Spraw by Twój ogród był blisko natury!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Spraw by Twój ogród był blisko natury!

A.D. A.D.
Rustykalny ogród od Paisajes Albert Rustykalny
Loading admin actions …

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Już czuć jej zapach w powietrzu, widać jej obecność w nieśmiało rozkwitających pąkach niekiedy jeszcze przysypanych delikatnie śniegiem. O jej niedługim nadejściu przypominają coraz częściej ćwierkające ptaki i coraz dłuższe dni. Nadchodzi sezon ogrodniczy, na który czekają wszyscy działkowicze i posiadacze domów z ogródkiem. A my chcielibyśmy przedstawić Wam nowe trendy w ogrodnictwie – eko ogrody. Bliskie natury, ekologiczne, pełne owadów i kwiatów. Eko ogrodnictwo polega w dużej mierze na uprawianiu warzyw i ziół. Chodzi bowiem o to, aby jak najefektywniej wykorzystać to, co daje nam natura. Dzięki temu można, szczególnie latem, zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ z ziół i warzyw dostępnych w ogrodzie da się wyczarować naprawdę wspaniałe potrawy. Zobaczcie jakimi zasadami należy się kierować kiedy chce się założyć eko ogródek!

Zapewnianie pożywienia

Rustykalny ogród od homify Rustykalny

Podstawową zasadą ogrodów ekologicznych jest tworzenie w zgodzie z natura i krajobrazem. Łąka kwietna doskonale wpisuje się w architekturę ekologicznego ogródka. Jest dzika i tajemnicza a zarazem sielsko urocza. Kolorowe kwiaty przyciągają owady i pszczoły – stanowią dla nich niezwykle atrakcyjny obszar zbierania nektaru. Warto pamiętać, że większość owadów to nie są szkodniki. Biegacz złocisty to zielonkawy chrząszcz, który walczy ze szkodnikami. Bardzo pożyteczne są również biedronki, ważki i tęcznik większy. Sadźcie rośliny, które przyciągają owady – to obustronna korzyść! Dla ptaków natomiast atrakcyjne będą wszystkie drzewa i krzewy ozdobne, które jesienią obsypują się owocami. Przykładem mogą być: kalina koralowa, jarzębiny, ognik, rokitnik, głogi i aronia. Pamiętajcie również o karmnikach – będą potrzebne w szczególności zimą.

Harmonia między florą i fauną

Szanujemy małe i większe zwierzęta żyjące w naszym ogrodzie. Tworzą skomplikowane układy interpersonalne i wzajemnie utrzymują swoje populacje w ryzach. Dzięki temu nie doświadczamy inwazji mszyc, ślimaków czy innych szkodników. W walce z chorobami i szkodnikami sięgajcie po preparaty pochodzenia naturalnego. Będą one przyjazne dla Was, Waszych dzieci oraz zwierzęcych pupili. Przeczytajcie również Jak stworzyć ogród przyjazny zwierzętom. W tym artykule znajdziecie kilka cennych rad dla posiadaczy czworonogów.

Źródło wody

Owady są niezbędne w Waszym eko ogrodzie – pszczoły miodne, trzmiele i pszczoły samotnice odżywiają się pyłkiem i nektarem roślin. Zbierając pokarm, przenoszą pyłek z kwiatu na kwiat – z pylników na znamiona słupków – dzięki czemu mogą zawiązać się owoce i wykształcić nasiona. Dbajcie o to by przyciągać owady – latem doskonałym sposobem na to jest woda. Stanowi ona doskonałe poidełko dla owadów. Dodatkowo oczko wodne lub strumyk tworzy dobry mikroklimat i nawilża powietrze. Jeśli nie macie miejsca lub chęci aby tworzyć większy zbiornik wodny postawcie na płytkie poidło. W ostatnich latach niezwykle modne stały się również domki dla owadów. Można kupić gotowe modele albo zrobić je samemu  z kawałków suchego drewna, słomy czy innych naturalnych materiałów.

Schronienie dla zwierząt

W ogrodzie sadźcie drzewa liściaste oraz iglaste. Wzorujcie się na naturalnych uwarunkowaniach i roślinności, która ma tam swoje naturalne środowisko. Drzewa liściaste są lepiej powiązane z naturalnym krajobrazem i dają różnorodność biologiczną. Cenne są drzewa pionierskie – brzoza i topola osika – bo tolerują bardzo trudne warunki. Iglaki sprawdzą się wtedy, gdy w pobliżu znajduje się las iglasty bądź mieszany. Drzewa są doskonałym schronieniem dla wielu gatunków. Bardzo ważna jest też gleba w Waszym ogrodzie. Dbajcie o życie, które w niej się znajduje poprzez naturalne odżywianie. Idealnym sposobem na to jest założenie kompostownika na działce. Kompostowanie można usprawnić zakupionymi starterami do kompostu.

Żywopłot

Ogród ekologiczny musi mieć związek z krajobrazem. Nie potrzebuje ogrodzeń, które będą podkreślać istnienie dwóch wrogich światów. Często jednak ogrodzenie jest konieczne, bo w sąsiedztwie mamy inne domy albo ulice. Co wtedy? Stawiamy na żywopłot. Może mieć około 2 m wysokości. Gdy działka jest mała, lepiej, jeśli będzie formowany. Na rozległej dobrze spełni swą rolę naturalny. Gąszcz pędów stanowi  doskonałą zaporę przed intruzami – ludźmi i większymi zwierzętami. Ptaki znajdują w nim schronienie i doskonałe miejsce do gniazdowania. Nieregularny żywopłot z rodzimych gatunków drzew i krzewów o różnej wysokości, przybierający miejscami formę skupin i pasów zarośli, pełni w ekologicznym ogrodzie niezwykle ważne funkcje. Chroni glebę przed wiatrem i erozją, utrzymuje wyższą temperaturę i wilgotność gleby, filtruje kurz i spaliny. Jeśli potrzebujecie pomocy zgłoście się po poradę do architekta zieleni – my polecamy PRACOWNIĘ PROJEKTOWĄ ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU JANUSZÓWKA.

Baza lęgowa

Drzewa i krzewy będą stanowiły w eko ogrodzie doskonałą bazę lęgową dla ptaków. Część gatunków ptaków wije swoje gniazda na drobnych gałązkach. Dla innych natomiast niezbędnym warunkiem do przystąpienia do lęgu jest obecność dziupli. Jeśli w Waszym ogrodzie nie ma takich drzew, możecie stworzyć tym ptakom miejsce do gniazdowania poprzez powieszenie budek lęgowych. Konstruując budkę lęgową należy postępować według ściśle określonych zasad oraz stosować wymiary odpowiednie dla gatunku dla jakiego ją szykujecie. Wytyczne odnośnie tworzenia skrzynek lęgowych można odnaleźć na stronach internetowych oraz w materiałach edukacyjnych różnych towarzystw ochrony przyrody. Tworząc ogrody sprzyjające rodzimym ptakom robimy jednocześnie dużo dobrego dla nas samych!

A jak wyglądają Wasze ogrody?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu