Problem z drzwiami? Tak go rozwiążesz! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Problem z drzwiami? Tak go rozwiążesz!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Nowoczesne okna i drzwi od Arch. Andrea Pella Nowoczesny
Loading admin actions …

Konserwowanie sprzętów w domu jest tak samo, a nawet jeszcze bardziej ważne niż przeprowadzanie gruntownych lub odświeżających remontów raz na dłuższy czas. Dotyczy to drogich sprzętów AGD i RTV, których nie wymieniamy co kilka miesięcy, ale też wyposażenia, które użytkujemy na co dzień po milion razy. Chodzi oczywiście o okna i drzwi, które służą nam w kilku funkcjach, a także są jednym z droższych elementów wpisanych w konstrukcję domu. 

Drzwi pełnią funkcję przede wszystkim praktyczną, ale też w dużej mierze dekoracyjną. Oddzielają pomieszczenia, wyciszają je, zapewniają odpowiednią wentylację (na przykład te łazienkowe), dodają wrażenie prywatności, intymności, bezpieczeństwa oraz mogą być niezwykle ozdobnym elementem całego domu, zarówno te główne – wejściowe, jak i wewnętrzne. W tym artykule zaczerpniecie kilku porad na temat pozbycia się problemów z psującymi się drzwiami, różnego typu. 

Zobaczcie ciekawe propozycje drzwi w Katalogu Inspiracji Drzwi wewnętrzne – nietypowe rozwiązania! , a nietypowe pomysły na zieleń przed drzwiami głównymi zobaczycie w Ogród frontowy na 7 sposobów! Zapraszamy!

Spaczone drzwi

Old School House, Glen Dye, Banchory, Aberdeenshire Wiejskie okna i drzwi od Roundhouse Architecture Ltd Wiejski
Roundhouse Architecture Ltd

Old School House, Glen Dye, Banchory, Aberdeenshire

Roundhouse Architecture Ltd

Problem spaczonych drzwi (wykrzywionych, wygiętych) dotyka tych drewnianych, narażonych na działanie wilgoci i nadmiernego słońca, czyli najczęściej drzwi frontowych, które swoim wyglądem masywnego i szlachetnego materiału mają być wizytówką i ozdobą domu. Może to się przytrafić w przypadku starych, wiekowych drzwi, lecz nigdy nie powinno mieć miejsca w nowych. Jeśli tak się zdarzy należy je reklamować u sprzedawcy. Spaczone drzwi rozszczelniają się i przepuszczają wiatr do środka domu. Ze spaczonymi drzwiami niewiele da się zrobić mało inwazyjnymi metodami, jednak przy niewielkich odgięciach można posiłkować się dodatkowymi uszczelkami, by załatać szczeliny. Natomiast bardziej zaawansowane metody to na przykład użycie pary wodnej. Drewno pochłania parę z czego staje się bardziej elastyczne i można je delikatnie wyginać. Potrzeba tu dwóch punktów podparcia do wygięcia ich we właściwy dla nas sposób. W przypadku spaczonych drzwi o pomoc powinniśmy poprosić fachowca – stolarza, który będzie posiadał wiedzę i narzędzia do tego typu prac.

Trudno przesuwne

Drzwi przesuwne podlegają różnego rodzaju awariom, na przykład wygięciom, pęknięciom, uszkodzeniu mechanizmu jezdnego – rozregulowaniu, zacinaniu, wypadaniu drzwi z toru jezdnego, wyrywaniu rączek. W zależności od rodzaju awarii, przesuwanie drzwi może być utrudnione lub wręcz niemożliwe. Zdarza się, że z powodu zbagatelizowania pierwszych przejawów trudności w użytkowaniu drzwi przesuwnych z powodu, na przykład poluzowanej rolki lub częstego wypadania drzwi z toru, może dojść, na przykład do pęknięcia szkła z którego są wykonane. Warto reagować jak najszybciej, aby uniknąć ewentualnych dalszych problemów. Na szczęście zazwyczaj usterki są drobne i wystarcza regulacja oraz konserwacja systemu jezdnego. Niekiedy trzeba wymienić uszkodzone rolki. Usługa w takim przypadku jest tania. Ten problem dotyczy drzwi wewnętrznych, ale zarówno drzwi szaf wnękowych itp.

Srzypiące

Skrzypiące drzwi potrafią mocno uprzykrzyć człowiekowi życie i wyprowadzić go z równowagi. Niezależnie od tego, czy problemem są drzwi wewnętrzne, drzwi szafki, komódki, czy okna, przyczyna tkwi w zawiasach. Najprawdopodobniej smar między dwoma elementami już się wytarł i te dwa elementy zaczynają się o ciebie ocierać, wydając przy tym denerwujący odgłos. Aby naprawić taką usterkę najpierw należy zdjąć drzwi z zawiasów (futryny) i zacząć od dokładnego wyczyszczenia. Czystą lekko wilgotną ściereczką usuwamy kurz i inne zabrudzenia. Ostatecznie nasze zawiasy powinny być perfekcyjnie wyszorowane. Potem należy nadać im poślizg i tutaj mamy naprawdę spore pole do popisu, ponieważ substancji smarujących mamy w domu naprawdę dużo i można w nich przebierać. Do wyboru mamy zwykłe masło lub margarynę, olej spożywczy, wosk świecy, smalec, smar silnikowy, oliwa do maszyn do szycia, olej silnikowy lub wazelina.

Klejące

Drzwi które malujemy farbą mogą później wydawać nieprzyjemny dźwięk, tak jakby odklejania sklejonych elementów. Tak samo jak skrzypienie, może to doprowadzić właściciela do szewskiej pasji. Dlatego sposobem na to jest wyszlifowanie ich przylegających do futryny elementów, papierem ściernym. Należy pamiętać także, by nie malować drzwi starą, farbą, której termin przydatności się skończył, ponieważ to może być przyczyną ich późniejszego niekomfortowego użytkowania.

Nieszczelne

Na nieszczelne drzwi w futrynach rozwiązaniem będzie niezastąpiona, nowa uszczelka! Montaż jest dziecinnie prosty, jednak wybór musimy przemyśleć tak, by pasował do naszych drzwi. Jeśli nieszczelność pojawia się, na przykład w ozdobnej szybie wpisanej w drzwi, możemy pomóc sobie silikonem. Jeśli podwiewa wiatr od spodu można zamontować lub powyższych próg zewnętrzny. Różne recepty na różne nieszczelności!

Nadaj im nowego, świeżego wyglądu!

Apartament na Kazimierzu od AgiDesign Klasyczny
AgiDesign

Apartament na Kazimierzu

AgiDesign

Wymienianie uchwytów do szafek i komódek to ostatnio bardzo modny i tani trend, który możemy wykorzystać do całkowitej metamorfozy naszego mebla. Zapominamy, że to samo możemy zrobić z drzwiami! Klamki, gałki i uchwyty są łatwo wymienne, a ilość ich rodzajów w sklepach przyprawić może o ból głowy. Ale to dobrze, jest w czym wybierać! Dzięki takim detalom wnętrze zyskuje charakteru, więc można go zmieniać kilkanaście razy w roku o ile mamy na to ochotę! Z prostych, białych drzwi przy pomocy stylowej klamki, możemy nadać im klasycznego wyglądu oraz odwrotnie… prosta, metaliczna klamka podkreśli ich nowoczesny i minimalistyczny look. Spójrzcie tylko na pomysł Agidesign!

Jak często konserwujecie drzwi i okna?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu