Jak uszyć zasłonki nie używając igły i nitki? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak uszyć zasłonki nie używając igły i nitki?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Curtains od Cabbages & Roses Rustykalny
Loading admin actions …

Są rodzaje prac domowych, w których nie czujemy się mocni. Niektóre lubimy bardziej niż inne i według tych upodobań dzielimy obowiązki w domu, pomiędzy jego mieszkańcami. Dotyczy to gotowania, sprzątania, prania, prasowania, czyli przyziemnych zajęć, które w dorosłym życiu należy wykonywać systematycznie i dotyczą wszystkich. Jednak są też rzeczy z zakresu około domowego majsterkowania w ogrodzie, garażu, przy urządzeniach i sprzętach gospodarstwa domowego, którymi zajmują się głównie panowie. Panie zaś często codziennie rozwikłują logistyczne zagadki prowadzenia domu, organizują i rozdysponowują jego zasoby, a także potrafią stworzyć w nim „coś z niczego”. I właśnie jedną z takich zaskakujących rzeczy chcieliśmy tu przedstawić – nie tylko paniom. 

Szycie to zajęcie raczej dla doświadczonych krawców ze sprzętem, którego zwykle nie mamy pod ręką. Dlatego zasłony i firany na wymiar, oddajemy do finalnej obróbki zawodowcom. Jednak co w przypadku kiedy nie chcemy tracić funduszy na tego typu drobnostki, jesteśmy, na przykład w trakcie przeprowadzki, chcemy szybko i tanio zaaranżować pokój w pasującej dla nas, nowej odsłonie lub po prostu poszczycić się przed wszystkimi zdolnościami manualnymi? Tutaj odsłonimy Wam tajemnicę sprytnej, szybkiej i przede wszystkim samodzielnej aranżacji okna za pomocą jednego, bardzo pomysłowego gadżetu, o którym powinniście wiedzieć, na przyszłość. 

Pochodnym tematem, również godnym zwrócenia uwagi jest Bezbolesny przewodnik po drążkach i szynach do zasłon! Zapraszamy!

O czym warto pomyśleć przed przystąpieniem do zadania?

Przede wszystkim sprawdźcie jakiego rodzaju karnisze macie w domu, a dokładniej jakie uchwyty na materiał, czy są to: żabki, haczyki czy może jedynie okrągły drążek, na który nawlekacie zasłonkę? Od tego zależeć będzie sposób w jaki wykonacie mocowanie, jednak bez obaw – będą to jedynie tylko różne cięcia wykonane nożyczkami. Bo przecież chodzi nam tu o to, by było szybko i łatwo! 

Kolejnym, dość ważnym aspektem jest dokładne wymierzenie okna. Pamiętajcie o dołożeniu do materiału kilku centymetrów w długości na górze (zależnie od rodzaju mocowania) oraz około 4 centymetrów w szerokości po obu stronach, jednej części zasłony. Będzie to istotne z punktu widzenia estetycznego obrębienia tkaniny.

Przygotuj narzędzia

od ZUT! Eklektyczny

Dla komfortu i przyjemności z pracy przygotujmy sobie odpowiednie i wygodne miejsce pracy. Najlepiej jeśli będzie do duży stół lub w ostateczności podłoga, na której swobodnie będzie można rozłożyć materiał. Musimy mieć też pod ręką gorące żelazko, wilgotną szmatkę, oczywiście czystą, najlepiej taką zwykłą, kuchenną (sprawdźcie jednak najpierw koniecznie, czy nie będzie farbowała!) oraz najważniejszy element – klucz… pasek do obrębiania. Można kupić go w popularnej, meblowej sieciówce za niewielki pieniądze.

Wybierz materiał

Materiał na zasłonki wykonane naszym sposobem nie powinien być zbyt gruby. Jeśli taki wybierzemy będziemy mieli trudności z wystarczająco mocnym zaprasowaniem paska do obu stron podłożonej tkaniny. Jednak jeśli zależy nam na grubszym materiale, można dodać drugie pasmo paska do obrębiania, które pomoże w trwałym zasklepieniu założonej, nierównej krawędzi. Z tym jednak wiąże się ubytek na szerokości materiału, a więc o tym też pomyślmy podczas wymierzania tkaniny. Lżejsze materiały na zasłonki, na przykład bardziej dekoracyjne niż funkcjonalne, będą idealne do tego typu metody.

Prasowanie paska do obrębiania

FRENCH TOILE od Cabbages & Roses Rustykalny
Cabbages & Roses

FRENCH TOILE

Cabbages & Roses

Wybrany w sklepie materiał, odcięty na długości lub szerokości nożyczkami od ręki, nie nadaje się do powieszenia. Stąd wziął się pomysł na pasek do obrębiania, którego zaprasowanie w wysokiej temperaturze skleja złożony na margines, materiał. 

Najpierw wymierzamy szerokość zakładki, następnie zaprasowujemy mocno żelazkiem, w taki sposób, by materiał był zgięty i byśmy mieli gotowy, złożony „kant”. Potem wkładamy w tę kieszeń pasek na całej długości, a następnie przykładamy do części wilgotną ściereczkę i zaprasowujemy gorącym żelazkiem. Tak postępujemy na całej długości upewniając się uprzednio, że pasek skleił materiał.

Jakim sposobem zamocować zasłonę do karnisza?

Jest to dość żmudna i wymagająca precyzji praca, jednak popłaci! Gdy wykonamy powyższy krok, zostaje jedynie zaprasować margines na szczycie zasłonki i wykonać na nim dwa proste cięcia nożyczkami, obok siebie, w odstępie pół centymetra i powtórzyć czynność na całej szerokości zasłonki w równych odstępach, w zależności od ilości haczyków, jakie mamy. Najlepiej jeśli będzie to liczba parzysta. Wtedy zasłonka będzie się symetrycznie układała. Jeśli mamy żabki nie robimy żadnych dziur, a tylko zaczepiamy za równo przyprasowany margines.

Jeśli zaś chcemy zawiesić zasłonki na drążku pierwszym sposobem jest, sklejenie paskiem także góry zasłonki i nacięcie materiału pionowo, 2 centymetry pod górną krawędzią. Nie wycinajcie dziur w kształcie koła, bo to nie zda egzaminu! Wystarczy nacięcie prostej szpary w materiale przy pomocy nożyczek lub ostrego nożyka. Przez takie otwory nawlekamy naprzemiennie materiał na drążek. Innym pomysłem jest przyklejenie paska do obrębiania na zamocowaniu zasłonki tak, by zostawić w kieszeni miejsce na drążek. W ten sposób zasłonę po prostu nawleczemy na karnisz. Jednak pomyślcie o tym czy pasek, który skleił założony materiał wytrzyma ciężar materiału i nie odklei się po czasie! Wtedy zasłonka spadnie z karniszy!

Efekt

Efekt jest zdumiewający! Obrębione krawędzie materiału przez sklejenie, wygląda tak samo dobrze jak obszycie na maszynie! Rezultat niczym się nie różni od tego, który może zaoferować nam krawiec. Jednak w ten sposób z uszyciem zasłonki poradzimy sobie sami, co ważne, bez większych kosztów! 

Ciekawe pomysły na dekoracje okna zobaczycie w Katalogach Inspiracji Dekoracja okien – jak to zrobić ładnie i praktycznie? oraz Nowoczesne pomysły na zasłony do salonu!

Próbowaliście już kiedyś takiego sposobu na uszycie zasłon?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu