Szklarnia zawsze się opłaca! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Szklarnia zawsze się opłaca!

Aśka Warchał Aśka Warchał
od homify
Loading admin actions …

W tym roku za oknami zima pojawia się i znika płatając nam figle. Pomimo słonecznej nieraz pogody na piękne kwiaty i zielone trawniki poczekać musimy do wiosny. Jeśli w przyszłym roku chcemy cieszyć się z ogrodnictwa także podczas miesięcy zimowych, to warto zastanowić się nad budową lub zakupem szklarni. Ma ona także potencjał, aby stać się elementem definiującym charakter naszego ogrodu! Chociaż szklarnie kojarzyć się nam mogą z obszarami wiejskimi i uprawą warzyw oraz kwiatów na dużą skalę, tak nie ma powodów, by nie postawić eleganckiej szklarni także w kącie naszego ogrodu na przedmieściach. Wszystko zależy od naszego celu!

Szklarnia w przydomowym ogrodzie sprawdzi się szczególnie dobrze, ponieważ zapewnia idealne warunki do uprawy roślin jadalnych, takich jak pomidory, papryka, ogórki, bakłażany, truskawki, ale także bazylii czy rukoli. Panujące w niej ciepło przedłuża okres wegetacyjny. Niezwykle istotny jest tutaj także fakt, że w szklarni panują dużo stabilniejsze warunki do rozwoju roślin niż na polu. Chociaż hodując samemu na małą skalę z pewnością nie wyjdziemy na przeciw pełni zapotrzebowania naszej rodziny na warzywa i zioła, tak spożycie od czasu do czasu roślin pielęgnowanych własnoręcznie może przynieść nam ogromną satysfakcję. Poza tym, w szklarni możemy także hodować wiele odmian egzotycznych roślin, na przykład wspaniale poczują się w niej nasze kaktusy. Praca w ogrodzie na wiele osób wpływa relaksująco, warto sobie ten relaks przedłużyć!

Wiemy już, że szklarnia powinna na stałe zagościć w naszym ogrodzie. Jak postępować dalej? Co należy przemyśleć? Ten Katalog Inspiracji odpowie na wszystkie Wasze pytania!

Decyzja o szklarni – co wziąć pod uwagę?

Halls Popular 6x10 Greenhouse od homify
homify

Halls Popular 6x10 Greenhouse

homify

Przede wszystkim musimy ustalić, ile jesteśmy skłonni wydać na budowę szklarni. Wybór obecnie mamy naprawdę ogromny, dlatego trzeba dobrze zastanowić się nad odpowiedzią! Przykładowo szklarnie pokryte szkłem czy płytami poliwęglanowymi będą znacznie droższe niż te pokryte folią z tworzywa sztucznego. Co jest naszym celem? Czy chcemy jedynie spróbować naszych sił w ogrodnictwie, czy też zamierzamy naprawdę poświęcić temu dużo czasu i wysiłku? Czy może bardziej zależy nam na urozmaiceniu przestrzeni w naszym ogrodzie? W tym ostatnim przypadku folia z tworzywa z pewnością się nie sprawdzi! Jeśli natomiast dopiero zaczynamy naszą przygodę z uprawami, to możemy zastanowić się nad popularnymi mini szklarniami.

Właściwa lokalizacja

Funkcjonowanie szklarni będzie wymagało doskonale nasłonecznionego miejsca. Dlatego też powinna ona zostać zbudowana w strefie południowej naszej działki, najlepiej na linii wschód-zachód. Przy projektowaniu zadaszenia powinniśmy wziąć pod uwagę różny kąt  padania słońca latem i zimą. Najlepiej zatem w perspektywie całorocznej sprawdzi się kąt nachylenia dachu zawarty pomiędzy 25-35 stopni. Oczywiście lokalizację powinniśmy dopasować do specyfiki naszej działki. Miejsce pod szklarnię nie może być podmokłe, kałuże nie są tutaj pożądane! Na panującą wewnątrz temperaturę będzie miał wpływ także wiatr. Naturalnie nie wybierzemy na lokalizację miejsca zacienionego lub które w przyszłości może się takowym stać przez rozwój drzew. W grę nierzadko wchodzą również czynniki inne od naturalnych. Jeśli nasze małe dzieci lub wnuki często bawią się w ogrodzie, to szklana szklarnia niekoniecznie powinna znaleźć się w zasięgu ich lub ich piłek.

Wentylacja

Smaller deck to surround new greenhouse. od Westacott Gardens
Westacott Gardens

Smaller deck to surround new greenhouse.

Westacott Gardens

Oprócz światła, wentylacja będzie odgrywać ważną rolę dla wzrostu roślin. Systemy wentylacyjne kojarzone są przeważnie z regulacją temperatury, ale warto wiedzieć, że mają one również kluczowe znaczenie dla regulacji wilgotności, proporcji zawartości tlenu i dwutlenku węgla w powietrzu, jego cyrkulacji. Podczas upalnego lata temperatura w naszej szklarni może wynieść nawet ponad 50 stopni, bez wentylacji się nie obejdzie! Najpopularniejszym sposobem będzie wprowadzenie uchylnych okien dachowych. Można także umieścić otwory u szczytu słupów nośnych konstrukcji. Otwory wentylacyjne powinny móc być otwierane i zamykane w zależności od pogody i pory roku.

Fundamenty szklarni

Elite Thyme Dwarf Wall 8ft Wide Greenhouse od homify Nowoczesny
homify

Elite Thyme Dwarf Wall 8ft Wide Greenhouse

homify

Większość szklarni, które kupujemy jako gotowe, nie będzie potrzebowała stałego przytwierdzenia do gruntu. W ich przypadku potrzebne jest jedynie wypoziomowanie gruntu oraz ulokowanie na nim gotowego fundamentu. Dzięki takiemu rozwiązaniu budowa szklarni jest szybka i niedroga. Jeśli jednak mamy dalekosiężne plany uprawy kwiatów i warzyw, to możemy zdecydować się na wymurowanie podstawy naszej szklarni. W sposób oczywisty zwiększymy wtedy jej wytrzymałość, a do tego uzyskamy pożądany rustykalny wygląd. Możemy wtedy także na stałe doprowadzić tutaj wodę i elektryczność. Betonowe fundamenty są zalecone jeśli nasza szklarnia będzie znajdować się na otwartej przestrzeni. Powinny być na tyle głębokie, by sięgać poniżej strefy przemarzania gruntu.

Szklarnia ogrzewana czy nieogrzewana?

Ogrzewana szklarnia może funkcjonować cały rok, jednak jest to znaczny koszt, na który decydują się raczej producenci warzyw i kwiatów, a nie weekendowi pasjonaci ogrodnictwa. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani, by zacząć samemu uprawiać jadalne rośliny, to powinniśmy dobrze przemyśleć kwestię ogrzewania. Kosztować nas będzie ogrzanie, ale także i doświetlenie szklarni podczas zimy. Pogoda bywa zmienna, jednej zimy nam się to opłaci, drugiej nie. Aby zredukować wydatki, przy małej uprawie możemy wstawić zwykłe grzejniki elektryczne lub olejowe. Szklarnia nieogrzewana i tak znacznie przedłuża czas, w którym możemy uprawiać rośliny. W naszym klimacie jest to okres mniej więcej od lutego do listopada, a zatem znacznie dłuższy niż w przypadku uprawy roślin na polu. W przypadku szklarni nieogrzewanej dobrym pomysłem będzie takie jej zaprojektowanie, by zimne powietrze po otwarciu drzwi nie wpadało wprost na rośliny. Powinniśmy pomyśleć o przedsionku oraz korytarzu.

Typy szklarni – zadaszenie i powłoka

Jak sama nazwa wskazuje, najlepszych materiałem do budowy szklarni powinno być… szkło. Jest ono bezapelacyjnie najlepsze do pracy, doskonale przepuszcza światło słoneczne, jednak jest także nietrwałe, a jego zastąpienie to w porównaniu spory koszt. Coraz więcej osób decyduje się na płyty poliwęglanowe, które filtrują światło UV. Pozwalają na przejście nawet 80% światła! Najtańszym i najmniej trwałym rozwiązaniem będzie powłoka z folii z tworzywa sztucznego. Na takie rozwiązanie powinny zdecydować się osoby, którym zależy na dużej uprawie, a niekoniecznie na upiększeniu przydomowego ogródka. Folia wymaga najwięcej konserwacji. Szybko się brudzi, należy ją myć sporadycznie i wymieniać co kilka lat.

Szklarnia – kupić czy zbudować samemu?

Restauracja Szklarnia od GREENERIA Śródziemnomorski
GREENERIA

Restauracja Szklarnia

GREENERIA

Jeśli zdecydujemy się na szklarnię krytą szkłem, to budowa jej samemu może okazać się niezwykle czasochłonna. Wtedy najlepiej kupić gotową szklarnię Z kolei płyty poliwęglanowe oraz folia są dużo łatwiejsze w montażu. W wielu sklepach z artykułami ogrodniczymi możemy zakupić gotowe szklarnie, często w ich cenę nie wchodzi montaż. Zawsze pamiętajmy, by dokładnie sprawdzać, co kupujemy! Decydując się zamontować szklarnię samemu możemy sporo zaoszczędzić. Mierzmy jednak siły na zamiary. Jeśli marzymy o wyjątkowej szklarni, która na przykład będzie zawierać ogród zimowy, to zwróćmy się o pomoc do architekta.

Trwałość szklarni – wybór materiału

Juliana Anthracite Grey Oasis 12x12 Greenhouse Nowoczesny ogród od homify Nowoczesny Aluminium/Cynk
homify

Juliana Anthracite Grey Oasis 12x12 Greenhouse

homify

Materiał, który wybieramy na szkielet naszej szklarni będzie równie ważny. Bardzo popularne jest aluminium anodowane, odporne na powstawanie rdzy. Używa się także stali. Metalowe konstrukcje oprócz trwałości mają także tę zaletę, że często zawierają system rynien, dzięki któremu możemy zbierać wodę deszczową do naszych upraw. Drewniane szkielety prezentują się wspaniale, są trwałe jednak wymagają częstej konserwacji.

Szklarnia… we wnętrzu?

​The invisible small greenhouse Nantes od Frédéric TABARY Industrialny Plastik
Frédéric TABARY

​The invisible small greenhouse Nantes

Frédéric TABARY

Na koniec mamy dla Was zaskakującą szklarnię od naszych projektantów! Okazuje się, że może ona sprawdzić się także we wnętrzu, tak, jak coraz częściej czynią to dziecięce namioty. Dzięki przeźroczystym ścianom ten oryginalny element dekoracji optycznie nie zabierze nam wiele miejsca, a z pewnością zaskoczy naszych gości…

Jeśli uwielbiacie estetykę szklarni, to z pewnością spodobają się Wam także ogrody zimowe! Koniecznie sprawdźcie ten Katalog Inspiracji: 6 wskazówek na to, jak stworzyć ogród zimowy!

A czy Wy macie szklarnie w Waszych ogrodach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu