Od zrujnowanej obory po piękny dom na wsi! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Od zrujnowanej obory po piękny dom na wsi!

Alicja Olko Alicja Olko
Wiejskie domy od RUBIO · BILBAO ARQUITECTOS Wiejski
Loading admin actions …

W większości przypadków stare budynki każdym uszczerbkiem w swojej strukturze czy  też każdej poluzowanej cegle opowiadają jakąś historię. Pomimo swojego często zrujnowanego stanu, wciąż zachwycają miłośników architektury- klimatem, atmosferą oraz stylem. Z tego właśnie powodu inwestorzy coraz częściej decydują się, zamiast budować domu od podstaw, na zakup starego budynku i jego renowację.

Dziś pokażemy Wam taki właśnie przykład- rekonstrukcję starego budynku gospodarczego, pełniącego niegdyś funkcję obory, i jego przemianę w stylowy dom na wsi. Gwarantuje on swoim mieszkańcom pełne spektrum wygód, przy zachowaniu autentycznego charakteru budynku. Zobaczcie sami!

Widok przed remontem

Zanim zaczniemy zachwycać się efektami metamorfozy, najpierw zapoznajmy się z tym, jak budynek ten wyglądał wcześniej. Był on w fatalnym stanie, zarówno z zewnątrz, ale zwłaszcza w środku. Od dawna pozostawał nieużywany, co wyraźnie widać po jego zewnętrznej fasadzie. Pomimo tego, eksperci docenili jego wartość architektoniczną oraz ponadczasowy styl, tak charakterystyczny dla wiejskich regionów Portugalii, gdzie dom ten się znajduje.

Po: dom z efektem WOW!

Renowacja zakończona została sukcesem! Choć w nowym wcieleniu budynek jest nowoczesny, nie utracił jednak swojego rustykalnego czaru. Architekci nie zmienili ani jego struktury, ani bryły- stworzyli jednak nowe otwory na okna i drzwi. Odrestaurowano także główny materiał budowlany- naturalny kamień- nadając mu odświeżony wygląd. Elementem, nadającym całości projektu nowoczesny charakter, jest drewniana struktura zasłaniająca okna na piętrze. Jej ciemnobrązowa barwa kontrastuje z jaśniejszą tonacją kamienia, tworząc z nią jednak intrygującą całość. Struktura ta pełni rolę zewnętrznej osłony, którą przesunąć można, gdy takie jest życzenie domowników. Tym samym piętro domu otworzyć można na zewnątrz, wpuszczając do środka naturalne światło.

Po: w zgodzie z otoczeniem

Architekci wzięli pod uwagę nie tylko tradycje architektoniczne tej okolicy, ale także stan i charakter sąsiadujących budynków. Większość z nich zbudowana została w XVII wieku i od tego czasu w ich zewnętrznym wyglądzie niewiele się zmieniło. Eksperci zdawali sobie sprawę z tego, że projekt renowacji zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy  dom w nowym wcieleniu wkomponuje się płynnie w okoliczną zabudowę.

Po: detale fasady

Od strony południowej dom otwiera się na otoczenie, jednak od północnej jawi się nieco bardziej skrycie. Z tej perspektywy dostrzegamy rozpłaszczony czterospadowy dach, którego rekonstrukcja pochłonęła dużo czasu i zasobów. Udało się jednak zachować jego oryginalny charakter, zabezpieczając przy okazji jego strukturę.

Po: klimatyczne wnętrze

Przekraczając próg zostajemy natychmiastowo owładnięci rustykalnym klimatem, dominującym we wnętrzu. Głównymi materiałami, które tutaj wykorzystano, są naturalny kamień i drewno. Chłodne wrażenie, które sprawia ten pierwszy, zrekompensowane zostało ciepłem drewna. Masywne drewniane bele na suficie wprowadzają niezwykły klimat, niczym ze średniowiecznego pałacu. Meble, składające się na wyposażenie tego pomieszczenia, są dla kontrastu jasne i proste. Całość jest dzięki temu zbalansowana i harmonijna.

Po: nowoczesne detale

Tak jak i w przypadku zewnętrznej fasady, tak też w środku zachowano rustykalny charakter domu uzupełniając jego design o nowoczesne rozwiązania. Zdecydowano się zatem na otwartą, zintegrowaną strefę dzienną oraz wysoki na dwie kondygnacje sufit. Dzięki temu wnętrze jawi się nieco bardziej przestronnie i uniknięto wrażenia średniowiecznej komnaty. Odsłonięto także surowe, industrialne elementy wyposażenia wnętrz- takie jak metalowy szyb kominowy czy ciężkie, fabryczne lampy sufitowe.

Po: kuchnia

Także w kuchni nowoczesność pozostaje w stałym dialogu z rustykalnością. W designie każdego pomieszczenia istotny był balans pomiędzy dwoma stylami i nie dopuszczenie do sytuacji, w której jeden przytłoczyłby drugi. Kuchnię zaprojektowano zatem funkcjonalnie i stylowo, dopasowując zabudowę do kształtu pomieszczenia na wzór litery U. Kamienna ściana nad blatem przykuwa wzrok swoją oryginalną strukturą.

Po: użyte materiały

Drewno i naturalny kamień dominują, jednak architekci pokusili się także o wprowadzenie innych, bardziej nowoczesnych elementów do aranżacji wnętrz. Metalowe wykończenia, na przykład w postaci balustrady schodów, są jednak na tyle wyraziste, że wpływają na charakter wnętrza. Tym samym, do dominującej rustykalnej estetyki wprowadzone zostają silne akcenty industrialne. Co za eklektyczna mieszanka!

Inną inspirującą metamorfozę obejrzycie w Katalogu Inspiracji Nowe życie starej stodoły!

Jak Wam się podoba dom w stylu rustykalnym?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu