Rodzaje cegieł – które będą najlepsze do Waszego domu?

A.D. A.D.
Brick House, Wada, iSTUDIO Architecture iSTUDIO Architecture Egzotyczne domy
Loading admin actions …

Cegła jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych w naszym kraju. Składa się na to nie tylko tradycja czy przyzwyczajenie, ale przede wszystkim fakt, iż cegła jest niemal doskonałym budulcem pod wieloma względami. Ściany zewnętrzne z cegły odznaczają się dużą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Ponadto, cegła jest materiałem budzącym zaufanie, bo dzięki swej trwałości kojarzy się z solidnością. Zadbane elewacje ceglane nie zestarzeją się nawet po wielu latach, wyglądają klasycznie ale mogą także tworzyć nowoczesną i minimalistyczną fasadę. Z naszego artykułu dowiecie się jakie rodzaje cegieł są najlepsze i jakie jest ich zastosowanie. A jeśli temat leży w kręgu Waszych zainteresowań koniecznie zajrzyjcie do tego katalogu inspiracji: Domy z cegły- 5 wyjątkowych przykładów z całego świata!

Konstrukcja ceglanej ściany

Elewacja z cegieł wiąże się zazwyczaj z budową domu w technologii trójwarstwowej. Nie jest to możliwe przy wyborze ścian jedno- ani dwuwarstwowych. Współczesna elewacja z cegieł jest trwalsza niż tynkowana, nie wymaga też kosztownej konserwacji. Będzie więc inwestycją na wiele pokoleń, pod warunkiem że wybór padnie na odpowiedni materiał: cegłę klinkierową, licową silikatową lub betonową. Cegły przeznaczone na elewacje muszą być jednak mrozoodporne, by mogły pozostać nieotynkowane. Cegły budowlane, chociaż kuszą ładnym, surowym wyglądem, nie spełniają takich warunków i szybciej ulegają uszkodzeniom niż elewacyjne. Decyzję o wykonaniu elewacji z cegieł należy podjąć już na etapie projektu, ponieważ mają one wpływ na budowę ścian i fundamentów domu. Elewacja ceglana przede wszystkim musi się opierać na mocnych podwalinach, bo jest ciężka. Wiązanie cegieł w ścianie również wpływa na ostateczny wygląd elewacji. Każde wyróżnia się właściwym dla niego rysunkiem spoin. W niektórych rozwiązaniach widoczne są jedynie wozówki cegieł, czyli boki z dłuższą podstawą; w pozostałych wykorzystuje się także główki, czyli boki węższe. Również kolor i kształt spoin ma duże znaczenie. Kolor fugi można dobrać w hurtowni, z wzorników, lub przed komputerem, dzięki wirtualnym narzędziom dostępnym na stronach niektórych producentów cegieł. Proste, nowoczesne formy możecie obejrzeć na stronie PAWEL LIS ARCHITEKCI.

Cegła

Cegła ceramiczna to najstarszy materiał budowlany posiadający dużą akumulacyjność cieplną i dobrą termo izolacyjność. Cegły ceramiczne wśród wszystkich materiałów budowlanych wykazują jedną z najmniejszych podatności na zmienność kształtu np. pod wpływem obciążeń statycznych, ciepła lub niskich temperatur - jest materiałem niepalnym. Odporność ogniowa ścian z niektórych cegieł sięga 4 godzin. Ceramika jest materiałem nietoksycznym, czyli podczas pożaru nie wydziela żadnych szkodliwych bądź trujących substancji. Dodatkowo domy z ceramiki wymagają niewielkich nakładów finansowych przy ewentualnych naprawach lub renowacjach co sprawia, że są zarazem ekonomiczne.

Cegła klinkierowa

Elewację można wybudować z cegły licowej niewymagającej tynkowania lub klinkierowej. Te ostatnie są wypalane w wyższej temperaturze niż zwykłe. Dzięki temu mają lepszą wytrzymałość i są mniej nasiąkliwe niż tradycyjna ceramika. Są najczęściej dostępne w klasach wytrzymałości 25 oraz 35. Nasiąkliwość klinkieru wynosi mniej niż 6% oznacza to, że są praktycznie nie nasiąkliwe.Cegły klinkierowe mogą być pełne lub z otworami -te drugie są nieco lżejsze, ważą 2,8-3,3 kg, podczas gdy pełne – 3,5-4 kg. Łatwiej się z nich muruje, są też nieco tańsze, ale podczas murowania trzeba starannie wypełniać otwory zaprawą, aby nie wnikała w nie woda i nie rozsadziła ściany lub nie pokazała się wiosną w postaci wysoleń.

Cegła licowa

Cegła klinkierowa jak i licowa nalezą do grupy cegieł ceramicznych. Obie są mieszaniną gliny i piasku wypalaną w wysokiej temperaturze, co sprawia, że są naturalnym materiałem. Obie cegły są bardzo trwałe, wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Jednak część wyrobów, o parametrach gorszych niż wymagane dla klinkieru zaliczać się będzie do cegieł licowych. Muszą to być wyroby mrozoodporne aby nadawały się na elewację budynku. Cegła licówka wygląda jakby była wypalana dawnymi metodami, wygląda jakby była ręcznie formatowana z resztkami wypalonego węgla na strukturze. Licówka często wygląda jakby była starą cegłą, co daje możliwość na stworzenie klimatycznej elewacji a także ściany wewnętrznej w mieszkaniu czy domu.

Cegła dziurawka

Cegły dziurawki produkowane są z otworami podłużnymi oraz poprzecznymi, cegły z podłużnymi nazywają się dziurawkami wozówkowymi lub podłużnymi, cegły z otworami poprzecznymi nazywamy dziurawkami główkowymi lub poprzecznymi. Obecność otworów w cegle powoduje zmniejszenie gęstości pozornej, oraz poprawia cechy izolacyjne. Mają za to stosunkowo niską wytrzymałość na ściskanie. W związku z tym zalicza się je do wyrobów ceramicznych zwykłych, a nie licowych. Znalazły one swoje zastosowanie w budowie ścian działowych i wypełniających, stropów oraz ścian budynków niskich. Cegły dziurawki mogą być mrozodporne lub nie odporne na ujemne temperatury. Ostatnią ważną zaletą dziurawki jest jej cena – cegła ta jest stosunkowo tania.

Cegła szamotowa

Do wyrobu cegieł szamotowych stosuje się specjalny rodzaj glin, jakimi są gliny ognioodporne  – znane również pod nazwą ogniotrwałych.  Zmielenie, a następnie spieczenie w wysokiej temperaturze tego typu glin powoduje powstanie materiału, który popularnie nazywany jest szamotem. Stanowi on główny składnik do wyrobu tychże cegieł. Z pewnością najważniejszą ich zaletą jest ogniotrwałość. Klasa ogniotrwałości, w której się znajdują to najczęściej klasa Bs. Długi czas trwania wysokiej temperatury, do 1350°C, nie zagraża zatem trwałości kształtu cegieł. To właśnie powoduje, że przede wszystkim są one stosowane w systemach kominowych, ponieważ to właśnie w ciągach kominowych występuje różnica gęstości powietrza zimnego i ciepłego. Mamy zatem do czynienia z różnicami temperatur. Sprawne działanie ogrzewania, wentylacji czy klimatyzacji uzależnione jest od rodzaju zastosowanego do budowy lub wykończenia materiału.

A jakie jest Wasze zdanie na temat ceglanej fasady? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu