Koniec z martwą przestrzenią w Twoim domu! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Koniec z martwą przestrzenią w Twoim domu!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesna kuchnia od Braccini + Lima Arquitetura Nowoczesny
Loading admin actions …

Trudno jest znaleźć takich mieszkańców, których nic w ich domu czy mieszkaniu by nie irytowało. Frustrację budzić mogą różnorakie problemy: mały metraż, nieznośni sąsiedzi, hałasujące rury, nieciekawy widok z okna… Na niektóre z tych spraw nic nie możemy poradzić, jeśli nie zamierzamy się wyprowadzać lub też wydawać ogromnych pieniędzy na rozwiązania o wątpliwej skuteczności. Są jednak i takie problemy, którym zaradzić można w mig – wystarczy otwarty umysł, odrobina kreatywności i trochę czasu! 

Jedną z najbardziej denerwujących kwestii jest brak miejsca. Nie mamy gdzie schować naszych ubrań, książek, pamiątek… A jeśli nawet uda nam się gdzieś upchnąć ich nadmiar, to dostęp do tego zakamarka jest niezwykle uciążliwy. W takich przypadkach nasze zdenerwowanie potęguje świadomość, że istnieją w naszych domach niewykorzystane kąty. Tak zwana martwa przestrzeń niby jest, ale jakby jej nie było. Trudno do niej dotrzeć, łatwo o niej zapomnieć, a jeszcze łatwiej ją zagracić.

W dzisiejszym Katalogu Inspiracji podpowiemy Wam, jak skończyć z martwą przestrzenią raz na zawsze! Będą nam do tego potrzebne dobre projekty, na szczęście profesjonalistom homify nie brakuje pomysłów na kreatywne rozwiązania, którymi chcą się z nami dzielić…

Gotowi na wnętrzarską rewolucję?

Ogród we wnętrzu

Nic tak nie upiększa wnętrza jak zieleń! Z pięknem natury nic nie może się równać. Co ma to wspólnego z martwą przestrzenią w naszych domach? Okazuje się, że bardzo wiele! Miejscem, w którym najczęściej tracimy cenne centymetry są schody, zwłaszcza schody jednobiegowe. Przestrzeń pod nimi rzadko bywa wykorzystywana. Jeśli to przypadek naszego domu czy mieszkania, to powinniśmy jak najszybciej temu zaradzić. Nasze wnętrza tylko zyskają! Najefektywniejszym z pomysłów będzie zagospodarowanie dostępnego miejsca w charakterze wewnętrznego ogrodu, dokładnie tak, jak na powyższym zdjęciu. Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów od zieleni wnętrz. Zapewnią oni odpowiednie nawadnianie bez groźby przedostania się wilgoci chociażby na nasze stylowe parkiety. Tańszą alternatywą będzie wprowadzenie tradycyjnych doniczek lub sztucznych roślin, które potrafią zmylić wprawne oko.

Półki i jeszcze raz półki!

Innym rozwiązaniem, które nie tylko upiększa, ale i zwiększa funkcjonalność przestrzeni jest po prostu zaprojektowanie odpowiedniej zabudowy. W powyższej aranżacji podłużne półki idealnie dopełniają korytarz na piętrze. Są wąskie, nie zajmują wiele miejsca, a sprawdzają się doskonale! Pomalowanie ich na biało było genialnym posunięciem. Zlewają się ze ścianami i sufitem, optycznie stając się jeszcze lżejsze. W podobnym duchu możemy postawić na wysuwane szuflady pod naszymi meblami, kosze oraz skrzynie. Ważne, aby dostęp do nich był prosty!

Próba dopasowania półek czy regałów do nietypowych miejsc w naszym domu może nie rozwiązać problemu, a tylko wzmóc naszą frustrację, przed którą próbujemy uciec. Doskonałym pomysłem okaże się w tym przypadku zatrudnienie stolarza. Stworzy on dla nas indywidualny, unikatowy projekt, a przy tym jego usługi wcale nie będą nas drogo kosztować!

Mini strefa wypoczynku

W naszych salonach często dominującym elementem jest… telewizor. Nie ma co zaklinać rzeczywistości i udawać, że tak nie jest! Po ciężkim dniu każdemu należy się chwila beztroskiej rozrywki, jednak nie powinna się ona odbywać kosztem więzi z domownikami. Jeśli w naszym domu mamy niewykorzystaną przestrzeń, na przykład na niskim poddaszu, to możemy ją wykorzystać jako mini strefę wypoczynku bez elektroniki. Nie musi tutaj być przestronnie, nie musimy nawet móc się wyprostować! Liczy się wygodny mebel czy kilka wielkich poduch, lampka i dobre towarzystwo. Takie ukryte miejsce relaksu spodoba się zwłaszcza naszym nastoletnim dzieciom jako miejsce tajemnych narad z przyjaciółmi, z dala od sztywnego świata dorosłych.

Domowa biblioteczka

Podobnym pomysłem do mini strefy wypoczynku jest stworzenie domowej biblioteczki. Tutaj, zamiast na spotkaniu z drugim człowiekiem, skupiamy się stworzeniu wygodnego miejsca do lektury dla jednej osoby oraz na zapewnieniu warunków do przechowywania naszego księgozbiorów. Pamiętacie z przedszkola kąciki do czytania? Zależy nam na stworzeniu właśnie takiego miejsca, tylko stylowego i w głównej mierze dla dorosłych. Aranżacja takiej przestrzeni będzie zależała od charakterystyki naszej martwej przestrzeni. Może to wąski korytarz? Minimalistyczny regał i jasny, lekki fotel sprawdzą się wtedy doskonale. A może mamy do wykorzystania przestrzeń nad schodami? Wystarczy wtedy zawiesić półki i położyć kilka wygodnych poduszek na stopniach lub w rogu jednego ze spoczynków. Jeśli dysponujemy bardzo ograniczoną przestrzenią, a marzymy o odosobnionym miejscu do lektury, to powinniśmy przejrzeć oferty projektantów mebli. Fotele połączone z półkami stają się coraz popularniejsze! Bardzo ważne: nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu w naszym kąciku do czytania.

Wspaniałą inspirację do wykorzystania martwej przestrzeni w charakterze stylowej domowej biblioteczki znajdziemy w… ogromnej rezydencji! Będziecie zaskoczeni, że Wygodny dom dla całej rodziny! zmotywuje do zmian w Waszych małych mieszkaniach…

Pomieszczenie gospodarcze

Najbardziej frustrujące i niepraktyczne często są schowki i pomieszczenia gospodarcze, a przecież wcale nie musi tak być! Wystarczy dobra organizacja, a nasze życie może naprawdę się odmienić. Budowa praktycznej szafki będzie pierwszym krokiem do wykorzystania martwej przestrzeni w tym pomieszczeniu. Dobrym pomysłem będzie instalacja drzwi otwieranych na zewnątrz lub rozsuwanych, zapobiegnie to powstaniu niemożliwego do dosięgnięcia kąta (kto z nas ich nie zna?). Pod sufitem zawiesić można na stałe suszarkę na ubrania. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszy tych, dla których rozkładanie metalowej suszarki jest prawdziwą zmorą! Pamiętajmy też o wieszakach, a wykorzystamy każdy centymetr na 110%!

Domowe biuro

Słyszycie domowe biuro lub gabinet i kiwacie głową z powątpiewaniem, że taka strefa zmieściłaby się w Waszej martwej przestrzeni? Spójrzcie raz jeszcze uważnie na powyższe zdjęcie! Miejsce pracy utworzono tutaj poprzez wprowadzenie wąskiego biurka za kanapą salonu. Domowe biuro zajmuje minimalną ilość przestrzeni, a wykorzystuje poczucie przestronności pokoju dziennego. Siedząc na wygodnej kanapie łatwo nie zauważyć tego mini gabinetu! Innym obszarem, o którym można pomyśleć są korytarze i wnęki. Jeśli nie wykonujemy naszych obowiązków zawodowych zdalnie, to wystarczy nam odosobniony kąt, w którym w spokoju napiszemy ważne maile, wypełnimy PIT, zrobimy zakupy przez Internet… Miejsce do pracy na komputerze w dzisiejszych czasach przyda się każdemu!

Jakie są Wasze sposoby na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu