Proste sposoby na naprawę laminatu!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
homify Nowoczesna kuchnia
Loading admin actions …

Laminaty, czyli materiały kompozytowe wykonane z dwóch materiałów o różnych cechach charakterystycznych, od dawna są popularne i ze względu na wysoką wydajność i funkcjonalność, wcale tej popularności nie tracą. Cechuje je twardość powierzchni, wytrzymałość mechaniczna, odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne, środki chemiczne oraz zabrudzenia. Laminaty są wykonywane ze składników pochodzenia naturalnego, a rodzaj laminatu jest zależy od żywicy, jaka została zastosowana. Najpopularniejsze używane w aranżacji wnętrz, to laminaty podłogowe – wykorzystywane do produkcji paneli podłogowych, iluminat – czyli świecąca wersja, która ozdabia wnętrze, standardowy służący do oklejania płaskich powierzchni i laminat na postforming, czyli wykorzystywany przy produkcji blatów i parapetów. Powierzchnia może być różna, od gładkiego matu, przez połyskliwy a nawet perlisty, do takiego, który przypomina strukturę drewna. 

Laminaty są dość wytrzymałe, jednak zależy to od kierunku ułożenia włókien konstrukcyjnych. Tak naprawdę największym zmartwieniem w domach, w których laminat został wykorzystany w meblach i podłodze, jest jego zarysowanie, które zawsze może się przydarzyć. Zamiast od razu wymieniać całą podłogę lub martwić się zakupem nowego blatu, możemy spróbować naprawić tę usterkę, oczywiście w domowy, niskobudżetowy sposób!

Wosk

Uszkodzenie laminatu może przytrafić się każdemu – spadną nam klucze na panele, zapomnimy czegoś z domu i wejdziemy szybko w szpilkach do środka lub postanowimy przesunąć meble – i zadrapanie gotowe. Równie łatwo jest uszkodzić powierzchnię z kompozytu mebli i blatów, wystarczy, że przesuniemy niechcący coś ostrego lub stukniemy czymś o ostrym końcu we fronty szafek. Laminat pomimo tego, że jest wytrzymały i zawsze będzie się dobrze prezentować, to niestety też ma swoje słabości, a powstałe w wyniku takich wypadków rysy, będą się rzucać w oczy. Trzeba w jakiś sposób naprawić powstały błąd, aby nie było po nim śladu. Czy jest to możliwe? 

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nasze panele nie są drewniane, a laminowane, czyli wykonane z materiałów drewnopodobnych i dlatego też nie można ich pielęgnować tak, jak paneli drewnianych – np. mycie takich paneli ze środkami zawierającymi wosk nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jednak w przypadku napraw, wosk będzie naszym głównym orężem. Zestaw naprawczy dla paneli laminowanych zawiera bloczek z woskiem – w kolorze odpowiadającym naszym panelom. Taki wosk trzeba stopić za pomocą noża do topienia wosku dołączonego do zestawu (jest to lutownica) i wypełnić rysę. 

Wypełnienie

W przypadku głębszych rys będziemy musieli sięgnąć po żywicę poliestrową, epoksydową lub żelkot, którym wypełnimy ubytek. Do tego możemy dobrać odpowiedni barwnik i na koniec polakierować powierzchnię. W przypadku żelkotu najpierw należy zeszlifować zniszczony fragment, następnie go oczyścić i zaszpachlować i po utwardzeniu wypolerować powierzchnię. 

Przy wyborze żywicy, pamiętajmy, aby ich ze sobą nie mieszać. Temperatura powierzchni nie powinna być mniejsza niż 16 stopni Celsjusza. 

Wypełnianie może sprawiać nam nieco kłopotu, jeśli nie jesteśmy zbyt obeznani z majsterkowaniem, więc w tym przypadku lepiej jest spróbować innych metod, jak np. wosku lub kredki do mebli. 

Oliwa z oliwek

Ten sposób może zszokować niektórych z nas i wydawać się niedorzeczny, ale działa! Nie jest to tak naprawdę całkowite pozbycie się problemu, ponieważ nie wypełniamy rysy, ale sprawiamy, że staje się ona mniej widoczna. Tworzymy mieszaninę z oliwy z oliwek i octu w proporcji 1:1, następnie tak przygotowanym środkiem traktujemy zarysowany laminat (możemy też przetrzeć cały mebel) i na koniec polerujemy przy pomocy wełnianej szmatki. W ten sposób rysa stanie się prawie niewidoczna – jest to domowe rozwiązanie, które nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy, ani wizyty w sklepie z chemią gospodarczą lub materiałami budowlanymi. Jeśli ten sposób nie zadziała, możemy spróbować markerów albo wosku. 

Kredka do mebli

Najprostszym rozwiązaniem na zamaskowanie rysy powstałej na laminacie jest jej ukrycie za pomocą flamastra, kredki lub markera do mebli. Możemy je kupić w każdym kolorze i z pewnością wymaga to mniejszego nakładu pracy niż np. nakładanie wosku. Jednak musimy pamiętać, że takie kredki czy flamastry do mebli nie będą w stanie zakryć głębszych rys. Jeśli jest to tylko powierzchowny ubytek, to będziemy mogli go spokojnie zamaskować. W innym przypadku lepiej sięgnąć po wosk lub profesjonalne wypełnienie laminatu. Ceny flamastrów i kredek do mebli zaczynają się od 20 złotych. 

Wymiana laminatu

Tak jak wszystko, również laminat możemy wymienić, jednak warto najpierw spróbować metod opisanych powyżej, ponieważ jego wymiana będzie zdecydowanie droższa. W przypadku podłogi może to dotyczyć całej jej powierzchni, a jeśli są to panele (podłoga pływająca) to wymiana kilku elementów tej misternej układanki może nam zająć kilka dni i to z pomocą fachowca. Jednak jeśli mamy laminat z gwarancją na 15 lub nawet 25 lat (też są takie!) to całą naprawą zajmie się firma usługowa wyznaczona do tego przez producenta paneli lub mebli. Zanim zdecydujemy się na całkowitą wymianę, powinniśmy spróbować woskowania i uzupełniania uszkodzeń. Pojedyncze rysy nie powinny stanowić problemu i lepiej jest je zatuszować, niż zabierać się za poważny remont tylko z ich powodu.

Jak uniknąć zarysowań?

Nie zawsze uda nam się uniknąć rys na laminacie, jednak z pewnością będzie on bardziej na nie odporny jeśli zastosujemy się do wszystkich wytycznych producenta. Po ułożeniu paneli lub dodaniu laminowanego blatu, powinniśmy sprawdzić możliwe sposoby ich zabezpieczenia – np. przez lakierowanie lub woskowanie (środki muszą być specjalnie do tego celu przeznaczone, w innym przypadku może być z tego więcej szkody niż korzyści. Dodatkowo możemy starać się unikać uszkodzeń mechanicznych przez np. filcowe podkładki pod meblami, położenie dywanu (nie tylko w przedpokoju), zaś przy przestawianiu mebli, zamiast je przesuwać, poprośmy kogoś o pomoc, aby je podnieść. Zastosowanie tych kilku rad pomoże nam w pewnym stopniu uniknąć zarysowań.

Sezon grzewczy przed nami, spójrzcie tutaj: Mokre okna zimą? Tak rozwiążesz ten problem!

Czy znacie jeszcze jakiś sposób na pozbycie się rys z laminatu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu