Ogrody wertykalne - zielone ściany w nowym wydaniu! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ogrody wertykalne – zielone ściany w nowym wydaniu!

Anna Stachurka Anna Stachurka
Nowoczesny balkon, taras i weranda od MARIANGEL COGHLAN Nowoczesny
Loading admin actions …

Zielone ściany, czyli ogrody wertykalne ostatnio stały się dość modnym tematem. Często są wykorzystywane w miejscach komercyjnych takich galerie, hotele, biura czy sale konferencyjne. Jednak coraz śmielszym krokiem wkraczają również w przestrzenie naszych domów i mieszkań. Skąd ich rosnąca popularność? Dobrze zaprojektowane zielone ściany mogą stworzyć dekoracyjny efekt – bazując na bardzo prostym patencie, stosunkowo niewielkim kosztem można osiągnąć niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Nie bez przyczyny też używamy słowa – klimat, ponieważ dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że zielone ściany poprawiają mikroklimat pomieszczenia – to znaczy, że między innymi oczyszczają powietrze oraz usuwają drobiny kurzu. To, co prawdopodobnie najbardziej dręczy osoby rozważające zielone ściany jako rozwiązanie aranżacyjne mieszkania lub domu, to przede wszystkim kwestie techniczne – montażu czy nawadniania. W większości składają się one z modułów, które w dowolny sposób możemy dostosowywać do swoich potrzeb, wielkości powierzchni czy rodzaju roślinności. Moduł często składa się ze słupów instalacyjnych montowanych do ścian, między którymi poziomo przebiegają panele wypełnione doniczkami. Nierzadko również takie rozwiązania korzystają ze sprytnych sposobów nawadniania – tak, że nie trzeba skakać z drabiną po całej wysokości ściany. 

Zielone ściany są motywem aranżacji, które dla Was przygotowaliśmy, ale jak to często u nas bywa pokażemy też parę alternatyw i pomysłów na zielone ściany, nie tylko wewnątrz, ale też i na zewnątrz Waszej przestrzeni. 

Zielone ściany w patio

Jedną z częstych kwestii, które będziemy tu poruszać to szukanie odpowiedzi na pytanie – gdzie zielone ściany stawiać? Pierwsza odpowiedź brzmi – patio. Patio nie jest szczególnie popularnym rozwiązaniem w Polsce, głównie z uwagi na klimat, bo taki model powiązania wnętrza z zewnętrzem najczęściej spotykamy w krajach o ciepłym klimacie – śródziemnomorskim – Włochy, Grecja, Hiszpania. Innym krajem, który intensywnie korzysta z tego rozwiązania jest Japonia i to dokładnie taka Japonia, jaką ją widzimy na zdjęciu powyżej. Patio daje ogromne możliwości aranżacyjne, tutaj całość została pokryta drewnianą podłogą, z czego część została obniżona o jeden stopień. Dodatkowym elementem jest ławeczka, która została poprowadzona wzdłuż zielonej ściany. Kompozycja została tak utworzona, że mamy wrażenie jakby wszystko zostało podporządkowane widokowi drzewa oraz zielonej ściany – w tym przypadku została oddana w całości naturze, która swobodnie kształtuje jej wygląd. 

Naturalne zielone ściany

Rustykalny balkon, taras i weranda od Pixcity Rustykalny

Zielone ściany, które naturalnie porastają elewacje budynków to doskonale znany nam bluszcz oraz wino. To ostatnie pięknie prezentuje się jesienią, kiedy zmienia kolor swoich liści na żółte, pomarańczowe i czerwone barwy. Choć kojarzą nam się głównie z kamienicami i starymi domami, to może właśnie dlatego posiadają ten urok, dla których w ogóle decydujemy się na zielone ściany. Dla osób lubiących swobodę, naturalność i niewymuszony porządek natury koncepcja takiej roślinności na tarasie lub balkonie na pewno spotka się z uznaniem. 

Pomysł na zieleń na ścianie

Zielone ściany to dość odważne posunięcie we wnętrzu. Nie każdy odnajdzie się w tej formie, dlatego dla osób, które szukają jakiś alternatyw mamy bardzo sprytny i ciekawy pomysł na aranżację nieco mniejszej, ale na pewno nie mniej urokliwej zielonej ściany. Ta aranżacja utrzymana w śródziemnomorskim klimacie wykorzystuje beżowo niebieską kolorystykę. Drewno jest stare lub postarzałe. Elementem przełamującym tę drewnianą koncepcję jest industrialna lampa. Ciekawym zabiegiem, dla którego to zdjęcie dla Was wybraliśmy jest aranżacja drabiny, która otrzymała szansę na drugie życie i teraz eksponuje swoje kształty pod uroczo puszczoną roślinność. Zielone ściany mogą wyglądać zupełnie inaczej niż to sobie wyobrażamy. 

Ujarzmione zielone ściany w stylu industialnym

Jak zielone ściany wykorzystać we wnętrzu? Aranżacja obok tę szklaną ścianę wykorzystuje do podziału stref w mieszkaniu. Jest to świetny pomysł na piękną ozdobę wnętrza. Metalowy stelaż w czarnym kolorze został przeszklony i wypełniony donicami z średniej wielkości drzewkami. Struktura jaka powstała na tak przygotowanej ściance w bardzo elegancki sposób wpisuje się w całe wnętrze. Wzory sześcianów znajdziemy na podłodze, a meble kuchenne przyjęły proste, ugrzecznione formy dzięki czemu widzimy, że wszystko stanowi dobrze zgraną drużynę. 

A pomysły na kolory w kuchni znajdziecie tutaj.

Pomysł na alternatywę

Florama duża biała od FLORABO2 Klasyczny
FLORABO2

Florama duża biała

FLORABO2

Dla osób, które wolą subtelniejsze wykończenia wnętrz, zielone ściany mogą przyjąć mniejszą formę. Firma FLORABO2 jest twórcą Floramy, którą jest to mobilną i w pełni samowystarczalną zieloną ścianą. Posiada trzy różne kolorystyki (naturalny, grafitowy i biały) oraz dwa rozmiary (większy 95 x 75, mniejszy 50 x 75). Sama rama jest nawadniana w zamkniętym obiegu, nie potrzebuje też podłączenie elektrycznego, zamiast niego wykorzystuje bateryjne zasilanie. Dodatkowo część materiałów wykorzystanych do produkcji pochodzi z recyklingu, dzięki temu są one biodegradalne.  Można je zestawiać, łączyć, wykorzystywać w różnych punktach naszego wnętrza, są ciekawą alternatywą dla zielonych ścian. 

Zielone ściany w łazience

Innym miejscem w naszych mieszkaniach lub domach, gdzie zielone ściany będą czuć się dobrze jest łazienka. To, na co warto zwrócić tu uwagę to sposób montowania roślin. Przede wszystkim w bardzo ciekawy sposób zostały cienkie słupki wkomponowane w ścianę tego pomieszczenia – stworzyły na niej strukturę, którą dopiero w następnym kroku uzupełniono o dwa rodzaje roślinności. Pnącza, które tu wykorzystano będą powoli zazieleniać całą przestrzeń kierując się stopniowo ku dołowi. 

Bogactwo roślin

Różnorodna roślinność i jej bogactwo dobrze będą czuły się w przestrzeniach znajdujących się na zewnątrz domów. Ta bogata w roślinność zielona ściana stanowi piękne dopełnienie tarasu. Z racji tego, że dzieje się tam na prawdę dużo, pozostałe wyposażenie zostało maksymalnie uspokojone. Ławki przyjęły prosty kształt i zostały wykonane z kamienia, równie naturalny materiał pokrył podłogę i przyjął formę mozaiki utworzonej z drewnianego parkietu. Kolory oscylują w granicach barw żółtych i brązowych dobrze dopełniając bogactwo zieleni, jakie znajduje się na ścianie. Ważne jest to, że pomimo zamysłu i aranżacji tego miejsca, sama ściana wygląda bardzo naturalnie – tak, jak w lesie dostępne są różne gatunki roślin, tak tutaj jedne oplatają drugie i żyją w pełnej równowadze i symbiozie.

Właściwa kompozycja

Nowoczesny salon od homify Nowoczesny

Zielone ściany mogą tworzyć mniejsze lub większe kompozycje. Ważne jest aby pasowały do wnętrza nie tylko stylistycznie, ale także wielkością. Dla przykładu – tą pokaźnych rozmiarów ścianę nie wkomponujemy wszędzie. Tutaj komponuje się właściwie przez wzgląd na wielkość samego pomieszczenia – zieleń jest cechą charakterystyczną całego wnętrza nie tylko tej ściany, dlatego całość wygląda dobrze.Dodatkowo jest ono mocno doświetlone i dzięki temu taka duża powierzchnia zieleni może się rozwijać.  

Pomysł na alternatywę 2

Kolejną alternatywą na zielone ściany jest… zielony klosz, który może stanowić równie piękną dekorację wnętrza i zrealizować dokładnie ten sam cel stworzenie dobrego mikroklimatu pomieszczenia. Klosz stanowi ażurową formę kopuły, która jest stworzona ze szklanych prętów. Za pomocą magnesów są dodatkowo mocowane fiolki z wodą, dzięki czemu pnąca roślinność jest w ten sposób nawadniana. 

Więcej informacji u Agnieszka Bar Glass Design.

Zielone ściany z truskawkami

Pixel Garden na balkonie od Pixel Garden Klasyczny
Pixel Garden

Pixel Garden na balkonie

Pixel Garden

Zielone ściany stanowią kompozycję roślinności, właściwie to kompozycję kolorów roślinności. Oprócz barw zwracamy uwagę na rodzaje liści, wielkość i ich strukturę. Jednak najczęściej jest to myśl, która krąży gdzieś wokół roślin dekoracyjnych. A może warto podejść do tematu od innej strony? Może warto postawić nie tylko na dekorację, ale i też na owoce – na przykład truskawki i poziomki. Technologia, z której korzystają zielone ściany, może okazać przydatna również pod kątem sezonowej uprawy. Osoby, które lubią łączyć ładne z pożytecznym odnajdą w tym pomyśle idealne rozwiązanie dla siebie. Takie truskawkowe ściany możemy z powodzeniem montować na małych balkonach w blokach i mieszkaniach w mieście. 

Produkt – PIXEL GARDEN.

Czy zielone ściany to dobry pomysł na aranżację wnętrza?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu