8 pomysłów na spektakularną fasadę! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

8 pomysłów na spektakularną fasadę!

Aśka Warchał Aśka Warchał
A DREAM OUTHOUSE Nowoczesne domy od FORM SPACE N DESIGN ARCHITECTS Nowoczesny
Loading admin actions …

Fasady naszych domów możemy porównać do wizytówek. Oczywiście mówią one o nas jeszcze więcej. W końcu budując nasz wymarzony dom nie tylko chcemy zaimponować gościom i przechodniom, ale przede wszystkim spełnić swoje marzenia, dogodzić własnym gustom. Nie zmienia to faktu, że pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Nierzadko przechadzając się po obcych miastach fasady nieznanych budynków przyciągają nasz wzrok, chociaż nasze przewodniki nic o nich nie mówią. Takie budynki inspirują, sprawiają, że mamy ochotę bliżej poznać ich mieszkańców. Miłość od pierwszego wejrzenia jest możliwa w przypadku architektury! Oczywiście moment zakochania musi być wpierw dobrze zaplanowany przez zdolnego architekta

To właśnie przez projekt fasady architekci i architekci wyrażają tak swoją kreatywność jak i naszą indywidualność. Możliwości jest nieskończenie wiele. Możemy zdecydować się na fasadę monumentalną lub dyskretną, ostentacyjną lub odznaczającą się prostotą elegancji. Co do materiałów to ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Piaskowiec, granit, marmur, szkło, ceramika, stal, żelazo, beton… Niektóre fasady lśnią feerią barw, podczas gdy inne zachwycają delikatnością neutralności. 

Dzisiaj na homify zastanawiamy się jak stworzyć niesamowitą fasadę…

1. Niecodzienny mix materiałów

Stylowa mieszkanka materiałów to zawsze świetny pomysł. Trzeba jednak mieszać z wyczuciem! Powyższa willa jest tego doskonałym przykładem. Biała, tradycyjnie otynkowana fasada zaskakuje nie tylko ogromnymi drzwiami ze szlachetnego drewna, nad którymi góruje monumentalna pergola. Drewnianymi panelami wyłożono także komin! Kontrast bieli z brązem prezentuje się wspaniale, zwłaszcza, że otoczony jest intensywną zielenią bujnej roślinności. Mur z naturalnego kamienia pasuje tutaj znakomicie. Ogromne szklane przeszklenie zapewnia nutkę współczesnego szyku.

2. Współczesny szyk

Druga fasada w naszym zestawieniu może przypominać pierwszą w kwestii kontrastu wysokich drzwi wejściowych z bielą fasady, jednak tutaj współczesna zabawa z geometrią jest tym, co przyciąga wzrok. Monumentalne moduły pierwszego piętra wiszą nad pustką. To napięcie podkreśla użycie na fasadzie ciężkich bloków imitujących szlachetny kamień naturalny. Wspomnieliśmy o geometrii. Tutaj wprowadzają ją także kamienne płyty ścieżki prowadzącej do wejścia oraz wypełniające przestrzeń przed domem. Pierwsze wrażenie tworzy nie tylko fasada. Zadbane rabaty także wiele o nas mówią!

3. Nawiązanie do tradycji

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny

Zmieniamy na chwilę estetykę, by nawiązać do klasycznej stodoły, która tutaj jednak poddana została drastycznej reinterpretacji. Dwuspadowy dach wybiega poza bryłę budynku i kończy się niezależną ścianą, osłaniającą teraz wewnętrzny taras. Dom wydaje się być zawinięty w papierek niczym cukierek! Został on wzniesiony z masywnych bloków żelbetonu, które następnie pokryto drewnem. Czujemy się tutaj bezpiecznie, pod ochroną, a jednocześnie swobodnie i przytulnie.

4. Silne kontrasty

W powyższej fasadzie po raz kolejny spotykamy silne kontrasty, tym razem wprowadzone w orientacji poziomej. Wejście do domu tutaj także osłania dekoracyjny mur. Jego śnieżną biel uwydatnia czerń dachu pokrytego blachą. Klasyczny kontrast zostaje ocieplony przez brąz drewna, jednak neutralność szarego podłoża nie daje zapomnieć o pewnej surowości współczesnej architektury. Dom na powitanie z jednej strony łudzi nas klasycznym dachem dwuspadowym, z drugiej zaskakuje niecodziennym połączeniem modułów.

5. Doskonały kamuflaż

To jeden z naszych ulubionych projektów! Fasada pokryta lustrami, dodatkowo podświetlona u swojej podstawy, pod koniec dnia prezentuje się nadzwyczajnie. Obok takiego domu trudno byłoby nie podnieść wzroku i nie stracić głowy! Futurystyczne bloki przypominają nam, jak niewiele potrzeba, by kreatywność architektów przyniosła najbardziej szalone pomysły. Lustro w końcu nie jest niczym nowym lecz lustrzana fasada jest w stanie przemienić nasz dom, zrobić z niego obiekt wyjęty z przyszłości!

6. Drzwi do nieba

Blue Jay Way Nowoczesne domy od McClean Design Nowoczesny
McClean Design

Blue Jay Way

McClean Design

Nie tylko fasady główne potrafią zachwycić. Ta luksusowa willa na zboczu została wzniesiona na planie litery U, dzięki czemu jej dwa skrzydła wyglądają niczym wznoszone ku niebu dłonie. Z tej perspektywy obserwować możemy niecodzienne dachy oraz przeszklenia prowadzące nasz wzrok do wnętrza… Skrzydła przedziela geometryczny, podświetlany basen, centralny element przestronnego tarasu. Chociaż możemy wyobrazić sobie malownicze widoki na wschody i zachody słońca, tak nas dzisiaj interesuje właśnie ten widok – na reprezentacyjną fasadę widzianą z dołu wzgórza.

7. Inspiracja naturą

Kamień naturalny to materiał, który wciąż nie przestaje nas zachwycać. Podczas gdy niektórzy obawiają się jego rustykalnego uroku, inni potrafią pewnie wykorzystać go w swoich nowoczesnych projektach. Tutaj do czynienia mamy z nietypowym, okrągłym budynkiem, któremu kamień przydaje charakteru współczesnego bastionu. Zwłaszcza, jeśli połączymy go z czerwienią cegły. Do tej kombinacji wspaniale pasuje wprowadzenie drewna. Wracając do kamienia, nie tylko mamy do czynienia z pięknym, naturalnym murem, ale także  z ogromną skałą, podtrzymującą jedno ze skrzydeł domu. Ta z pozoru dyskretna fasada kryje w sobie niespodziewaną moc!

8. Definicja nowoczesności

Na zakończenie tego inspirującego spaceru przygotowaliśmy dla Was projekt prawdziwą perełkę. Ta fasada sama w sobie jest rzeźbą. Jeśli do tej pory wydawało się Wam, że przed rezydencją stoją ciekawe przykłady sztuki współczesna, czas przyjrzeć się dokładniej! Podłużne zadaszenie i otwarte drzwi budują wrażenie głębi. Z tak dynamicznymi elementami kontrastuje stateczna struktura całego budynku, złożona z prostopadłościennych modułów. My jesteśmy zachwyceni!

Jeśli ciekawią Was przykłady z Polski, to Cedrowy dom z Poznania z pewnością zaintryguje Was fasadą od ogrodu…

Która z fasad najbardziej się Wam spodobała?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu