6 sposobów na wścibskich sąsiadów!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

6 sposobów na wścibskich sąsiadów!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Garden - Canary Wharf Nowoczesny ogród od Millennium Interior Designers Nowoczesny
Loading admin actions …

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w mniejszej miejscowości, czy w ogromnej aglomeracji, może się nam to przytrafić – mamy już wymarzony dom, urządziliśmy się, trawnik skoszony, sielanka – jednak jest coś, co zaczyna nas niepokoić i zniechęcać do wyjścia na własny ogródek. Niewiele rzeczy może nam tak uprzykrzyć życie, jak wścibscy sąsiedzi. Chcemy poleżeć w ogródku i złapać trochę słońca, ale oprócz jego promieni czujemy na sobie wzrok sąsiada z domu obok. Plewimy kwiatki i znów czujemy, że ktoś się nam przygląda – takie powtarzające się sytuacje mogą naprawdę zirytować i nieraz sprawić, że najchętniej nie wychodzilibyśmy wcale z domu. Jeszcze gorzej mają osoby, których okna są ustawione w taki sposób, że sąsiedzi mogą swobodnie zaglądać do wnętrza naszego domu, jeśli nie mamy odpowiednich firan i zasłon, które jednocześnie przepuszczają światło, ale chronią przed natrętnymi oczami. Co możemy zrobić w takim wypadku, żeby czuć się komfortowo we własnym domu? 

Co na to prawo

Jeśli sąsiad ma okno za blisko Waszej posesji, to możecie żądać likwidacji okna! Budynek na działce budowlanej musi znajdować się w odległości od granicy z sąsiadującą parcelą nie mniejszej niż 4  metry, gdy ściana, która jest tą graniczną, ma okna lub drzwi, a 3 metry, gdy ich nie ma. Istnieje kilka wyjątków od tego zasady – głównie dotyczy to sytuacji, gdy ściana nie ma ani okien, ani drzwi. W przypadku, gdy te wymogi nie zostaną spełnione i okno sąsiada jest usytuowane za blisko granicy z naszą działką budowlaną, mamy podstawę do żądania likwidacji okna, np. przez jego zamurowanie. 

W niektórych krajach, gdzie domy są blisko siebie ustawione, ale każdy ma balkon lub taras na dachu, nie zawsze możliwe jest użytkowanie takiej powierzchni, ponieważ można bez większego wysiłku podglądać sąsiadów. Jeśli wiemy, że okna lub balkon sąsiadów znajduje się zbyt blisko – powinniśmy zwrócić uwagę na tę kwestię i nie może to być tylko sąsiedzkie porozumienie, ponieważ w dalszym ciągu łamałoby przepisy budowlane, jak również przeciwpożarowe.

Spróbuj porozmawiać

Schoolmasters eco house Nowoczesne domy od build different Nowoczesny
build different

Schoolmasters eco house

build different

Jeśli kwestia nie dotyczy niedociągnięć budowlanych, a raczej mentalności sąsiadów, którzy uwielbiają sprawdzać nasz codzienny plan dnia i to, jak wypełniamy domowe obowiązki, to powinniśmy zacząć od rozmowy ze wścibskimi osobnikami. Jest to z pewnością krępujące i być może nieprzyjemne, ale próba podejścia do tej kwestii w dyplomatyczny sposób może zażegnać problem. Wystarczy np. zaproszenie na kawę i chwila rozmowy, która może zdziałać cuda. Jeśli zdecydujemy się na agresywną konwersację opartą na zarzutach i domniemaniach, nigdzie nie dojdziemy, a podglądanie może się tylko nasilić. Jeśli to nie pomoże i sąsiedzi dalej będą się wpatrywać w nasze poczynania lub rozmowa nawet się nie odbędzie, to niestety będziemy musieli przejść do innych rozwiązań.

Żywopłot

Zamiast stawiać płot z kamienia, możemy zasadzić żywopłot, który będzie dobrze się prezentował niezależnie od pory roku. Nie tylko estetycznie wygląda, ale też odgradza oczy natrętnych sąsiadów od naszej posiadłości. Jednak zdecydowanym minusem takiego rozwiązania jest to, że musimy poczekać aż żywopłot urośnie – nie będzie to możliwe z dnia na dzień. Dodatkowo będziemy musieli go odpowiednio pielęgnować, jednak gdy już osiągnie właściwe rozmiary, to będziemy mogli poczuć się komfortowo za ścianą zieleni i znikną obawy o niepożądany wzrok osób mieszkających na parceli obok. Jeśli szukacie informacji dotyczących żywopłotu oraz tego, jak się nim zająć, to znajdziecie w tym artykule: Żywopłot – najlepsza opcja do ogrodu!

Ogrodzenie z bambusa lub drewna

Party garden in Sevenoaks, Kent Nowoczesny ogród od Earth Designs Nowoczesny
Earth Designs

Party garden in Sevenoaks, Kent

Earth Designs

Wścibscy sąsiedzi mogą być prawdziwą zmorą, jednak postawienie ogrodzenia też nie jest decyzją, którą podejmujemy z dnia na dzień. Wymaga odpowiednich nakładów finansowych i funduszy. Rozwiązaniem, które nie jest drogie i nie wymaga poświęcenia kilku tygodni na montaż jest stworzenie ogrodzenia z bambusowych mat lub po prostu stworzenie drewnianej przesłony. Możemy kupić je gotowe i złożyć kilka fragmentów w całość – dzięki temu, zaoszczędzimy czas i pieniądze, a nasi sąsiedzi nie będą mieli już tak łatwego dostępu do tego, co się u nas dzieje. Nie na każdej posesji możemy zasadzić żywopłot lub ustawić kamienny mur – to rozwiązanie nadaje się również na mniejsze parcele. W przypadku większych działek, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia przed wiatrem.

Ochrona z drzew

Wspominaliśmy już o żywopłocie i lżejszej wersji ogrodzenia, czyli płot z drewna lub bambusa, jednak dla tych, którzy nie czują potrzeby, aby się naprawdę odgradzać od otoczenia, ale jednak chcieliby zachować nieco prywatności i schować swoje codzienne życie przed oczami sąsiadów, możliwe jest jeszcze inne wyjście – zasadzenie wokół naszego domu drzew. Znajdujące się w odpowiedniej odległości względem siebie, drzewa ustawione w rzędzie będą świetnie skrywać nasz dom, a my i tak nie będziemy się czuć osaczeniu przez ogrodzenie, ponieważ zostało ono stworzone z natury. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest to, że będziemy musieli długo czekać, aż drzewa urosną, natomiast po tym – niestety czasem cień przez nie padający na nasz dom, może być powodem wilgoci i braku odpowiedniej ilości światła. Jednak z pomocą profesjonalnego architekta krajobrazu będziemy w stanie wybrać takie drzewa i posadzić je w takim miejscu, że nie będą wpływać na nasze życie – oprócz oddzielania nas od wzroku sąsiadów. 

Altanka

Mayfair Gazebo by Weaves featured with Weaves Blenheim Bistro Set Nowoczesny ogród od Weaves Interiors & Outdoors Nowoczesny Matal
Weaves Interiors & Outdoors

Mayfair Gazebo by Weaves featured with Weaves Blenheim Bistro Set

Weaves Interiors & Outdoors

Oprócz odgradzania i tworzenia sztucznych barier, możemy postawić w ogrodzie altankę, która schowa nas przed natrętnym wzrokiem. Może to być stała konstrukcja np. z drewna, a może taka, jak widoczna na zdjęciu – z wiązanymi połami, dzięki którym w ciągu dnia możemy cieszyć się słońcem, jednak gdy poczujemy, że jesteśmy obserwowani i zechcemy mieć nieco więcej prywatności – wystarczy je rozciągnąć i po kłopocie!

Wśród wszystkich sposób każdy znajdzie coś dla siebie, aby stworzyć bardziej prywatną atmosferę na działce. Zupełnie innym przypadkiem jest zasłanianie okien w domu, które możemy uskutecznić poprzez dodanie żaluzji i rolet. Niestety nie możemy tak samo podejść do zasłaniania ogrodu, ale żywopłot lub bambusowe ogrodzenie, powinno nam w prosty i budżetowy sposób zażegnać ten problem. 

A Wy w jaki sposób radzicie sobie z takim problemem?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu