6 trików, dzięki którym wypierzesz ubrania szybko i sprawnie | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

6 trików, dzięki którym wypierzesz ubrania szybko i sprawnie

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Worek papierowy od Artist's Workshop Anna Biardzka-Giza Skandynawski
Loading admin actions …

Domowe obowiązki, takie od których nie możemy uciec, nawet jeśli bardzo byśmy chcieli, niestety często zabierają sporo czasu. Pomimo zainwestowanego w porządki popołudnia, nie zawsze otrzymujemy takie rezultaty, jakich byśmy chcieli. W przypadku prania odzieży kwestia jest bardziej skomplikowana niż choćby mycie naczyń. Ubrania, w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane, wymagają specjalnej pielęgnacji. Innym problemem jest czas, jaki jest potrzebny na wypranie i wysuszenie odzieży. Przyzwyczajeni do tego, że wszystko możemy kupić od ręki, a usługi zostają wykonane natychmiastowo, czekanie aż wyschnie nasza ulubiona bluzka może być naprawdę uciążliwe. Szczególnie, gdy właśnie ją chcielibyśmy ubrać na specjalną okazję, która nadchodzi wielkimi krokami. 

Jak możemy sprawić, że pranie będzie szybsze i sprawniejsze? Czy są jakieś triki oprócz sprzętu odpowiedniej jakości? 

Miejsce na pralkę i suszarkę

Nowoczesna łazienka od homify Nowoczesny

Przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od wyboru odpowiedniej pralki, która jest ekonomiczna i ekologiczna – najlepszym wyborem jest klasa A, dzięki której zaoszczędzimy na rachunkach i zadbamy o ekologię. No tak, ale jak pralka ma nam pomóc w szybszym i sprawniejszym praniu? Nowoczesne pralki posiadają wiele funkcji, które pozwalają nam na indywidualne programowanie prania, czyli np. rozpoczynanie prania wtedy, kiedy jesteśmy w pracy, aby było gotowe do rozwiesza tuż po naszym powrocie do domu. Możemy również ustawiać różny czas trwania prania. Jednak innym czynnikiem, który zdecydowanie wpływa na szybkość całego procesu, jak również na naszą motywację do rozwieszenia mokrych ubrań (nie będziemy oszukiwać – każdemu się zdarzyło zapomnieć o praniu lub po prostu nie chciało się sięgnąć do bębna i rozwiesić zawartości), jest odpowiednie ustawienie suszarki na pranie. Oznacza to, że im bliżej będzie znajdować się suszarka, tym sprawniej i szybciej uporamy się z tym mało interesującym obowiązkiem. Jeśli pranie rozwieszamy na balkonie lub tarasie, to możemy przenieść pralkę np. do kuchni, która znajduje się bliżej – dzięki nowoczesnym zabudowom, nie będzie ona nawet widoczna!

Co z brudnymi ubraniami?

Miejsce brudnych ubrań znajduje się oczywiście w koszu do tego przeznaczonym, jednak jeśli jesteśmy tuż przed praniem i chcielibyśmy, aby z pewnością wszystko się doczyściło, warto nalać ciepłej wody do miski i dodać mydła (może być nawet szare zwykłe mydło bezzapachowe), a następnie włożyć do niej brudną bieliznę i ubrania. Po takim namoczeniu i wypraniu już w pralce, ubrania nie powinny nosić żadnych śladów plam, no chyba, że była to wyjątkowo trudna do wyczyszczenia plama. Pamiętajmy jednak, że nie każdy materiał nadaje się do namaczania. Zawsze przed praniem należy sprawdzić zalecenia znajdujące się na metce. Powinna być tam umieszczona informacja o tym, w jakiej temperaturze należy prać daną rzecz, czy można włączyć funkcję odwirowywania, czy mechaniczne suszenie jest możliwe itp.

Triki na zaschnięte plamy

elektryzujące wnętrze Nowoczesna łazienka od Decoroom Nowoczesny
Decoroom

elektryzujące wnętrze

Decoroom

Jednym z podstawowych sposobów na trudną, zaschniętą plamę, jest namydlenie jej i 'zapranie' ręcznie, a następnie wysuszenie suszarką razem z naniesionym mydłem, następnie wrzucamy taką koszulkę lub sweter do prania i po nim powinno wyglądać jak nowe! Dzięki temu, że zajmiemy się konkretną plama jeszcze przed uruchomieniem pralki, możemy oszczędzić sobie kolejnego prania – nie chcemy przecież chodzić w poplamionej koszuli. Oszczędzamy tym samym czas, energię i środowisko! Jeśli to nie pomaga, to możemy przejrzeć w pobliskiej drogerii lub sklepie z chemią gospodarczą, produkty, które są od usuwania trudnych plam, jednak warto spróbować domowego sposobu, zanim niepotrzebnie wydamy pieniądze.

Uwaga! Są takie plamy, których lepiej nie traktować ciepłą wodą, jak np. krew – aby nie został po niej ślad, należy przeprać w rękach daną rzecz w zimnej wodzie. Zastosowanie ciepłej przyniesie zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego.

Płyn do naczyń na niektóre plamy

FIUFIU od homify Skandynawski
homify

FIUFIU

homify

Czasem tak się zdarza, że chlapniemy rosołem na kołnierzyk lub ubrudzimy się olejem podczas smażenia naleśników. Jeśli na nieszczęście nie był to fartuch tylko nasza bluzka lub sweter, to taką tłustą plamę będziemy musieli odpowiednio potraktować, aby zeszła. Zamiast prać kilka razy tę samą rzecz w pralce, a osiągać wciąż mało widoczny efekt (zamiast tego z pewnością pozbędziemy się koloru, który po prostu wyblaknie), lepiej sięgnąć po kolejny sprawdzony domowy sposób na trudne, w tym przypadku tłuste plamy. Odrobina płynu do naczyń nałożona dokładnie na plamę, kilka kropel wody i delikatne przetarcie tego miejsca, aby płyn zaczął się pienić, a następnie pranie w wysokiej temperaturze z proszkiem do prania – śladu po plamie powinno nie być!

Sposoby na szybsze schnięcie

Dużo mówiliśmy o tym, jak prać, żeby zaoszczędzić czas lub ilość prań (np. przez namoczenie wcześniej brudnej odzieży lub namydlenie konkretnej plamy), jednak to nie pranie zabiera najwięcej czasu, a suszenie ubrań. Mechaniczna suszarka do ubrań jest mało popularna, zabiera dużo miejsca, pobiera sporo energii i nie wszystkie materiały można w niej suszyć, bo mogą się… skurczyć. Jeśli chcecie w szybki sposób wysuszyć odzież, to oprócz postawienia suszarki obok kaloryfera, możecie rozwiesić między rzędami prania suche ręczniki, które będą chłonąć wilgoć z mokrych ubrań. Nie jest to sposób na całkowite wysuszenie odzieży, jednak pozwala na wysuszenie jej dwa razy szybciej, niż gdyby były tam zawieszone wyłącznie mokre ubrania.

Środki, które nie dają się plamom wygrać

Dobór odpowiednich detergentów jest kolejnym sposobem na szybsze pranie. Nie oznacza to, że cały proces będzie przebiegał sprawniej, jednak jeśli po praniu wszystkie koszulki będą lśniąco białe, a po plamach żadnego śladu, oznacza to, że nie musimy już inwestować swojego czasu w kolejne pranie. Pamiętajmy, że niektóre materiały wymagają innych detergentów i nie zawsze można segregować ubrania tylko ze względu na kolor! Jeśli już wiecie, jak oszczędzać czas podczas prania, ale chcielibyście się dowiedzieć, jakie są sposoby na oszczędzanie nie tylko czasu, ale również pieniędzy podczas eksploatacji domu, to sprawdźcie w tym artykule: 6 sposobów na oszczędzanie w domu.

Czy znacie jeszcze jakieś sposoby na sprawne robienie prania?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu