Warto wiedzieć: proste sposoby na redukcje alergenów w domu! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Warto wiedzieć: proste sposoby na redukcje alergenów w domu!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Nowoczesna sypialnia od BC Arquitetos Nowoczesny
Loading admin actions …

Chorowanie kojarzy nam się z leżeniem w ciepłym łóżku, popijaniem herbaty z cytryną, odliczaniu godzin do wyzdrowienia i powrotu do normalnego trybu życia. Ale co jeśli paradoksalnie choroby dotykają nas w domu i na przykład leżenie w łóżku nie kojarzy nam się tak relaksacyjnie i bezpiecznie jak innym? Kichanie, swędzenie, kaszel – te objawy spowodowane mogą być wszechobecnymi alergenami, które występują wszędzie w środowisku, niestety także w domu.

Ludzie zdrowi, nieuczuleni na żadne pyłki lub rodniki, nie zdają sobie sprawy z ilości istniejących alergenów w domu i ich różnych rodzajów, w każdym oddzielnym pomieszczeniu. Dlatego w tym artykule chcemy wymienić Wam najczęstsze alergeny występujące w danych miejscach w domu oraz sposoby na ich pozbycie się lub jak najefektywniejsze zminimalizowanie przy pomocy odpowiednio dobranych materiałów wykończeniowych, tekstyliów i dodatków, dzięki którym życie w domu będzie uwolnione od tego rodzaju trosk.

Zaczerpnijcie informacji o żywych, szkodliwych organizmach uczulających w Katalogu Inspiracji Wypowiedz wojnę roztoczom w swoim domu! Zapraszamy!

Alergeny w powietrzu

Alergeny mogą dostać się do naszego domu także z zewnątrz, przez okno. Szczególnie wzmożone przypadki odczuwania negatywnych skutków pylenia występują w czasie wiosny i latem. Wtedy rośliny budzą się do życia, kwitną i pylą. Organizm ludzki może uczulać niemal wszystko, na przykład srebro na skórze, dlatego tym bardziej każdego rodzaju pyłki mogą mieć wpływ na stan zdrowia człowieka. Aby zminimalizować skutki tego problemu, w tym okresie należy zamykać okna w domu oraz utrzymywać w czystości ramy i parapety. 

Na problem alergenów w domu każdego rodzaju, niezawodnym sposobem na ich pozbycie się jest po prostu systematyczne sprzątanie. Niestety alergicy w domu równają się większej pracy i poświęceniu, aby ułatwić im lub sobie samym, życie w domowym otoczeniu w dobrej kondycji i samopoczuciu. O tym jak utrzymywać czystość w domu i jak aranżować przestrzeń przeczytacie w Katalogach Inspiracji 7 łatwych sposobów na utrzymanie porządku w domu!Proste triki na porządek dla leniwych! oraz coś stricte w temacie powietrza w domu Jak pozbyć się nieświeżego powietrza?

Alergeny w sypialni

Nieprzyjacielem, który często znajduje się w sypialniach są roztocza. Są to małe, niewidoczne gołym okiem robaczki, które uwielbiają przebywać w domowych pieleszach – dosłownie. Miejscami, w którym najczęściej przebywają są koce, kołdry, pościele, poduszki, prześcieradła, obicia mebli, ale także ogólnie w kurzu znajdującym się na podłogach i tak dalej. Sposobem na pozbycie się tego szkodnika z materiałów jest pranie ich w 60 stopniach Celsjusza. Dla alergików niezbędnym akcesorium powinien być ochraniacz na materac, który można łatwo zdjąć i regularnie prać. Kurz osadzać się może w dywanach i wykładzinach, dlatego w sypialni nie powinniśmy wybierać tego rodzaju powierzchni na podłogę. Posadzka powinna być łatwo zmywalna i dlatego też odporna na ścieranie. Laminaty to dobry wybór na tego rodzaju wnętrze. Do odkurzaczy powinniśmy stosować dezynfekujące filtry powietrza. 

Kurz w całym domu to wróg numer jeden! Z tego względu alergicy powinni utrzymywać higienę na najwyższym poziomie. Częste mycie rąk powinno należeć do ich stałego nawyku.

Alergeny w salonie

W salonie, jak i innych pokojach kurz może osiadać też na zasłonach, które należy prać. Nie wybierajmy rolet do zasłaniania okien, gdyż ich mycie to żmudna i pracochłonna praca. Kurz należy zmywać mokrą szmatką, aby roztocza nie unosiły się w powietrzu i nie wracały na swoje miejsce.

W pokojach trzeba też zwrócić uwagę na to jakimi farbami malujemy ściany. Związki chemiczne w nich zawarte też mogą uczulać. Warto sprawdzać etykiety i dowiadywać się czy dana farba ma atest Polskiego Związku Alergologicznego. Szczególnie ważne jest to w pokojach dziecięcych, bo przecież nie chcemy narażać maluchów na cierpienie.  

Innymi alergenami występującymi ogólnie w całym domu może być sierść zwierząt i ich naskórek unoszący się w powietrzu. Przy takich dolegliwościach powinniśmy po prostu zrezygnować z posiadania zwierząt w domu lub bardzo dokładnie sprzątać po pupilach i myć ręce po ich dotykaniu. 

Uczulające mogą być także rośliny. Ziemia, w której rosną jest podlewana czyli powinna być zawsze wilgotna, co sprzyja tworzeniu się grzybów. Warto więc zadbać, by miały one w domu oddzielne miejsce, nie były nadmiernie podlewane, a ziemia w doniczkach była przysypana ozdobnymi kamykami.

Alergeny w łazience

Studio Living by WN Interiors Nowoczesna łazienka od WN Interiors Nowoczesny
WN Interiors

Studio Living by WN Interiors

WN Interiors

W tym pomieszczeniu powinno być zawsze czysto, jednak ze względu na swoją specyfikę, wilgoć może tworzyć pleśń, która jest niebezpieczna nie tylko dla alergików, ale też dla zdrowego człowieka. Powinno się ją eliminować profilaktycznie poprzez mycie prysznica, czyszczenie powierzchni specjalnymi środkami, praniu dywaników, zasłon prysznicowych, mycie podłóg i dokładne osuszanie pomieszczenia po zaparowaniu. Dlatego też trzeba zadbać o odpowiednią wentylację.

Alergeny w kuchni

Tam trzeba uważać na produkty spożywcze, których nasz organizm nie przyswaja odpowiednio. W kuchni także łatwo pojawić się może pleśń! Dlatego mycie naczyń powinno być wpisane w codzienne obowiązki domowe. Pleśń możemy też nieświadomie zjadać z przeterminowanymi produktami! Jeśli, na przykład pomidor nawet w niewielkiej części jest zapleśniały, niestety nie nadaje się już do spożycia. Zwróćmy uwagę na zmywanie uszczelek, silikonów i ich osuszanie oraz o przecieraniu wnętrz półek, które często są zagracone i łatwo rozwijają się tam różne insekty. Dlatego regularne wyrzucanie śmieci powinien mieć na uwadze każdy domownik!

Jak urządzać, by było łatwiej?

Przede wszystkim zerknijcie do Katalogów Inspiracji Mniej znaczy więcej – minimalizm w Twoim domu! oraz Jak uwolnić się od zbędnych rupieci w domu? To są tematy, które pomogą Wam w zaprojektowaniu wnętrza, które będzie łatwe w codziennym sprzątaniu. Chomikowanie rzeczy nie sprzyja tego rodzaju zadaniom, dlatego segregacja jest niezbywalnym punktem w pomocy alergikom w przyjemnym życiu w domu.

Macie problem z alergenami?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu