Jak odświeżyć wygląd drewna? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak odświeżyć wygląd drewna?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Boazeria angielska Klasyczne ściany i podłogi od Profi Parkiet II Klasyczny
Loading admin actions …

Drewno to szlachetny materiał, który nadaje wnętrzu przytulności i klasy. Drewno w domu jest jak wino – im starsze tym lepsze, dlatego jeśli mamy we własnej przestrzeni wiekowe, naturalne elementy konstrukcyjne, meble lub drzwi, warto o nie dbać i pielęgnować je, również z tego względu, że jest ono materiałem bardziej kosztownym niż inne tworzywa sztuczne wykorzystywane w wykańczaniu wnętrz.

Drewno o tyle jest wdzięcznym surowcem, że nawet jeśli ma wiele lat – a jest zdrowe – da się je odrestaurować i przywrócić mu dawny blask. Można je także pomalować, nadać pasujący do całego wnętrza wygląd; zakryć naturalną barwę, jednak jego faktura: porowatość i sęki, nadal będą widoczne, przez co nie straci on swojego naturalnego charakteru. Z tego tematu dowiecie się jak można odrestaurować drewno, które na przestrzeni mijających lat straciło swoją świeżość. 

Więcej fachowych porad o pielęgnacji drewna zaczerpniecie z Katalogu Inspiracji Jak chronić drewno na zewnątrz? Zapraszamy!

Na co najpierw zwrócić szczególną uwagę?

The Utility Room Wiejska kuchnia od Papilio Wiejski
Papilio

The Utility Room

Papilio

Zabierając się za odnowę starego drewna (belki, meble, podłogi), przed podjęciem jakichkolwiek kroków remontowych lub zakupowych, powinniśmy ocenić jego dotychczasową kondycję. Jeśli zauważymy jakieś problemy, nie powinniśmy ich bagatelizować! Taka uważność przyniesie korzyści w przyszłości i pozwoli dłużej cieszyć się pięknem drewnianych powierzchni. Trzeba też pamiętać o tym, że inaczej zabezpieczamy, na przykład ulubiony kredens czy boazerie, a inaczej drewno na zewnątrz – podłogę na tarasie lub płoty. O tym drugim przypadku pisaliśmy szczegółowo w wyżej podanym Katalogu Inspiracji.

Na jakie niebezpieczeństwa narażone jest wiekowe drewno?

Rustykalny korytarz, przedpokój i schody od homify Rustykalny Drewno O efekcie drewna

Drewno może być zaatakowane przez organizmy biologiczne powstałe na skutek wilgoci i nie tylko, przez co może drastycznie stracić na swojej wytrzymałości. Najczęstsze problemy jakie dotyka drewno to występowanie przebarwień, zainfekowanie glonami, mchem, owadami, pleśnią, grzybem oraz kruchość, podatność na pęknięcia i zażywicznienie. Jak się pozbyć kłopotów, które skutecznie psują urok drewna w naszym wnętrzu? Otóż w pierwszym przypadku proces naprawy jest stosunkowo łatwy z uwagi na niewielką szkodę. Należy jedynie kupić specjalistyczny środek do przywracania drewnu bardziej wyrazistego koloru. Wystarczy pomalować, a powierzchnia zyska na wizualnej jakości. Glony i mchy także usuwamy za pomocą specjalistycznego preparatu, który aplikujemy na zaatakowaną powierzchnię, odczekujemy kilka dni na obumarcie glonów, a następnie spłukujemy wodą i profilaktycznie stosujemy środek jeszcze raz. Owady usuwamy za pomocą specjalnego preparatu rozpuszczalnikowego, o ile mamy do czynienia z mocno wysuszonym drewnem, ponieważ woda mogłaby doprowadzić do spęcznienia i pękania drewna. Wdychanie żywych zarodników, które kryją się w pleśni i grzybie jest bardzo niebezpiecznie dla organizmu człowieka, dlatego należy temu przeciwdziałać jak najskuteczniej. Najpierw trzeba odgrzybić powierzchnię odpowiednim preparatem. Aby usunąć pleśń należy użyć preparatu grzybobójczego, który dodatkowo zabezpieczy drewno przed grzybami domowymi i owadami. Takich zabiegów nie należy wykonywać bez odzieży ochronnej, przede wszystkim masek. Środki chemiczne służące do tego typu leczenia drewna są także szkodliwe dla zdrowia człowieka. Po takich pracach pomieszczenie trzeba obficie wywietrzyć!

Odnowienie starego drewna – krok 1.

Przed rozpoczęciem pracy powierzchnię drewnianą trzeba dokładnie oczyścić. Całość należy dokładnie przeszlifować z warstw farby; usunąć stare, łuszczące się powłoki i wierzchnią zszarzałą warstwę do surowego drewna, aby pozbyć się odpadających kawałków. Do tego zadania przyda się papier ścierny. Alternatywą może być też użycie specjalnie przeznaczonych do tego płynów do usuwania powłok malarskich. Następnie zeszlifowaną powierzchnię należy dokładnie odpylić, na przykład za pomocą mokrej ściereczki. W razie wystąpienia ubytków czy pęknięć powinniśmy zastosować szpachlówkę w kolorze odpowiednim do koloru drewna. Natomiast zastaną, starą powłokę możemy pomalować ponownie, jeśli nie popękała i nie złuszczyła się.

Odnowienie starego drewna – krok 2.

W przypadku elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz domu, należy koniecznie nałożyć powłokę ochronną. Należy pomalować je impregnatem technicznym, który zapewni drewnu trwałą ochronę, a jednocześnie zabezpieczy ją przed biokorozją spowodowaną oddziaływującymi na nie zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Do mebli i powierzchni wewnątrz domu nie musimy stosować impregnatów, ponieważ jeżeli przez lata z drewnem nic złego się nie działo, to w przyszłości też nie powinno. W przypadku mebli wystarczy zadziałać jedynie krokiem pierwszym.

Odnowienie starego drewna – krok 3.

Jeśli tylko częściowo zeszlifowaliśmy powierzchnię drewna, na przykład w miejscach łuszczenia się starej powłoki, najlepiej zastosować preparat kryjący, na przykład farbę. Wówczas różnica nie będzie widoczna. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się przeszlifować całość do surowego drewna i chcemy zachować jego naturalny rysunek, o wyborze środka ochronno – dekoracyjnego będzie decydować jedynie przeznaczenie powierzchni i pożądany efekt estetyczny. Preparatami wykańczającymi drewnianą powierzchnię są lakier, olej, lakierobejca, emalia.

Lakier tworzy powłokę odporną na ścieranie i zarysowania, a więc doskonale nada się do powierzchni intensywnie użytkowanych, na przykład popularnie na podłogach. Z kolei olej najlepiej stosować w przypadku twardych gatunków drewna – głęboko wnika on w strukturę drewna, dzięki czemu skutecznie chroni je przed wilgocią, a uzupełnianie ubytków i przetarć jest bardzo łatwe. W przypadku elementów nie narażonych na intensywne ścieranie, jak boazerie czy ściany, zastosujmy lakierobejcę. Nada ona drewnu delikatny połysk i zabezpieczy przed zadrapaniami. Z kolei emalia stworzy twardą, bardzo trwałą powłokę kryjącą. Wewnątrz pomieszczeń warto zastanowić się nad zastosowaniem produktów szybkoschnących na bazie wody. Pozbawione drażniącego zapachu, są łatwe w aplikacji, co znacząco skraca czas pracy.

Efekt

Boazeria angielska Klasyczne ściany i podłogi od Profi Parkiet II Klasyczny
Profi Parkiet II

Boazeria angielska

Profi Parkiet II

Własnoręczna renowacja starych powierzchni drewnianych nie jest trudna, a osobiście odnowiona szafa, stół czy komoda z pewnością staną się dla nas jeszcze bardziej wartościowe. Odpowiednio dobrane produkty, w zależności od ich przeznaczenia, sprawią, że babciny kredens, balustrada czy niemodna boazeria znowu będą urzekały swym pierwotnym, naturalnym pięknem jak na przykładzie Profi Parkiet. Naprawdę warto!

Zobaczcie inne przykłady drewnianych wykończeń i dodatków w Katalogu Inspiracji:

Trendy: drewno w roli głównej!

Spróbujecie swoich sił w odnowieniu drewnianych elementów i wykończeń w domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu