metoda na mokro jest prostsza. Wlewamy wodę do butelki ze spryskiwaczem, pryskamy dwukrotnie na tapetę i czekamy około kwadrans. Po upływie tego czasu podważamy skraj tapety, która powinna bez problemu odejść od ściany. Jeśli się to nie uda, powtarzamy namaczanie drugi raz, aż do skutku.

Metoda 3: usunięcie tapety domowymi sposobami

Tapeta dla dzieci Fiat 125 p od Humpty Dumpty Room Decoration Nowoczesny
Humpty Dumpty Room Decoration

Tapeta dla dzieci Fiat 125 p

Humpty Dumpty Room Decoration

Skutecznym sposobem z użyciem środków spożywczych jest pokrycie tapety wodą z octem. W butelce ze spryskiwaczem, albo w wiadrze, przygotujmy letnią wodę w proporcji pół na pół. Następnie tym roztworem spryskujemy ścianę lub moczymy gąbką. Należy odczekać około 20 minut. Woda z octem przyspieszy i ułatwi zerwanie tapety ze ściany. Powyższe metody są przyjazne środowisku, ekologiczne. Miejmy to na uwadze szczególnie w trosce o nasze dzieci.

Metoda 4: usuwanie tapet specjalnym środkiem

Profesjonalnym sposobem usunięcia tapety jest użycie specjalistycznego preparatu do usuwania tapet, który możemy kupić w sklepach z artykułami malarskimi. Należy go nałożyć na tapetę według instrukcji, a następnie zerwać ze ściany. Takie środki przeznaczone są do łatwego usuwania wszystkich rodzajów tapet, również tych grubych, jak np. tapety winylowe, bez ryzyka uszkodzenia ściany. Wnikają w tapetę, reagują z klejem, osłabiają jego działanie, dzięki czemu zdjęcie tapety powinno przebiec bez problemów, małym wysiłkiem.

Świetne są tapety z motywem roślinnym, które nastrajają pozytywnie na nadchodzącą wiosnę, a zobaczycie je w Katalogu Inspiracji 11 pięknych wnętrz z tapetą w kwiaty!

Mieliście kiedyś problem z dokładnym usunięciem tapety?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu