Stwórz japońską atmosferę w twoim domowym gabinecie! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Stwórz japońską atmosferę w twoim domowym gabinecie!

A.D. A.D.
Egzotyczne domowe biuro i gabinet od homify Egzotyczny
Loading admin actions …

Niesłychana prostota a jednocześnie uroda mebli, tkanin i innych elementów wyposażenia wnętrz to cecha charakterystyczna wnętrz w stylu kraju kwitnącej wiśni. Podwaliny japońskiej estetyki stworzyli sześćset lat temu w swoich świątyniach buddyjscy mnisi z nurtu zen. Urządzali w nich pomieszczenia nazywane shoin, służące do czytania oraz do medytacji. Ich wystrój cechowała prostota granicząca wręcz z ascezą – liczba mebli była ograniczona do minimum i nie pojawiało się w nich nic, co mogłoby rozpraszać uwagę, zakłócać rozmyślania. Warto czerpać z ich mądrości i wprowadzić do swego kącika pracy, biura czy gabinetu odrobinę japońskiej ascezy doprawioną kolorem i fakturą rodem z kraju sushi i drzewek bonsai.

Cechy japońskiego stylu

Egzotyczne domowe biuro i gabinet od homify Egzotyczny

Styl japoński jest poniekąd stylem minimalistycznym. W takich wnętrzach brak rzeczy zbędnych, niepotrzebnych, nadmiernych dekoracji. To urok małych pomieszczeń, prostota rzeczy, poczucie wieczności. Bardzo ważną rolę odgrywa światło. Rzadko jest ono używane w pełni. Nie ma tutaj żyrandoli, czy lamp zawieszonych nad stołem. Bardziej dominuje tutaj oświetlenie boczne w postaci delikatnych lamp zawieszonych we wnękach lub po prostu na suficie. Urocze małe fontanny, drzewka bonsai, porcelanowe lalki czy malowidła naścienne to cechy jego charakterystyczne. Styl japoński jest bardzo popularny przy urządzaniu gabinetów spa czy kosmetycznych, ponieważ swoją estetyką styl ten kojarzony jest  z czystością, odnową ducha i ciała. Warto wykorzystać go także w swoim domowym gabinecie!

Kokedama

Kokedama są bardzo popularne w Japonii i są kulkami ziemi pokrytymi mchem z rosnącą w środku rośliną. Czasami są wieszane na sznurkach jednak zwykle leżą na tackach lub talerzach. Możecie kupić gotową roślinę lub stworzyć własny ogród-kulę. Aby to zrobić usuńcie z korzeni kwiatka tak dużo ziemi jak to możliwe. Należy to robić bardzo ostrożnie i delikatnie aby nie uszkodzić korzeni. Torf należy zmieszać z ziemią do bonsai w takich proporcjach aby dało się zrobić z niego kulę, która się nie rozpada. Zagniećcie kulkę na tyle dużą aby pomieściła w sobie korzenie rośliny. Następnie należy zrobić w niej dziurkę i umieścić roślinę. Na końcu owińcie kulę ziemi mchem, postarajcie się zrobić to dokładnie i starannie. Zabezpieczcie Waszą kokedamę sznurkiem. Kwiatka podlewajcie wyłącznie poprzez zraszanie spryskiwaczem 1raz dziennie – najlepiej przed wschodem słońca. Raz na jakiś czas możecie wkładać roślinę do miseczki z wodą, aby dobrze się mogła napić.

Postaw bonsai

Postawcie w swoim gabinecie drzewko bonsai. Jest to bardzo charakterystyczna cech stylu japońskiego – jest niezwykle urocze a dodatkowo ma niewielkie wymagania co do pielęgnacji. Miejsce dla bonsai zależy przede wszystkim od wymagań gatunku rośliny, jednak zdecydowana większość drzewek bonsai najlepiej czuje się na parapecie okiennym, gdzie przez kilka godzin dziennie operuje niezbyt silne, lekko rozproszone światło słoneczne. Drzewka bonsai sadzone są najczęściej w płaskich doniczkach. Niestety, w płaskim pojemniku jest niewiele podłoża. Sprawia to, że ich system korzeniowy jest bardzo wrażliwy na przesychanie. Z tego powodu do uprawy bonsai wykorzystuje się specjalne podłoże będące mieszanką gliny, torfu i gruboziarnistego piasku. Wiele gatunków roślin formowanych jako bonsai jest bardzo wrażliwych na przesuszenie, dlatego większość z nich należy podlewać codziennie tak, aby podłoże w doniczce nigdy całkowicie nie przeschło.

Japońska tapeta

Tapeta o stylistyce przywołującej na myśl kraj kwitnącej wiśni to świetny pomysł na ożywienie wnętrza i nadanie mu dynamiki. W SUAVE.COM.TR znajdziecie wiele ciekawych wzorów tapet, które zadziałają odświeżająco na Wasze wnętrze. Jeśli wolicie bardziej stonowaną kolorystykę wybierzcie biel plus czerń z dodatkiem nasyconego koloru np. różu. Możecie wybrać również stonowaną kolorystykę ziemi: beże i delikatne brązy. Dla stylu japońskiego charakterystyczne są również parawany odgradzające przestrzeń np. te z papieru ryżowego shoji. 

Stwórz japoński charakter

Wnętrza japońskie to prostota, funkcjonalizm, minimalizm i bliskość z naturą. Biuro nie może być zagracone, robić wrażenia przytłaczającego. Wszystkie zbędne i niepotrzebne ozdoby pochowajcie do szaf, papiery do segregatorów a długopisy do organizerów. Ich miejsce mogą zająć japońskie ozdoby i dodatki. Świece, kadzidła, olejki zapachowe pomogą Wam się skoncentrować na pracy, nie będą rozpraszać swoją nachalnością i intensywnością. Czerpcie wiedzę pochodzącą z nurtu zen.

Dodatki

od eL_knot Azjatycki

Oprócz ozdób na Waszym biurku w domowym gabinecie czy pracy muszą znaleźć się też ważne zapiski, dokumenty, książki, przybory biurowe i organizery. Możecie zadbać aby i one miały charakter japoński! O ile przyjemniej korzysta się ze skoroszytu ozdobionego japońskim pejzażem czy obrazem przedstawiającym kwitnące wiśnie. Do kompletu kolorowe spinacze łączące funkcjonalność i ciekawy wygląd. W japońskim biurze nigdy nie będzie nudno – dbajcie o to by obok spokojnej stonowanej kolorystyki znalazły się też energetyczne dodatki. Dzięki nim poprawicie swoją kreatywność i koncentrację a to pomoże Wam efektywniej wykonywać pracę.

Porcelana

Porcelana japońska znana jest ze swojej jakości, wyrafinowania oraz charakterystycznych, delikatnych zdobień. Filiżanki, spodki, imbryki to piękne przedmioty codziennego użytku, które nadadzą Waszym biurkom atmosferę rodem z kraju kwitnącej wiśni. Japońska porcelana ceniona jest na świecie z racji swojej szlachetności i nietypowych, ale jakże wyrazistych dekoracji. Możecie wybrać wzornictwo kolorowe i wyraziste, przedstawiające kwiaty czy symbole japońskie lub bardziej zachowawczą formę w stylu zen – taką jak ze zdjęcia. Jeśli planujecie swoje domowe biuro na pewno zainteresuje Was również artykuł: Domowe biuro w 6 różnych odsłonach!

A w jaki styl króluje na Waszych biurkach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu