Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak poprawnie ułożyć dywan?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Loading admin actions …

Zdaje się, że pewne niuanse w aranżacji wnętrz nie grają żadnej roli. Jednak każdy detal może mieć znaczenie dla intuicyjnie, dobrze wyglądającego wnętrza. Takimi szczegółami są położenie i dobór oprawy oświetlenia, kolejność zainstalowania sprzętów w kuchni, a nawet ułożenie dywanu w pomieszczeniu!

Decydując się na dywan musimy przemyśleć jaki jego rodzaj chcemy mieć w swoim salonie lub pokoju oraz liczyć się z nakładem pracy jaka czeka nas przy jego systematycznym utrzymywaniu w czystości. Dywan w domu nadaje przytulności, miękkiego i ciepłego uczucia pod gołymi stopami, jednak niektóre – głównie te ze sztucznego tworzywa i z długim włosiem – sprawiają wiele trudności w odkurzaniu, ich wygląd podczas użytkowania szybko przechodzi negatywną metamorfozę, a także co istotne, może być dodatkowym problemem dla alergików, którzy wrażliwi są na domowe roztocza. Jak z nimi walczyć dowiecie się z Katalogu Inspiracji Wypowiedz wojnę roztoczom w swoim domu!

W tym artykule opowiemy o tym jak wybrać i zaaranżować dywan w konkretnej przestrzeni oraz na jakie szczegóły zwrócić uwagę, bowiem ułożenie dywanu w głównej mierze determinuje jego otoczenie. Zapraszamy!

Jaki dywan wybrać?

Jadalnia z salonem: styl , w kategorii Jadalnia zaprojektowany przez Loft Kolasiński
Loft Kolasiński

Jadalnia z salonem

Loft Kolasiński

W zależności od tego jaki styl wystroju wnętrza preferujemy, taki dywan musimy wybrać. Jego wybór powinniśmy podporządkować ogólnemu wyglądowi wnętrza, a mianowicie wiąże się to z połączeniem designu mebli, koloru podłogi, ścian i rodzaju dodatków. Na przykład jeśli marzy nam się luksusowe wnętrze w stylu klasycznym pokusić się można o miękki dywan z długim, lśniącym włosiem lub bardzo ozdobny z perskimi wzorami, natomiast dywan do mieszkania minimalistycznego będzie raczej jednokolorowy lub w geometryczne wzory, z krótkim włosiem albo może być nawet jedynie grubszym, tkanym materiałem. Dywany z rodzaju tych pierwszych są trudniejsze do odkurzania. Długie włosie z czasem nieestetycznie uklepie się i nie będzie miało nic wspólnego z poczuciem puchu pod stopami, a dywany w stylu perskim lub wełniane są ciężkie, drogie, a w związku z tym wpisane będą w wystrój naszego pomieszczenia raczej na długie lata.

Dywan potrafi zdziałać wiele dobrego w aranżacji domu. Może pomóc w podziale dużego pomieszczenia na strefy, a także wyraziście udekorować i nadać osobliwego stylu całemu wnętrzu jak na powyższym przykładzie Loft Szczecin. Jego wymiana może być jednym z mniej kosztownych sposobów na bardzo szybką metamorfozę przestrzeni, dlatego warto wcześniej zastanowić się nad tą inwestycją, czy aby na pewno w przyszłości nie będziemy żałowali większego wydatku. Zalety posiadania dywanu przewyższają jego wady, dlatego zachęcamy do jego nabycia i ożywienia swojej prywatnej przestrzeni za jego pomocą.

Jak wybrać odpowiedni kształt?

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez Bloomint design
Bloomint design

HOTEL CAL REIET – GUEST HOUSES

Bloomint design

Zależnie od tego w jaką figurę geometryczną wpisany jest nasz pokój, powinniśmy dobrać odpowiedni do tego dywan. Jeśli pokój jest długi i wąski wybierzmy kwadratowy lub okrągły, który podzieli nasze wnętrze na dwie mniejsze, bardziej proporcjonalne strefy i nie spotęguje wrażenia tunelu. Przestronne pokoje bez problemu przyjmą każdy kształt dywanu, najczęściej prostokątny, którego dłuższe krawędzie będą pasowne do długości kanapy lub szerokości łóżka, u podnóża których najczęściej kładziemy dywan.

Jak ułożyć?

Wybierając miejsce na dywan i jego konkretne ułożenie zaobserwujmy najpierw kilka szczegółów we wnętrzu, które bardzo wyraźnie podpowiedzą nam gdzie powinien się on znajdować. Dywan najczęściej układamy symetrycznie, na środku, w odniesieniu do wyrazistych krawędzi pokoju lub podporządkowanie do głównych mebli, które wytyczą mu położenie u swoich stóp. Dywan nie powinien wchodzić głęboko pod meble, ponieważ będzie to marnotrawienie jego funkcjonalności i przeznaczenia.

O czym pamiętać?

Układając nowy dywan rozprostujmy go na wcześniej dokładnie odkurzonej i umytej podłodze. Na jego rogach na chwilę połóżmy lub postawmy cięższe przedmioty, aby szybciej się dostosował. Wyczeszmy równo ozdobne zakończenie z frędzli, o ile dywan w takim stylu wybraliśmy.

Dywan, a bezpieczeństwo w domu

Projekty,  Ściany i podłogi zaprojektowane przez Connox
Connox

Hay – Colour Carpet

Connox

Zależnie od tego czy będzie on leżał przyciśnięty poczęści sofą, łóżkiem czy nie, przyklejmy jego spód do podłogi taśmą dwustronną. Szczególnie ważne jest to w przypadku małych dywaników, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na nim na wypolerowanej podłodze. Jednak bez względu na wielkość zróbmy to bezwzględnie w pokojach dziecięcych. Będziemy mieli wtedy gwarancję, że dziecko nie zrobi sobie krzywdy przy intensywnej zabawie.

Co na nim?

Zaaranżujmy jego środek stolikiem kawowym lub pufą z tacą, która w salonach coraz częściej spełnia podwójną rolę podnóżka i stolika. Na dywanach w sypialni na końcu łóżka postawić można skrzynię do przechowywania lub otomanę. Dywan na środku w pokoju dziecięcym powinien być pusty, gdyż służy jako miękki i ciepły podkład do zabawy na podłodze. 

Garść dodatkowych informacji i zdjęć w tym temacie znajdziecie w Katalogach Inspiracji:

Wszystko co musisz wiedzieć przed kupnem dywanu!

Okrągłe dywany – 9 pomysłów na aranżację!

Dywan shaggy w salonie – pomysły na aranżację!

Zwracacie uwagę na takie szczegóły przy urządzaniu wnętrza?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu