Instalacja dzielnika w mieszkaniu!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
SENDAI CRYSTAL Bookshelves / Room divider HORM.IT SalonRegały
Loading admin actions …

Otwarte, przestronne wnętrza, rozświetlone promieniami słońca to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie niczym nieograniczone pomieszczenia. Od lat 60-tych aż do początku XXI wieku starano się przede wszystkim budować takie mieszkania, które posiadały większą liczbę pokoi. Nie liczyła się przestronność, a ilość odrębnych wnętrz, które mogliśmy zaaranżować zgodnie z naszymi potrzebami oraz gustem. Dziś nowoczesne budownictwo charakteryzuje się otwartym projektem przestrzeni dziennych, które coraz częściej stają się problematyczne dla nas ze względu na chęć wyodrębnienia kilku stref np. w salonie. Dziś chcielibyśmy Wam pokazać jak łatwo stworzyć bądź zaaranżować dzielnik w pokoju i do czego on tak na prawdę służy. 

Zacznijmy od wyjaśnienia czym w rzeczywistości jest dzielnik. Zapewne większość z Was wyobraża to sobie jako niekształtną, wielkogabarytową ścianę, którą stawiamy na środku pokoju w celu wyodrębnienia odpowiednich stref i oddzielenia np. kuchni od salonu. Nic bardziej mylnego. Dzielnik oczywiście może być ścianką działową, jednak te nowoczesne aranżacje wnętrz, coraz częściej zakładają użycie ozdobnego panelu, półki na książki czy drzwi przesuwnych, które w razie potrzeby możemy rozsunąć bądź zasunąć. Dzielnikiem może być również bogato zdobiony, kolorowy parawan, który wyjątkowo dobrze podkreśla oryginalny, orientalny styl przestrzeni. 

Pamiętajcie, że otwarta przestrzeń daje większe poczucie przestronności i zadowolenia z naszej prywatnej powierzchni użytkowej. Dzięki takim projektom nawet ograniczone metrażem wnętrza prezentują się bardziej obszernie. Porównajcie kawalerki z lat 80-tych, które bardziej przytłaczały i przygnębiały domowników, z obecnymi małymi mieszkaniami. Abstrahując od stylu w jakim były urządzone, wnętrza prezentowały się ciasno i mało przestronnie. Dziś projekty współczesnych mieszkań poszły w zupełnie inną stronę i stały się wzorcem godnym do naśladowania. 

Jeżeli macie problem z otwartą przestrzenią i chcielibyście ją w oryginalny sposób podzielić i wyodrębnić odpowiednie strefy, sprawdźcie nasze propozycje poniżej. 

Dlaczego i w jakim celu?

Skoro już macie przestronne, niczym nieograniczone wnętrze, zapewne zastanawiacie się po co, tak naprawdę je zagracać dzielnikiem czy przegrodą pokojową. Otóż odpowiedź jest prosta i myślę, że każdy z Was zgodzi się ze mną. To doskonały sposób na wydzielenie odpowiednich stref w centralnej przestrzeni użytkowej. Salon jest miejscem wielofunkcyjnym. Dla większości z nas to miejsce, w którym przyjmujemy gości, wypoczywamy, wspólnie się bawimy oraz spożywamy posiłki. Dlatego, aby jego wygląd był spójny i uporządkowany powinniśmy zadbać o prawidłowy podział tej przestrzeni. Każdy potrzebuje miejsca do wypoczynku czy jedzenia. Dzielnik w oryginalny sposób przedzieli pokój i wyodrębni odpowiednie strefy. Dzięki temu nasze mieszkanie zyska wyjątkowego wyglądu oraz harmonii. 

Sporządź plan

GLOSSY - mobilna ściana PROSTO architekci Minimalistyczny pokój dziecięcy
PROSTO architekci

GLOSSY – mobilna ściana

PROSTO architekci

Podstawą każdej dobrze rozplanowanej i funkcjonalnej przestrzeni jest plan. Ważne, aby odpowiednio wcześniej zaplanować, gdzie stanie nasz dzielnik, w której części pokoju zaaranżujemy strefę do wypoczynku oraz część jadalnianą. Dzięki temu unikniemy błędów przy urządzaniu pomieszczenia. Na zdjęciu powyżej widoczna jest mobilna wersja dzielnika, którą w łatwy sposób możemy przestawić. Ściana zamontowana została na specjalnych szynach, co ułatwia i usprawnia jej przesunięcie. Architekci z pracowni Prosto  zainstalowali ten typ dzielnika, oddzielając pokój dzienny od pokoju dziecięcego. Dzięki temu w każdej chwili możemy stworzyć wspólną strefę i otworzyć część dziecięcą na całe mieszkanie, natomiast w razie potrzeby odseparować te strefy. Doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnych rodzin z dziećmi. 

Czego potrzebujemy?

​Studio Flat Room Divider Sliding Doors by Bravo London. Bravo London Ltd Nowoczesne ściany i podłogi Szkło Zielony
Bravo London Ltd

​Studio Flat Room Divider Sliding Doors by Bravo London.

Bravo London Ltd

Po pierwsze musimy pamiętać, że dzielnik jest swego rodzaju parawanem. Jego formy mogą być przeróżne od drzwi przesuwnych po ścianki działowe czy regały z książkami. Wszystko zależy od indywidualnej interpretacji i aranżacji. Zatem, aby postawić dzielnik w naszym mieszkaniu potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniego miejsca, a następnie zdecydować się, na jedną z wyżej wymienionych form podziału przestrzeni. Najbardziej skomplikowane w instalacji i wykonaniu są drzwi przesuwne, do których musimy dodatkowo zamontować szyny. Cały proces nie jest czasochłonny ani finansowo obciążający, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i rozplanowania. Na pewno koszta instalacji drzwi przesuwnych są znacznie wyższe niż parawanu czy półki z książkami. Jednak biorąc pod uwagę funkcjonalność i mobilność to niekwestionowaną przewagę mają właśnie nowoczesne drzwi przesuwne. 

Funkcja i dekoracja

Modern black room dividers in ZIGZAG Chevrons geometric pattern Lace Furniture Gospodarstwo domoweŚcianki działowe i parawany Matal Czarny
Lace Furniture

Modern black room dividers in ZIGZAG Chevrons geometric pattern

Lace Furniture

Oryginalne dzielniki niewątpliwie pełnią ciekawą formę dekoracji danej przestrzeni. Aranżując je w sypialni, możemy np. wydzielić część do spania oraz małą garderobę. Natomiast w pokoju dziecięcym odseparować strefę wypoczynku od miejsca do pracy, nauki. Jest to niezbędny element małych wnętrz, który umożliwia nadanie im harmonii oraz ładu. Dzięki temu przestrzeń wydaje się bardziej uporządkowana, schludniejsza. Oprócz wymienionych wyżej funkcji może on być również ciekawym elementem wystroju wnętrza. Dzięki wzorzystemu dzielnikowi nasza przestrzeń nabierze charakteru, wyrazistości oraz ekstrawaganckiej nuty. Wystarczy tak niewiele, aby wnieść odrobinę świeżości i orientalnego stylu do naszego mieszkania. 

Indywidualna aranżacja

SENDAI CRYSTAL Bookshelves / Room divider HORM.IT SalonRegały
HORM.IT

SENDAI CRYSTAL Bookshelves / Room divider

HORM.IT

Możliwości aranżacji jest nieskończenie wiele. Wszystko zależy od naszej estetyki oraz indywidualnych potrzeb. Tak więc oryginalny regał można zapełnić zarówno książkami i różnego rodzaju magazynami, a także awangardowymi dodatkami, jak gipsowe popiersie czy porcelanowy wazon. Większość z nas decyduje się zapełnienie szafki książkami. Przede wszystkim nie wymagają specjalnej aranżacji, są kolorowe i ciekawie się prezentują. Wzorzysty parawan również na swój sposób może nabrać osobistego charakteru właścicieli. Jak to zrobić? Wystarczy powiesić kilka ramek ze zdjęciami, a wniesiemy do przestrzeni ogrom indywidualnej aranżacji. Dzielnik w formie parawanu możemy również wykorzystać do instalacji żywej ściany, czyli ultranowoczesnego trendu, który dopiero wkracza do naszych przestrzeni. Prezentuje się wyjątkowo oryginalnie i awangardowo, a do tego wnosi do mieszkania trochę świeżości i naturalności!

Wyjątkowy regał

Obecnie regał nabrał nowego znaczenia. Już nie kojarzy się z gabarytowym, zagraconym różnego rodzaju przedmiotami, meblem, który z funkcją dekoracyjną nie ma nic wspólnego. Dzisiaj regał, to nie tylko przestrzeń do przechowywania, ekspozycji, to także forma oryginalnej ścianki działowej, która izoluje jedną część mieszkania od drugiej. Dzięki odpowiedniej aranżacji i dopasowaniu go do stylu pomieszczenia możemy stworzyć wnętrze spójne, funkcjonalne oraz niezwykle ciekawe. Wystarczy właściwie dobrać dodatki, a nasza przestrzeń nabierze zupełnie innego charakteru. Ultranowoczesne aranżacje regałów to przede wszystkim miejsce do wyeksponowania albumów, magazynów czy interesujących książek połączone ze sztuką nowoczesną, czyli wszelkiego rodzaju nowoczesne rzeźby, przedmioty, o ciekawym, oryginalnym designie. 

Jeżeli zastanawiacie się nad wykorzystaniem dzielnika w Waszej prywatnej przestrzeni użytkowej polecamy instalacje nowoczesnego regału, dzięki któremu na nowo zdefiniujecie przestrzeń oraz mebel. 

Jak Wy zapatrujecie się na pomysł instalacji dzielnika w mieszkaniu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu