Jak ochronić drewniany dom przed wiatrem? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak ochronić drewniany dom przed wiatrem?

A.D. A.D.
Dom w Józefowie Minimalistyczne domy od ANONIMOWI ARCHITEKCI Minimalistyczny
Loading admin actions …

Domy drewniane to ekologiczna alternatywa tradycyjnych murowanych zabudowań. Mimo, że Polacy nadal stoją murem za metodami tradycyjnymi to drewno staje się coraz popularniejszym materiałem, a co najważniejsze – nie tylko na domki letniskowe. Głównym powodem, dla którego tak się dzieje jest ich przystępna cena. Takie zabudowania mogą być nawet o jedną trzecią tańsze od klasycznych domów murowanych. Ponadto postawienie domu z drewna zajmuje znacznie mniej czasu, niż w przypadku tradycyjnych zabudowań. Niewątpliwą zaletą tego typu zabudowań jest także komfort mieszkania. Domy te stanowią idealną propozycję dla tych, którzy poszukują niebanalnych rozwiązań i cenią sobie kontakt z naturą. Wykreują w swoich wnętrzach pozytywną atmosferę a powietrze w nich jest zawsze czyste, świeże i pachnie lasem. Zalet jest naprawdę wiele ale są też i wady. Między innymi niska odporność drewna na warunki atmosferyczne. Podpowiemy jak sobie z nią radzić!

Impregnacja

Dom w Józefowie Minimalistyczne domy od ANONIMOWI ARCHITEKCI Minimalistyczny
ANONIMOWI ARCHITEKCI

Dom w Józefowie

ANONIMOWI ARCHITEKCI

Wszystkie elementy drewniane, które znajdują się na zewnątrz należy odpowiednio zabezpieczyć przed korozją biologiczną. Służą do tego preparaty zwane impregnatami do drewna. Impregnaty chronią elewacje ale także meble ogrodowe czy inne elementy architektury ogrodowej wykonane z drewna, przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Ich charakterystyczną cechą, jest również to, że zabezpieczają drewno przed różnymi szkodnikami, np. spuszczelami, termitami, kołatkami czy kornikami. Impregnaty mogą mieć różne kolory, w związku z czym dają możliwość zmiany barwy surowego drewna. impregnacja elementów konstrukcyjnych następuje zazwyczaj w procesie produkcyjnym za pomocą metod ciśnieniowych. Posiadacze domu muszą zwrócić uwagę jedynie na elewację, którą powinno się impregnować dwa razy do roku – jesienią i wiosną. 

Rodzaj drewna

Domy w Polsce wznosi się najczęściej z drewna świerkowego, sosnowego, modrzewiowego lub jodłowego, które wcześniej jest odpowiednio strugane, suszone oraz impregnowane. Drzewa do produkcji domów ścina się tylko zimą, ponieważ wtedy nie produkują one soków. Do Polski sprowadza się także drewno z sosny polarnej występującej jedynie w Skandynawii, które jest wyjątkowo odporne na złe warunki atmosferyczne. Z naszych rodzimych gatunków najlepiej sprawdza się modrzew – jest bardzo odporny na wodę, a dzięki temu trwały, bez skłonności do pękania i paczenia się. Jodła jest wytrzymała i sprężysta, ale niekiedy pęka wzdłuż słoi podczas suszenia. Jest mniej żywiczna, zatem nieodporna na wodę i szkodniki, niepodatna na impregnację, a podatna na zapleśnienie. Bardzo nieodporny na czynniki atmosferyczne jest świerk. Jest on również niepodatny na impregnację.

Ochrona przed wiatrem

Zdarza się, że dom znajduje się w miejscu szczególnie narażonym na szkodliwe działanie wiatru, zwłaszcza w nadmorskim regionie Polski. Silne i niekiedy zimne wiatry nie tylko zniechęcają do odpoczynku w ogrodzie, ale przyczyniają się do szybszego niszczenia drewna. Dobrym sposobem na osłonięcie przed wiatrem jest posadzenie drzew i krzewów pełniących funkcję parawanu. Większość gatunków roślin preferuje stanowiska osłonięte od wiatru, ale są też rośliny, które dobrze znoszą takie warunki i pięknie dekorują ogród. Klon polny jest odporny na działania silnych wiatrów a dzięki gęstej koronie stworzy skuteczną osłonę. Złotokap może działać podobnie jeśli posadzi się go w grupie. W tej roli sprawdzą się także lipa drobnolistna, ostrokrzew kolczasty oraz trzmielina japońska. Jeśli macie problem z doborem roślin skontaktujcie się z architektem zieleni. My polecamy GARDEN EKSPERT STUDIO ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU.

Preparaty do drewna

Głównym zagrożeniem dla drewnianej konstrukcji domu są grzyby, owady i ogień. W dalszej kolejności także bakterie, glony i porosty oraz czynniki atmosferyczne takie jak opady, zmiany temperatur oraz wiatr. Impregnaty dzieli się na: jednofunkcyjne, które zwalczają jeden z wymienionych czynników, dwufunkcyjne – zwalczające dwa czynniki oraz trójfunkcyjne, które zwalczają wszystkie czynniki – nazwa pochodzi od trzech podstawowych grup zagrożeń: ognia, owadów oraz grzybów. Dostępne na rynku preparaty różnią się także intensywnością oddziaływania. Innych preparatów używa się do zabezpieczania więźby czy szkieletu ścian w domach drewnianych, innych do ochrony małej architektury ogrodowej czy elementów mających kontakt z wodą morską.

Roślinność a czynniki atmosferyczne

Wiejskie domy od homify Wiejski

Wiatr, deszcz i nadmierne nasłonecznienie, a także silne nagrzewanie w dzień i schładzanie nocą, działają destrukcyjnie na stan elewacji. Można jednak zmniejszyć wpływ warunków atmosferycznych, wykorzystując w odpowiedni sposób rośliny. Po stronie południowej i południowo-zachodniej ściany przez znaczną część dnia są poddane silnej operacji promieni słonecznych. Drzewa i krzewy warto posadzić tu w taki sposób, by w południe rzucały cień na elewację i chroniły ją przed ostrymi promieniami słońca. Okaże się to ważne, gdy wymarzone jasne pomieszczenia czy taras od późnej wiosny do jesieni niemal nie będą się nadawały do użytku, bo słońce tak nagrzeje mury i wnętrza, że trudno tam będzie wytrzymać nie tylko w dzień, ale i nocą. W takiej sytuacji godne polecenia są też pnącza. Można obsadzić nimi ściany budynku lub posadzić je przy pergolach i kratkach, na których utworzą ażurowe przesłony. 

Roślinność a elewacja

Skandynawskie domy od homify Skandynawski

Wbrew potocznym opiniom rośliny sadzone w pobliżu elewacji budynków nie powodują ich zawilgocenia, a wręcz przeciwnie – osuszają podłoże tak daleko, jak sięgają korzeniami, pobierając z niego, a potem wyparowując do atmosfery, znaczne ilości wody. Najskuteczniejsze są pnącza. Ma to znaczenie po stronie północnej i północno-wschodniej gdzie często występuje nadmierna wilgotność. Można posadzić tam krzewy i drzewa o dość luźnych koronach z zachowaniem odstępu od ściany. Ułatwi to cyrkulację powietrza. Koniecznie przeczytajcie również artykuł o pielęgnacji i czyszczeniu mebli ogrodowych: Lśniące meble ogrodowe – najlepsze triki!

A czy Wam podobają się drewniane domy? Chcielibyście mieszkać w jednym z nich?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu