Układanie paneli podłogowych - krok po kroku | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:2982:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Układanie paneli podłogowych – krok po kroku

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Nowoczesna kuchnia od INpuls interior design & architecture Nowoczesny
Loading admin actions …

Panele są od dawna bardzo popularnym materiałem na podłogę, przede wszystkim dlatego, że są tanie i świetnie imitują naturalne drewno. Oprócz tego mamy nieskończoną ilość barw, kolorów i odcieni paneli, więc możemy je z łatwością dopasować do każdego pomieszczenia. Jeżeli są to pomieszczenia o relatywnie dużej wilgoci, takie jak kuchnia, czy łazienka, to powinniśmy je zabezpieczyć impregnatem. Inną niekwestionowaną zaletą jest to, że układanie paneli podłogowych jest dość proste i możemy je wykonać sami, bez pomocy fachowców. Zazwyczaj układane są one w tzw. systemie podłogi pływającej, co oznacza, że nie musimy ich przyklejać ani przybijać do podłoża. Wystarczy odpowiednio połączyć ich krawędzie. 

Aby układanie paneli podłogowych dało oczekiwany efekt, stworzyliśmy mały poradnik, który z pewnością pomoże każdemu majsterkowiczowi.

Przygotowanie podłoża

Układanie paneli podłogowych nie jest tak dużym remontem, jak chociażby wymiana okien. Jednak należy się do tego odpowiednio przygotować, a przede wszystkim zająć podłożem. Kupując panele nie powinniśmy od razu zabierać się za ich układanie, najpierw musimy poddać je aklimatyzacji w warunkach pokojowych przez min. 48 godzin. Następnie powinniśmy zadbać o to, aby podłoże było suche, równe i czyste. Jeżeli mamy w domu system ogrzewania podłogowego, to układanie paneli podłogowych jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku ogrzewania ciepłą wodą, a staje się niebezpieczne, gdy ogrzewanie jest elektryczne – wtedy musimy sobie odpuścić panele. 

Czego będziemy potrzebować?

Pokój z aneksem - jak maksymalnie można to wykorzystać? Nowoczesne ściany i podłogi od Art of home Nowoczesny
Art of home

Pokój z aneksem – jak maksymalnie można to wykorzystać?

Art of home

Tak jak każdy remont, również układanie paneli podłogowych wymaga kilku narzędzi, które pozwolą nam przeprowadzić całą akcję bezpiecznie i sprawnie. Powinniśmy zaopatrzyć się w folię paroizolacyjną PE o grubości 0,2 mm, oprócz tego w kliny dystansowe, klocek odbojowy, łyżkę stolarską i młotek. Jeżeli układanie paneli podłogowych dotyczy również miejsc w których widnieją rury czy ogrzewanie, to powinniśmy zabezpieczyć się w masę wypełniającą lub uszczelniacz i szpachlę. Oprócz tego musimy zadbać o podkład do eliminacji odgłosu kroków – ale nie  stosujemy dla podłóg z laminatu ze zintegrowaną warstwą tłumiącą.

Panele a wilgoć

Jako że układanie paneli podłogowych dotyczy materiału wykonanego z włókien drzewnych, to musimy liczyć się z reakcją na różne zmiany klimatyczne. Znaczy to, że powinniśmy zachować małe odstępy z każdej strony, ponieważ  panele mogą się rozszerzać. Układanie paneli podłogowych powinno mieć miejsce w temperaturze pokojowej – podłoga nie może być chłodniejsza nić 15° C, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 65%. Jak już wspomnieliśmy na początku, podłoga musi być sucha i czysta. Jeżeli zostały spełnione wszystkie warunki możemy rozpocząć układanie paneli. 

Chroniąc panele przed wilgocią zaczynamy od ułożenia folii polietylenowej, której pasma skutecznie powstrzymają niepożądane działanie wilgoci. 

Różne sposoby układania paneli

Apartament Praga Skandynawskie ściany i podłogi od Devangari Design Skandynawski
Devangari Design

Apartament Praga

Devangari Design

Tak się składa, że jest kilka sposobów na układanie paneli przypodłogowych. Wspomniana wcześniej metoda na tzw. podłogę pływającą jest najprostsza i najpopularniejsza, jednak nie jest to jedyna możliwość. Oprócz posadzki pływającej, która sprawdza się przy panelach trójwarstwowych, mamy również sposób, który opiera się przyklejaniu do podkładu – przy deskach dwuwarstwowych, zaś przy trzywarstwowych wtedy, gdy chcemy również zamontować ogrzewanie podłogowe. Ostatni sposób dotyczy najgrubszych paneli, które mają aż 22mm i oparty jest na przybijaniu lub przyklejaniu do legarów. 

Wyciszenie podłoża

STARE BABICE Nowoczesne ściany i podłogi od INSPACE Nowoczesny
INSPACE

STARE BABICE

INSPACE

Układanie paneli podłogowych daje nam niezwykłą sposobność do wyciszenia odgłosów kroków. Dzięki zamontowaniu warstwy pianki wyciszającej pomiędzy folią paraizolacyjną a panelami, kroki będą wytłumione i nie będziemy słyszeć stukania obcasów. Istnieją również panele, które mają zintegrowaną warstwę do tłumienia odgłosów. Oczywiście w takim wypadku nie musimy montować dodatkowej. 

Wymierz wszystko!

Oczywiście zanim zaczniemy układanie paneli podłogowych i całą przygodę z remontem musimy wszystko odpowiednio wymierzyć. Szczególnie ostatni rząd paneli, którego szerokość nie może być mniejsza niż 50 mm. Jeżeli coś się nam nie zgadza, to musimy przyciąć pierwszy rząd paneli. Przy tym wszystkim ważne jest również, żeby pamiętać o wspomnianych już wcześniej odstępach od ściany, czyli dylatacji. 

Układanie krok pierwszy

Alassio od Leoline Klasyczny
Leoline

Alassio

Leoline

Pierwszym krokiem podczas układania paneli podłogowych, oczywiście o ile zadbaliśmy o wszystko, co zostało opisane powyżej, jest położenie rzędu złączonego krótkimi bokami. Wszystko musi być równe i dopasowane, inaczej podłoga nie wyjdzie nam równa. Dokładamy kolejny rząd do tego wcześniej położonego i wpinamy krótkie, jak również całe rzędy poprzez włożenie pióra ('wystającej' części) do wpustu pod kątem i po tym położenie na podłogę. W przypadku pierwszego rzędu powinniśmy skierować wspomniane wyżej pióro do ściany i w celu zabezpieczenia dystansu pomiędzy panelami a ścianą, włożyć pomiędzy kliny.

Układanie krok drugi – kolejne rzędy

Stół z palet do JADALN od Fabryka Palet Klasyczny
Fabryka Palet

Stół z palet do JADALN

Fabryka Palet

Mając już ułożony pierwszy rząd, teraz tak naprawdę musimy postępować według tego samego schematu w przypadku pozostałych rzędów. Łączymy rzędy ze sobą na długości całej ściany poprzez włożenie pióra w wypustkę, jest to metoda nazywana potocznie 'click'. Następne rzędy rozpoczynamy od ułożenia panela resztkowego, który został odcięty z poprzedniego rzędu ręczną piłą elektryczną, dzięki czemu tworzymy uzupełniające się rzędy. Najtrudniejszy do ułożenia jest ostatni rząd, który musimy delikatnie wpasować przy użyciu łyżki stolarskiej. Teraz pozostaje już usunięcie klinów dystansowych i położenie np. listwy podłogowej w miejscu złączenia podłogi ze ścianą.

Wymagające pomieszczenia

W takich pomieszczeniach jak łazienka i kuchnia, układanie paneli podłogowych przebiega nieco inaczej, ponieważ biorąc pod uwagę ich eksploatację i narażenie na wilgoć oraz zmienne warunki klimatyczne – powinniśmy uszczelnić połączenia paneli klejem lub uszczelniaczem. Kładziemy cienką warstwę na górnej powierzchni pióra i po wszystkich stronach panela. 

Jak widać jasne panele podłogowe świetnie prezentują się w kuchni wykonanej przez suma architektów.

Koniec prac

Nowoczesna sypialnia od homify Nowoczesny

Po ułożeniu wszystkich paneli tak naprawdę już możemy po nich swobodnie chodzić i ustawiać meble. Jedynie w przypadku, gdy użyty był klej, powinniśmy odczekać 24 godziny, aby wszystko się zespoiło. Panele są tanim i łatwym w montażu rozwiązaniem, jednak jeśli interesują Was inne materiały na posadzkę, to sprawdźcie w tym wpisie: Podłogi – 7 nietypowych materiałów.

Czy układaliście kiedykolwiek sami panele?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu