Lata 60-te w nowoczesnym wydaniu! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Lata 60-te w nowoczesnym wydaniu!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Minimalistyczne domy od Gritzmann Architekten Minimalistyczny
Loading admin actions …

Jednorodzinny dom z lat 60-tych w niemieckim Grünen prezentował wiele zalet. Po pierwsze: dobre rozplanowanie pomieszczeń, praktyczny plan całego budynku w formie litery U, z zamkniętą fasadą od strony ulicy i otwartą od ogrodu. Stał się jednak po prostu za ciasny dla domowników.

Eksperci z Gritzmann Architekten zostali postawieni przed trudnym zadaniem – jak dostosować dom do potrzeb rodziny bez zmiany jego głównej struktury? Zdecydowano się działać z szacunkiem dla stylu wcześniejszej konstrukcji, podkreślić dobre strony jej rozwiązań, jednocześnie znacznie powiększając przestrzeń mieszkalną oraz nadając bryle nowoczesną szatę.

Efekt końcowy? Idealny dom jednorodzinny, o czym zaraz się przekonamy…

Dom nad stawem

Piękny ogród nie potrzebował wielu zmian. Istniejący staw nieznacznie rozszerzono, a trawnik wyrównano. Tym sposobem mamy do czynienia z ogrodem naturalnym i uporządkowanym zarazem. Podczas relaksu na wygodnych leżakach można zapomnieć, że znajdujemy się w mieście! Z tej perspektywy możemy też po raz pierwszy zobaczyć nowoczesną fasadę od ogrodu. Szare piętro jest dobudówką, dom został również rozbudowany na poziomie parteru.

Imponujący taras

Przestrzeń mieszkalna zyskała kilka dodatkowych metrów w efekcie przebudowy. Dzięki temu salon stał się przestronniejszy i połączył się w symbiozie z zewnętrzem dzięki ogromnemu przeszkleniu. Taras podkreśla plan domu w kształcie litery U, co było już pomyślane w latach 60-tych. Wygodne miejsce do wypoczynku położone jest w centrum tej litery, dzięki czemu przestrzeń jest jasno podzielona. Przed deszczem taras chroni imponujące szklane zadaszenie.

Przed: fasada od ulicy

Zaskakujące prawda? Tak wiele elementów zostało zachowanych, konstrukcji parteru praktycznie nie zmieniono, a wrażenie jest tak odmienne! Wystarczyło pozbyć się dachówki, która zawsze wprowadza klasyczną nutę. Pokazuje nam to klasę designu z lat 60-tych – w wielu wypadkach okazał się on ponadczasowy. Nawet tak wydawałoby się mało istotny element jak donica przy garażu obecnie idealnie pasuje do nowoczesnej bryły. Zwróćmy jeszcze uwagę, że zarówno dawniej, jak i teraz, główne wejście nie znajduje się wcale przy ulicy, ale musimy przejść przez furtkę i dojść do niego ścieżką…

Po: Fasada od ulicy

Zanim wejdziemy do środka tej intrygującej budowli, poznajmy jej fasadę od ulicy. Jest ona pomyślana w stylu minimalistycznym. Zdecydowane linie i kontrasty bieli i ciemnej szarości odgrywają tutaj kluczową rolę. Ciekawi, jak dom wyglądał przed przebudową?

Ukryte główne wejście

Oto i ono! Takie umiejscowienie głównego wejścia zapewnia mieszkańcom większą prywatność. Jest osłonięte modułem fasady od ulicy, a moduł piętra pełni funkcję praktycznego zadaszenia.

Przestrzeń bardzo otwarta

Pamiętacie jak wspominaliśmy o przestronnym salonie? Oto i on, a raczej oto otwarta przestrzeń publiczna domu. Jakby naturalnego światła, wpadającego przez ogromną szklaną ścianę,  było mało, zadbano również o świetlik. W głębi widzimy jadalnię, która łączy się z kuchnią. Z drugiej strony jej granicę wyznacza nowoczesny kominek. Za nim z kolei chowa się przytulne miejsce do lektury.

Kontrasty czerni i bieli

Czas poznać przestrzeń dobudówki. Udajemy się tam po imponujących schodach. Kontrast bieli i szarości, który mogliśmy zaobserwować na zewnątrz, wkracza także do środka.

Nowoczesna sypialnia

Taka sypialnia to prawdziwy luksus! Kontrasty bieli i czerni to kwintesencja elegancji, zwłaszcza, kiedy połączone są z klasyką nowoczesnego designu. Sypialnia to nie tylko wygodne łóżko. Znajduje się tu miejsce do intymnej rozmowy, a nawet wyjście na prywatny balkon.

Niepodzianka w lewym skrzydle

Na koniec wracamy do salonu, aby poznać niespodziankę czekającą w lewym skrzydle. Czeka na nas… basen! Domyślelibyście się tego? Jest on połączony ze strefą spa, przez którą można wejść do niego z wnętrza domu.

Pora pożegnać się z tym jednorodzinnym domem marzeń. Jeśli jednak ciężko Wam się z nim rozstać, zapraszamy do rezydencji większej skali, w której kontrasty bieli i czerni również tworzą styl minimalistyczny najwyższej klasy: Maksimum minimalizmu!

Ciężko uwierzyć, że mamy do czynienia z przebudową, a nie całkowicie nową konstrukcją, prawda?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu