Wszystko co musisz wiedzieć o drewnianych drzwiach wejściowych! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Wszystko co musisz wiedzieć o drewnianych drzwiach wejściowych!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Marine Parade Nowoczesne okna i drzwi od Dorrington Atcheson Architects Nowoczesny
Loading admin actions …

Wiele osób waha się przed wyborem drzwi wejściowych, w końcu funkcjonują one w charakterze wizytówki całego domostwa. Czekając, aż odpowiemy na dzwonek, to przed nimi stoją nasi goście. Brud czy złuszczająca się farba z pewnością nie zrobią na nich dobrego wrażenia… Drzwi zewnętrzne powinny oczywiście być nie tylko ładne. Nad względami estetycznymi górują względy bezpieczeństwa oraz niezawodność. Wszyscy chcemy mieć w naszych domach drzwi, które ochronią nasz dobytek, a jednocześnie będą łatwe w użyciu. Ten kto mieszkał choć przez chwile w starych budynkach wie doskonale, że zacinające się nieustająco drzwi wejściowe to źródło nieustającej frustracji.

Na szczęście obecnie na rynku mamy do wyboru nieskończenie wiele wariantów drzwi zewnętrznych. Projektanci prześcigają się w coraz bardziej zaskakujących pomysłach, chociaż klasyka i zachowawczy, dyskretny design wciąż znajduje się na niezagrożonej pozycji. Materiałem najczęściej wybieranym na drzwi wejściowe jest drewno. Może ono przybrać najróżniejsze formy, dopasować się właściwie do każdego stylu architektonicznego. Wbrew powszechnej opinii nie wymaga ono wcale skomplikowanej konserwacji.

To właśnie drewnianym drzwiom wejściowym przyjrzymy się w dzisiejszym Katalogu Inspiracji. Jakie są zalety i wady zewnętrznych drzwi drewnianych? Jakie możliwości daje nam drewno? Czy drewniane drzwi sprawdziłyby się w naszych konkretnych domach?

Czas odpowiedzieć sobie na te pytania!

Drewniane drzwi zewnętrzne – dlaczego warto?

W jakimkolwiek stylu nie byłyby wykonane nasze drzwi zewnętrzne, to użycie drewna daje nam gwarancję, że wejście do naszego domu zawsze będzie prezentować się zapraszająco. Ciepło, domowość… takie odczucia zapewni nam tylko drewno! Drewno doskonale izoluje termicznie oraz akustycznie. Nietypowym atutem zewnętrznych drzwi drewnianych jest możliwość ich przemalowania, odświeżenia, o które znacznie trudniej w przypadku pozostałych materiałów. W przypadku drzwi antywłamaniowych drewno może zostać wzmocnione blachą stalową.

Drewniane drzwi wejściowe, dom w stylu… ?

Thatch Cottage with Storm Evolution Rustykalne okna i drzwi od ROCOCO Rustykalny
ROCOCO

Thatch Cottage with Storm Evolution

ROCOCO

Drewniane drzwi, drewniany dom, kuchnia w drewnie, drewno we wnętrzu… wszystkie te sformułowania przywodzą do głowy tradycyjne, wiejskie lub rustykalne obrazki. A wcale tak być nie musi i przecież doskonale o tym wiemy! Drewniane drzwi zewnętrzne sprawdzą się w każdym stylu. Na powyższym zdjęciu przydają uroku zachwycającemu domkowi z cegły, podczas gdy na pierwszym zdjęciu w naszym Katalogu Inspiracji nowoczesne drzwi wejściowe dyskretnie zlewały się z elewacją budynku. Drewno towarzyszy ludziom od wieków i dopasowuje się do wszelkich tendencji!

Zalety drewnianych drzwi zewnętrznych…

Bardzo wiele zależy od tego, jaki typ drewna wybierzemy, od jego twardości, wytrzymałości na zmienne warunki pogodowe – będzie o tym mowa jeszcze za chwilę. Drewniane drzwi zewnętrzne są łatwo dostępne, będą pasować do każdego domu. Przy drewnianych drzwiach wejściowych mamy tę możliwość, żeby ich wykonanie zlecić bezpośrednio stolarzowi. Dzięki temu możemy zaoszczędzić oraz dobrać ich projekt wedle naszego uznania. O zaletach estetycznych drewna była już mowa wcześniej, teraz wystarczy nam rzut oka na powyższe zdjęcie! Kontrast kolorów zachwyca.

… oraz ich wady

od homify Industrialny Drewno O efekcie drewna

Przy wyborze drewnianych drzwi zewnętrznych jest wiele rzeczy, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim muszą być one dokładnie polakierowane, nawet jeśli zamierzamy wystylizować je na wiekowe jak uczyniono w tym przypadku. Jest to szczególnie ważne, ponieważ drewno jest podatne na wilgotność. Kurczy się i wydłuża, co może doprowadzić do łuszczenia się powłoki, dlatego powinna być ona elastyczna. Wadą dobrych drzwi drewnianych jest to, że są one drogie w porównaniu z innymi materiałami. 

Typy drewna

W Polsce często wybierane jest drewno sosnowe, głównie przez wzgląd na jego dostępność oraz cenę. Wielu ekspertów jednak odradza ten materiał ze względu na jego miękkość. Lepszy jakościowo, a przy tym bardziej odporny na przykład na korniki będzie świerk. Alternatywą proponowaną przez producentów jest red meranti. To drewno o obco brzmiącej nazwie często mylone jest z mahoniami, wygląda podobnie lecz jest znacznie mniej trwałe. Pochodzi głównie z Indonezji. Wracając do polskich drzew, bezspornym faworytem jest dąb ze względu na swoją wytrzymałość oraz imponującą twardość wynoszącą 750 kg/m3. Zewnętrzne drzwi dębowe są jednak bardzo drogie, ich cena nierzadko przekracza 10 tys. złotych.

Konserwacja drewnianych drzwi wejściowych

Wbrew pozorom, konserwacja drewnianych drzwi zewnętrznych wcale nie jest trudna. Wystarczy od czasu do czasu przemyć je miękką ściereczką nasączoną mleczkiem lub pastą specjalnie przeznaczonymi do pielęgnacji drewnianych powierzchni. Ważne, aby czynność tę powtarzać regularnie! Nawet przy cotygodniowym ścieraniu kurzy możemy delikatnie wilgotną szmatką przemyć drzwi wejściowe. W ten sposób zapobiegniemy osiadaniu warstwy brudu. Przy pielęgnacji drewnianych drzwi nie możemy zapomnieć także o czyszczeniu ich elementów stworzonych z innych materiałów. Jeśli nasze drzwi są przeszklone, to zrezygnujmy z płynu do okien, który mógłby zaszkodzić drewnu. Dobrze sprawdzi się woda z kroplą płynu do naczyń. Elementy metalowe należy konserwować specjalnymi środkami. Dwa razy w roku zaleca się wykonanie szczegółowej inspekcji naszych drzwi drewnianych. Podczas intensywniejszego niż zwykle czyszczenia, zwłaszcza po zimie, należy przyjrzeć się, czy nie powstały odbarwienia lub lakier nie zaczął się złuszczać, a następnie podjąć odpowiednie działania naprawcze.

Rustykalny urok

Drewniane drzwi wejściowe idealnie pasują do domów w stylu rustykalnym. Mogą one zostać wykonane przez stolarza, który spersonalizuje je według naszych instrukcji, lub możemy zlecić mu odnowę starych drzwi. Choć wiele osób o tym zapomina, drewniane drzwi czy schody współtworzą dziedzictwo architektoniczne! Na powyższym zdjęciu widzimy piękne, rzeźbione drzwi drewniane z małym przeszkleniem za delikatną kratą z kutego żelaza. Drewno doskonale wpisuje się w zachwycający kamienny mur.

Nowoczesny szyk

Dla lepszego porównania wybraliśmy nowoczesny dom, którego część elewacji została wyłożona naturalnym kamieniem. Do geometrycznej bryły dopasowano masywne drewniane drzwi. Nie są one przeszklone, mamy do czynienia jedynie z płaszczyzną pięknego, ciepłego drewna oraz podłużnym uchwytem i zamkiem z chromowanej stali. Drzwi wyglądają niczym kolejny prostokąt ujęty w planie konstrukcji, tworzą integralną część całości wyróżniając się jednak kolorem. Chyba nie ma wątpliwości, że drewniane drzwi zewnętrzne doskonale sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach!

Kolorowe drzwi wejściowe

W tym Katalogu Inspiracji wiele powiedzieliśmy na temat kolorowych drzwi drewnianych oraz o możliwości pomalowania ich i przemalowywania samemu. Choć naturalny brąz tego materiału zachwyca, tak akcent intensywnego koloru na fasadzie może odmienić na lepsze charakter całego budynku! Na wybranym zdjęciu widzimy niezwykle oryginalne drzwi, doskonale pasujące do Domu na wsi z elementem zaskoczenia!

Czy któreś z powyższych drzwi pasowałyby do Waszych domów?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu