Jak chronić drewno na zewnątrz?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak chronić drewno na zewnątrz?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Drewniane deski tarasowe: styl , w kategorii Taras zaprojektowany przez Kopp,Nowoczesny
Loading admin actions …

Najprzytulniejszym materiałem na podłogi w domu i nie tylko jest oczywiście drewno. Jednak jest to materiał, który świetnie pasuje też na zewnątrz, ponieważ wywodzi się z natury. Jednak jego delikatna struktura wymaga impregnacji i konserwacji jeśli chcemy użyć go do zbudowania konstrukcji domu, narażonych na bardzo zmienne, polskie warunki atmosferyczne. Jak to zrobić fachowo i solidnie? Przeczytajcie w poniższej instrukcji. 

Przeczytajcie dlaczego warto stosować ten materiał wokoło domu w Katalogu Inspiracji Trendy: drewniany taras. Zapraszamy!

Przygotowanie podłoża – czyszczenie i szlifowanie

Od właściwego i starannego przygotowania powierzchni zależy efekt końcowy wszelkich prac zabezpieczających drewno na zewnątrz. Wpływa to bezpośrednio na zmniejszenie zużycia materiałów malarskich, a więc pracochłonności i w efekcie kosztów całej operacji. Przygotowanie powierzchni drewnianych do zabezpieczenia obejmuje między innymi czyszczenie. Nie należy malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego, a powierzchnię przeznaczoną do zabezpieczenia należy starannie oczyścić z kory, ziemi, oleju, smaru, pleśni, wosku, grzybów, szkodników lub innych zanieczyszczeń. Przebarwienia drewna wystawionego wcześniej na działanie wilgoci można zlikwidować lub zmniejszyć ich intensywność za pomocą specjalne przeznaczonych do tego celu preparatów chemicznych. Powierzchnie wcześniej malowane również trzeba oczyścić przed ponownym zaimpregnowaniem. Jeżeli powłoka takiego pomalowanego już drewna jest w dobrym stanie, należy ją jedynie zmyć roztworem detergentu, spłukać i pozostawić do wyschnięcia. Można też przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności kolejnej powłoki. Jeżeli powierzchnia jest spękana lub zniszczona w inny sposób trzeba usunąć poprzednią powłokę mechanicznie, szlifując ją aż do surowego drewna (za pomocą opalarki, szpachli lub przy pomocy papieru ściernego) lub stosując specjalistyczne, gotowe środki usuwania starych powłok malarskich dostępnych w sklepach.

Leczenie i zabezpieczenie biologiczne drewna

Projekty,  Taras zaprojektowane przez Engel & Völkers Bodrum, Nowoczesny
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Nowe drewno przeznaczone na zewnątrz, przed malowaniem powinno być zaimpregnowane preparatem grzybobójczym, ponieważ niektóre fragmenty powierzchni przeznaczone do zabezpieczenia mogą być już zaatakowane przez grzyby, pleśnie lub inne związki biologicznie aktywne. Takie powierzchnie można zabezpieczyć na wiele lat poddając je działaniu głęboko penetrujących impregnatów do leczenia drewna. Fragmenty zaatakowane biologicznie należy starannie oczyścić i osuszyć, a następnie użyć – w zależności od potrzeb – jednego ze specjalistycznych produktów dostępnych na rynku. Bezwzględnie pamiętajmy o bezpieczeństwie! Stosując preparaty chemiczne, należy rygorystycznie stosować się do instrukcji i zasad bezpieczeństwa podanych na opakowaniach! Wiadomo, że właściwe użycie detergentu gwarantuje wysoką skuteczność i długi czas jego działania.

Rodzaje produktów do ochrony drewna na zewnątrz

Projekty,  Taras zaprojektowane przez Perfect Stays, Nowoczesny

1. Impregnaty budowlane – stosowane do konstrukcji drewnianych, więźby dachowej itd.,

2. Impregnaty koloryzujące lub kryjące – impregnują drewno, a jednocześnie zawierają pigment i nadają powierzchni drewna określony kolor,   

3. Bejce – barwią drewno, wymagają powłoki zabezpieczającej, na przykład lakieru,   

4. Impregnaty leczące i zabezpieczające – są to specjalistyczne preparaty ochrony biologicznej, które leczą zniszczone drewno, a także środki przeciw szkodnikom, środki zabezpieczenia przeciwpożarowego itd.,   

5. Lakierobejce – zwane również „lazurami” zabezpieczają i dekorują drewno wystawione na działanie warunków atmosferycznych, przeważnie nie wymagają warstwy ochronnej, nadają powierzchni określony efekt, na przykład satynowy, zachowują również naturalny rysunek słojów drewna,   

6. Lakiery zewnętrzne – są głównie bezbarwne, zabezpieczają kolor lub powierzchnię drewna przed działaniem warunków atmosferycznych i brudem,   

7. Farby kryjące do drewna na zewnątrz – to na przykład farby mikroporowe do stolarki budowlanej.

Przewidywanie potrzeb

MIESZKANIE POKAZOWE NA OŁTASZYNIE: styl , w kategorii Taras zaprojektowany przez Partner Design,Skandynawski
Partner Design

MIESZKANIE POKAZOWE NA OŁTASZYNIE

Partner Design

Oferta preparatów jest szeroka, dlatego należy wybrać produkt właściwy do konkretnych potrzeb i dobrze obliczyć powierzchnię przeznaczoną do malowania nie zapominając, że przy zakupie należy zwrócić uwagę, ile warstw danego produktu producent zaleca nanieść na powierzchnie drewna. Istotne jest też narzędzie, jakim będzie wykonane malowanie (pędzel do drewna, wałek, itd.) Większość produktów do ochrony zewnętrznej drewna ma za zadanie wniknąć głęboko pod powierzchnię i dlatego też może działać on drażniąco lub żrąco na skórę człowieka, więc przed przystąpieniem do konserwacji należy zakupić przybory ochronne czyli rękawice, folię ochronną, okulary, fartuch lub maskę chroniącą usta.

Wykonanie

Dom z Głębokiej, home staging: styl , w kategorii Taras zaprojektowany przez Sceny Domowe,Klasyczny
Sceny Domowe

Dom z Głębokiej, home staging

Sceny Domowe

Przed przystąpieniem do malowania należy zabezpieczyć przedmioty znajdujące się w pobliżu, a przede wszystkim sprawdzić prognozę pogody. Produkty barwiąco impregnujące przed malowaniem należy dokładnie wymieszać, nie zapominając o tym także w trakcie malowania. Należy upewnić się, czy dla danego środka nie jest wymagany specjalny podkład gruntujący lub impregnat. Na wszelki wypadek trzeba sprawdzić, czy produkt pozwala uzyskać pożądany kolor lub odcień. W tym celu warto wykonać próbę, czyli pomalować niewielki, mało eksponowany kawałek powierzchni. Preparaty najlepiej nakładać szerokim pędzlem, cienkimi warstwami zgodnie z kierunkiem słojów. Bardzo istotne jest zachowanie zalecanych przez producenta ilości lub grubości nakładanej powłoki oraz czasu koniecznego do wyschnięcia jednej warstwy przed nałożeniem drugiej. Niektóre lakierobejce dobrze jest przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym, w celu zwiększenia przyczepności kolejnej warstwy produktu. Trwałość koloru można wydłużyć przez naniesienie dodatkowo jednej warstwy produktu bezbarwnego. Taka warstwa wykończająca wydłuża trwałość efektu – zwłaszcza w przypadku produktów o jasnym odcieniu.

Efekt końcowy

Drewniane deski tarasowe: styl , w kategorii Taras zaprojektowany przez Kopp,Nowoczesny
Kopp

Drewniane deski tarasowe

Kopp

Dobrze zaimpregnowane drewno na zewnątrz odporne będzie na amplitudy temperatury i będzie ładnie się prezentowało. Trzeba pamiętać jednak, że taką operację należy powtarzać co kilka lat, a dokładnie wtedy kiedy będą widoczne postępujące gołym okiem zmiany w strukturze drewna. Na przykład drewno na posadzce tarasu lub drewniane ogrodzenia, jak na przykładzie Kopp, będą wtedy bardzo reprezentatywną częścią ogrodu.

Drewniane meble do ogrodu możecie obejrzeć w Katalogu Inspiracji Meble ogrodowe drewniane – w sam raz na lato!

Czy zabezpieczyliście drewniane konstrukcje przed szkodliwymi działaniami atmosferycznymi?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu