Dodaj trochę natury do twojego miejskiego domu! | homify

Dodaj trochę natury do twojego miejskiego domu!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Kolekcja designerskich donic TerraForm od TerraForm Nowoczesny
Loading admin actions …

Pomysł na wykorzystanie roślin w naszej prywatnej przestrzeni to strzał w dziesiątkę! Nie tylko ze względu na formę dekoracyjną danej rośliny, ale także z uwagi na korzystny wpływ na samopoczucie domowników. Jeżeli kiedykolwiek mieliście wątpliwości co do posiadania naturalnych, żywych ozdób w Waszym mieszkaniu to dziś je rozwiejemy i pokażemy jak stylowo i świeżo mogą prezentować się wnętrza, w których wykorzystano zielone ozdoby. Sprawdźcie również jak bezpiecznie udekorować przestrzeń dzienną roślinami, tak aby uniknąć potencjalnego zagrożenia dla Waszych dzieci lub zwierząt domowych- Trujące rośliny w domu – czego unikać?

Zacznijmy od estetyki naszej przestrzeni dziennej, w której planujemy wykorzystać różnego rodzaju rośliny. Przede wszystkim dzięki aranżacji zielonych ozdób, wnętrze prezentuje się bardziej wyraziście, kolorowo i energicznie. Są doskonałym dopełnieniem każdego projektu, bez względu na ich wielkość, kształt czy kolor. W nowoczesnych projektach salonów czy sypialni coraz częściej dekoratorzy wnętrz sięgają po oryginalne, egzotyczne rośliny doniczkowe, drzewka, które nadają wyrazistości i świeżości danej przestrzeni. W minimalistycznych wnętrzach podkreślają surowy styl i prosty design wnosząc naturalność oraz harmonię. Oferta roślin domowych jest ogromna, dlatego daje to nam możliwość dopasowania odpowiedniego rodzaju flory do stylu danej przestrzeni. Dzięki temu stworzymy spójne, jednolite wnętrze wykorzystując pożyteczne ozdoby. 

Biorąc pod uwagę wpływ roślin na zdrowie oraz samopoczucie człowieka, to nie powinniśmy długo się zastanawiać nad ich aranżacją w naszym domu. Po pierwsze fotosyntezują, czyli pobierają dwutlenek węglą z powietrza, a wydalają tlen, niezbędny nam do życia. Dzięki ich obecności w mieszkaniu, zwiększa się ilość tlenu, natomiast zmniejsza dwutlenku węgla, co sprawia, że powietrze w domu jest czystsze i zdrowsze. 

Sprawdź jakie jeszcze korzyści płyną z posiadania roślin w mieszkaniu!

Nie zakrywaj okien

Nowoczesna donica Bamboo od TerraForm Nowoczesny
TerraForm

Nowoczesna donica Bamboo

TerraForm

Wiele z roślin domowych potrzebuje stałego dostępu do światła naturalnego. Jest to niezbędny czynnik do przeprowadzania procesu fotosyntezy, czyli oczyszczania powietrza z dwutlenku węgla, a wydalania tlenu. Dlatego ich lokalizacja powinna się znajdować w pobliżu okna lub w widnym, jasnym pomieszczeniu, w którym nie brakuje promieni słońca. W ten sposób zapewnimy sobie komfort oddychania świeżym, czystym powietrzem oraz udekorujemy np. salon oryginalną oraz pożyteczną rośliną. Pamiętajcie, aby naturalne dodatki znajdujące się w Waszym mieszkaniu były zgrane z Waszym charakterem oraz trybem życia codziennego. Wiele z roślin, potrzebuje ponadprzeciętnej opieki i pielęgnacji, co sprawia, że są kłopotliwe w utrzymaniu. Ważne, aby wcześniej dowiedzieć się jakie właściwości posiada dana roślina czy jej uprawa jest uciążliwa i wymagająca oraz jakie warunki powinna posiadać, aby móc w pełni się rozwijać i funkcjonować. 

Wykorzystaj drewno w przestrzeni dziennej

Szczególnie atrakcyjnie prezentują się wnętrza, w których wykorzystano drewniane meble, dodatki, elementy konstrukcji budynku i połączono je z zielonymi, żywymi ozdobami. Drewno jest takim tworzywem, które nie potrzebuje dodatkowych elementów ocieplających, np. ciepłych odcieni barw, miękkich, puchatych poduszek czy włochatych ozdób. Jego wyjątkowa i niepowtarzalna struktura gwarantuje oryginalny i naturalny wygląd, dzięki czemu wnętrza, w których wykorzystano drewniane meble czy dodatki prezentują się przytulnie i ekologicznie. W naszych pomieszczeniach powinniśmy stawiać na neutralność i ponadczasowy wygląd, a drewno i niepowtarzalne rośliny doniczkowe gwarantuje nam taki efekt. Pamiętajcie tylko, aby zwrócić szczególną uwagę na nawierzchnię drewna. Wiele mebli czy dodatków tylko udaje, że jest drewnem, a w rzeczywistości to sklejka pokryta imitacją drewna, czyli tzw. okleiną. Bądźcie czujni, dopytujcie i dokonujcie świadomych wyborów!

Przepływ powietrza

Swobodny przepływ świeżego powietrza jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki temu oczyszczamy atmosferę w mieszkaniu z wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, alergenów czy pyłków, które mogą okazać się niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu. Co więcej, niektóre domowe rośliny mają wyjątkową zdolność do pochłaniania rozmaitych, szkodliwych substancji chemicznych wydobywających się np. z tworzyw sztucznych, mebli, wykładzin, farb czy klejów. Istnieją także rośliny, które pochłaniają dym papierosowy z otoczenia. Jeśli w naszym wnętrzu zaaranżujemy takie właśnie naturalne ozdoby, to na pewno korzystnie odbije się na zdrowiu naszym i naszej najbliższej rodziny. A zdrowie to podstawa sukcesów zawodowych, dobrego humoru i zadowolenia z życia!

Znajdź odpowiednie miejsce

Odpowiednia lokalizacja czy umiejscowienie naszej rośliny jest niezbędne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Spośród wielu gatunków flory, większość z nich potrzebuje stałego dostępu do światła naturalnego, dlatego starając się dobrać właściwe miejsce, weźmy pod uwagę przede wszystkim stopień naświetlenia. Jak najbardziej wskazane są parapety czy jasne, rozświetlone przestrzenie, takie jak salon czy pokój dziecięcy. Aranżacja roślin w przedpokoju jest również jak najbardziej możliwa, jednak wcześniej powinniśmy się zorientować jakie wymagania ma nasza domowa przyroda i czy niski stopień naświetlenia nie sprawi, że uschnie czy zwiędnie. 

Zieleń w pracowni

Rośliny w pomieszczeniu, w którym pracujemy lub uczymy się, odgrywają niesamowicie istotną rolę. Otóż przede wszystkim wpływają pozytywnie na koncentrację. Dzięki obecności roślin w naszym domowym gabinecie, łatwiej nam się skupić na pracy. Wynika to głównie z oczyszczonego powietrza. Duża ilość tlenu, dotlenia nasz umysł powodując, że łatwiej nam się pracuje i myśli. Po drugie kontakt z naturą, roślinami, wpływa kojąco na nasz organizm, a także zmniejsza poziom stresu spowodowany ciężkim dniem w pracy lub w szkole. Po trzecie rośliny niwelują niekorzystne działanie drobnoustrojów oraz alergenów. Dzięki czemu dostarczamy czyste, świeże powietrze naszemu organizmowi, pozbawione wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji chemicznych. Dlatego aranżując pokój dziecięcy lub gabinet w mieszkaniu, wykorzystajcie żywe rośliny oraz kwiaty doniczkowe itp. na pewno nie pożałujecie swojej decyzji!

Ta doskonała aranżacja pracowni, widoczna na zdjęciu powyżej, to pomysł projektantki wnętrz Joanny Kubieniec, która znakomicie zaaranżowała zielone, żywe dodatki podkreślającym tym samym prosty i funkcjonalny charakter wnętrza. 

Kolorowe kwiaty

Zieleń czy roślinność domowa ogranicza się nie tylko do typowych, jednokolorowych kwiatów doniczkowych. To mogą być także kolorowe, soczyste i jaskrawe odcienie kwiatów, które wniosą odrobinę energii i przebojowości do wnętrza. Oczywiście wszystko zależy od naszej estetyki i osobistych potrzeb, jeśli wielobarwne kwiaty współgrają ze stylem pomieszczenia to warto zaaranżować je w naszym mieszkaniu. Na pewno stworzymy wyjątkową atmosferę oraz prawdziwy, przytulny klimat. Warto wiedzieć, ze rośliny doniczkowe ustawione w pomieszczeniach podnoszą w nich wilgotność powietrza. Im cieplej i bardziej sucho w pomieszczeniu, tym rośliny wydalają więcej pary wodnej, co powoduje, ze wilgotność zwiększa się. 

Mieszkanie, w którym wykorzystano różnego rodzaju rośliny, kwiaty prezentuje się atrakcyjniej, ciekawiej i niepowtarzalne, a dodatkowo wpływa na nas relaksująco!

Jakie rośliny posiadacie w swojej przestrzeni?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu