Fasady - jaka najlepiej wyrazi Twoją osobowość? | homify

Fasady – jaka najlepiej wyrazi Twoją osobowość?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Craft Arquitectos Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Mówi się, żeby nie oceniać książki po okładce, jednak… kto z nas tak nie robi? Pierwsze wrażenie oczywiście może z czasem okazać się mylące, ale często to właśnie nim się kierujemy. Podobnie jak nasz wygląd informuje innych o naszej osobowości, tak też jesteśmy oceniani przez pryzmat naszych domów i mieszkań. Styl, na który się zdecydujemy, zadbana bądź nie przestrzeń wokół domu, kolory aranżacji… wszystko to będzie miało wpływ na wrażenie, jakie wywrzemy na nowo poznanej osobie. Elementem o największym znaczeniu będą tutaj fasady naszych domów od strony ulicy, funkcjonujące niczym karty wizytowe. Skoro tak wiele potrafią o nas powiedzieć, to może warto pomyśleć nad kontrolą tego przekazu? Przy projektowaniu nowego domu powinniśmy zastanowić się nie tylko nad tym, jakie rozwiązania nam się podobają, ale także jaką wiadomość chcemy przekazać światu! Jesteśmy przebojowi i chcemy podkreślić naszą obecność, czy też wolimy trzymać się na uboczu i rozkoszować świętym spokojem?

W tym Katalogu Inspiracji z przymrużeniem oka zastanawiamy się, jakie fasady mogłyby pasować do wybranych cech osobowości. Różnorodność możliwości nie przestaje nas zaskakiwać! Każdy dom może być inny, każda z wybranych fasad od ulicy wyraża inny charakter domowników…

Czy te fasady, które najbardziej się Wam spodobają, rzeczywiście będą pasować do Waszych cech osobowości? Sprawdźcie, jak poradziliśmy sobie z ich dopasowywaniem!

Dla łagodnych i odpowiedzialnych

Family Home in Winchester's Sleepers Hill Martin Gardner Photography Klasyczne domy
Martin Gardner Photography

Family Home in Winchester's Sleepers Hill

Martin Gardner Photography

Istnieje wiele klasyfikacji typów osobowości. Obecnie chyba najpopularniejszym jest podział na 16 typów, opierający się na teorii Carla Junga, dopracowanej przez Katharine Cook Briggs oraz Isabel Briggs Myers. W tym momencie interesują nas jednak typy osobowości zawodowej Johna L. Hollanda. Jednym z nich jest tradycjonalista, czyli osoba charakteryzująca się łagodnym usposobieniem, dokładnością, odpowiedzialnością, ceniącą sobie porządek i postępującą według zasad. Takie osoby wyobrażamy sobie w domach klasycznych, nawiązujących do dawnych stylów architektury. Wydaje nam się bardzo prawdopodobne, że mieszkańcy murowanej rezydencji z powyższego zdjęcia mogliby spełniać ten opis!

Dla skrytych

Współcześni architekci oferują bardzo wiele fantastycznych rozwiązań dla introwertyków. Czasy, kiedy wystawna fasada była koniecznością, już dawno minęły. Teraz całkowicie zamknięte mury od strony ulicy stanowią jak najbardziej akceptowalne rozwiązanie. Chronią przed spojrzeniami ciekawskich, dzięki czemu każdy, nawet nadzwyczajnie skryta osoba, może wewnątrz domu czy w ogrodzie czuć się swobodnie, być w pełni sobą. Nieprzypadkowo takie rezydencje jak widoczna na zdjęciu willa z bazaltu porównywane są do zamkniętych w sobie ludzi z bogatym wnętrzem! Geometryczna bryła po prostu zachwyca…

Dla liderów

Każdy ceni sobie prywatność, jednak niektórzy cenią ją sobie bardziej, inni mniej. Urodzeni liderzy będą przez fasady swoich domów chcieli raczej pokazać światu swój status społeczny niż ukrywać go za wysokimi murami. Takie osoby z jednej strony chcą się wyróżnić, a z drugiej pasować do grupy. Innymi słowy chcą tworzyć swój wizerunek jednostek wyjątkowych lecz nie ekscentrycznych, nie chcą być postrzegani jako outsiderzy. Ich domy mają zachwycać oraz inspirować! Świetnym przykładem jest ta willa z Meksyku. Zaskakuje nieoczywistą, geometryczną konstrukcją, zachwyca przeszkleniami. Jednak nie szokuje, jej pełna siły elegancja może wzbudzić podziw także u osób wybierających na co dzień bardziej konwencjonalne rozwiązania. Doskonałe gniazdko dla lidera!

Dla empatycznych

Do osób ceniących sobie więzy rodzinne, tych, których domy zawsze otwarte są dla gości zapowiedzianych i zupełne nieoczekiwanych, dopasowaliśmy styl wiejski oraz rustykalny. Odrestaurowane dawne budynki wydają się dla nich idealne. Odsłonięta cegła, drewniane belki, dachy kryte dachówką, gontem czy też słomą… tradycyjne materiały oraz bryły domów mają wpisaną w siebie przytulność, swojskość i poczucie swobody. W takich budynkach czujemy się tak, jak w towarzystwie empatycznego przyjaciela, który zawsze nas wysłucha, nigdy nie odmówi pomocy, udzieli mądrej rady, ale także chętnie powymienia się najnowszymi plotkami. Jeśli jesteśmy osobą, która swoją obecnością spaja grupę i neutralizuje konflikty, to bardzo możliwe, że fasady w stylu wiejskim i rustykalnym będą do nas najlepiej pasować.

Dla zorganizowanych

Zorganizowani, odpowiedzialni, myślący logicznie i dokonujący racjonalnych wyborów… takie osoby trudno wyobrazić sobie w środowisku nieuporządkowanym! Dlatego też idealnie sprawdzą się w tym przypadku domy w stylu minimalistycznym. Jego geometryczne formy oraz rezygnacja ze zbędnych dekoracji sprawiają, że harmonia panuje nie tylko w budynku, ale także w duszach mieszkańców oraz ich gości. Z drugiej strony styl minimalistyczny to prostota z pazurem, który porównać można do cichej siły charakteru analityków. Powyższa rezydencja stoi mocno na ziemi, tak jak i jej racjonalni właściciele.

Dla romantyków

Romantycy i marzyciele lepiej wyrażą swoją osobowość przez mniej czytelne fasady, takie, które zostawią coś do dopowiedzenia… Sprawdzą się tutaj styl eklektyczny, aranżacje z wykorzystaniem bujnej roślinności oraz najróżniejsze nawiązania do dawnych stylów architektury. Nawiązania te rysować można na wiele sposobów. Powyższa willa ma w sobie coś z gotyckich, a może romańskich ruin, choć kryją ją w większości dachy dwuspadowe. Jej organiczna bryła jest nieoczywista, nie możemy przewidzieć, co czeka nas za rogiem. Czujemy za to nutkę nostalgii, sennego marzenia, tęsknoty za czymś, co nieznane… Z pewnością te uczucia możemy skojarzyć z którymś z naszych znajomych!

Dla wolnych duchów

Nawet największy obieżyświat może z czasem zechcieć zapuścić korzenie. Jeśli się na to zdecyduje, czyni to w sposób, który podkreśla jego wolność ducha. Fasada jego domu musi być zapraszająca lecz w taki sposób, jakby nie włożono w to żadnego wysiłku. Poczucie swobody zostaje tutaj wyniesione do kwadratu! Kolorowy domek ze zdjęcia to idealne lokum dla lekkoducha, nieformalność aż z niego bije.. Podczas gdy większość ludzi będzie starała chronić się przed wzrokiem ciekawskich zamkniętymi fasadami, wolny duch nie będzie miał problemu ze spędzaniem większości swojego dnia na werandzie lub tarasie w wygodnym hamaku. Manifestuje on swoją osobowość nie tylko przez sam styl fasady, ale także przez swoją fizyczną obecność!

Dla pewnych siebie

Czy wszystkie pewne siebie osoby będą uwielbiać tradycyjną architekturę wschodniej Azji? Oczywiście, że nie! Przez ten zachwycający przykład uwspółcześnionego, tradycyjnego domu z Korei Południowej chcemy tylko zaznaczyć, że nasze konkretne gusta w kwestii architektury powinny odgrywać kluczową rolę w projektowaniu naszego wymarzonego domu. Jednak jedynie w pełni pewne siebie osoby będą miały odwagę pójść na całość! To one wybudują na polskich przedmieściach tradycyjną azjatycką willę, podczas gdy my ograniczmy się do orientalnych mebli ogrodowych…

Azja to niewyczerpane źródło inspiracji. Sprawdźcie, jakie rozwiązania możemy podpatrzeć i z łatwością wprowadzić u siebie: Jak urządzać w stylu azjatyckim?

Dla indywidualistów

Na koniec coś dla ekscentryków, dla osób, które chociaż może specjalnie nie próbują się wyróżnić, to jednak zawsze kończą zaskakując wszystkich wokoło. Indywidualiści kierują się własnym gustem i nie przejmują się uwagami otoczenia. Czasem ceni się ich oryginalność, wierność własnym poglądom, a innym razem unosi wysoko brwi z niezrozumieniem. Jedno jest pewne, fasady ich wymarzonych domów będą najciekawsze w okolicy!

Jak poprawnie ułożyć dywan?
Arrow navigation 3b3136b1
Udało Wam się wybrać fasadę dla siebie?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu