Które materiały budowlane są dobre dla naszego zdrowia? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Które materiały budowlane są dobre dla naszego zdrowia?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Nowoczesny salon od ​COR Sitzmöbel Helmut Lübke GmbH & Co. KG Nowoczesny
Loading admin actions …

Budując dom chcemy czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo. Zaczynając przygodę z budowlanką będziemy musieli się całkiem sporo nauczyć, aby odpowiednio poprowadzić procesem powstawania naszego domu – dotyczy to również osób, które zatrudniły profesjonalną firmę usługową zajmującą się całością działań – powinniśmy wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać. Bezpieczeństwo jakie będziemy chcieli zapewnić, to nie tylko antywłamaniowe drzwi, czujnik przeciwpożarowy, czy odpowiednio zamontowana instalacja gazowa, ale również to, jakich materiałów wybierzemy podczas budowy lub remontu domu. 

Przede wszystkim pierwszą kwestią na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest to, czy dany materiał posiada atesty i certyfikaty – które oczywiście nie zabezpieczają nas całkowicie, ale są znakiem, że dany produkt po odpowiednim montażu, nie powinien sprawiać żadnych problemów. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że choroba związana z nieodpowiednimi materiałami i eksploatacją budynku, została nawet sklasyfikowana – jest to syndrom chorych budynków ( z angielskiego Sick Building Syndrome). O tym jak jej uniknąć, jak też o niebezpiecznych materiałach możecie przeczytać w dalszej części artykułu. 

Dlaczego zwracać na to uwagę?

Źle dobrane materiały budowlane mogą mieć naprawdę zły wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Jak wspominaliśmy już wcześniej, SBS (syndrom chorych budynków), występuje w określonych miejscach nie bez przyczyny. Zła jakość lub zbyt mała ilość świeżego powietrza jest głównym powodem marnego samopoczucia. Może to być spowodowane brakiem wentylacji i nagromadzonych zanieczyszczeń powietrza (palenie tytoniu, pocenie się, powstałe grzyby, mikroorganizmy nagromadzone w przewodach wentylacyjnych) lub nieodpowiednio użyte materiały budowlane, takie jak impregnaty, rozpuszczalniki, azbest, farby malarskie z ołowiem itp. Objawami są bóle i zawroty głowy, mdłości i omdlenia, trudności w oddychaniu, ogólne przemęczenie. Inne konsekwencje źle dobranych materiałów budowlanych są jeszcze mniej przyjemne, jak zatrucia i alergie. Zwracając uwagę podczas wyboru na certyfikaty i atesty, oraz pamiętając o odpowiedniej wentylacji i jej czyszczeniu, możemy zniwelować możliwość powstania niezbyt dobrego dla naszego zdrowia budynku. A skoro ma to być nasz dom, to powinniśmy się w nim czuć bezpiecznie i komfortowo – a nie obawiać choroby. 

Materiały budowlane ogólnie

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych może być dość trudny, ponieważ jeśli właściwie się przyjrzymy wszystkim propozycjom, to każda z nich może zawierać coś niezdrowego dla człowieka. Azbest, kadm, ołów, chlorek winylu, fenole, czy benzen. Próbując za wszelką cenę ocalić nasz dom przed działaniem tych środków, musielibyśmy chyba zamieszkać w szałasie, ponieważ w większości materiałów, któryś z tych środków się pojawi. Sztuką jest nie tylko dobór materiału, ale również jego odpowiednia instalacja, która może w dużym stopniu pomóc nam w zabezpieczeniu domu. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, powinniśmy zwrócić uwagę na to, co o danym produkcie mówi sam producent. Niektóre związki są niebezpieczne dla zdrowia podczas aplikacji, a już po wywietrzeniu przestają szkodliwie wpływać na nasze samopoczucie. Inne zaś mogą mieć działanie długofalowe – szczególnie uciążliwe dla astmatyków i alergików.  

Pamiętajmy, że takie materiały, które pomimo zakazu, często są jeszcze spotykane w budownictwie (szczególnie tym starszym) nie zawsze są tak szkodliwe, jak nam się wydaje. Przykładem może być azbest, który choć jest szalenie niebezpieczny dla zdrowia, to tylko jego pył (podczas cięcia) jest rakotwórczy, zaś sama płyta, już zamontowana, nie oddziałuje na nasze samopoczucie. Od 1997 roku azbest nie może być wykorzystywany w materiałach budowlanych. 

Projekt domu widoczny na zdjęciu został wykonany przez pracownia projektowa archipelag.

Podłogi

Panele Dekoracyjne 3D - Loft Design System - model Nexus od Loft Design System Nowoczesny
Loft Design System

Panele Dekoracyjne 3D – Loft Design System – model Nexus

Loft Design System

Zdecydowanym faworytem są podłogi drewniane, ale nie mogą być one pokryte lakierami, które zostały stworzone na bazie rozpuszczalników – przez długi czas mogą wydzielać toksyczne opary. Tak samo jak w przypadku farb i lakierów do ścian, powinny one być wodorozcieńczalne lub zabezpieczone woskiem i olejem bez zawartości terpentyny, czy kalafonii. Uwaga na drewno egzotyczne, które może wywoływać alergię! Tuż obok drewna dobrym wyborem jest powszechnie znane linoleum stworzone z naturalnych składników, takich jak olej lniany, mączka drzewna, wypełniacze mineralne i żywice. To samo dotyczy wykładzin podłogowych z polichlorku winylu (PCW) – jednak nie wszystkie wykładziny są bezpieczne. Te, stworzone z poliestru, zawierają często formaldehyd, który ulatnia się przez całkiem długi czas. Nie zbędą z nich zadowoleni również alergicy, którym kurz gromadzący się w wykładzinie, będzie z pewnością przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. 

Ściany i sufity

Tres Tintas Barcelona - hiszpańskie tapety i murale od Wzorywidze.pl Eklektyczny
Wzorywidze.pl

Tres Tintas Barcelona – hiszpańskie tapety i murale

Wzorywidze.pl

Wybierając te materiały, które nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich promieniotwórczość – im mniejsza, tym lepiej. Najniższą promieniotwórczością charakteryzują się materiały przy produkcji których nie było chemicznych wspomagaczy. Najlepiej w rankingu wypadają bloczki i cegły wapienno-piaskowe, jak również drewno suszone komorowo i takie, które nie wymaga impregnacji. Tuż po tych materiałach plasuje się beton komórkowy biały, a za nim wszelkie produkty ceramiczne, m.in keramzytobeton, czy klinkier. 

Dobrym wyborem będą silikaty, czy beton komórkowy piaskowy i beton zwykły, jednak powinniśmy odpuścić beton komórkowy z popiołem czy żużlobeton. Są to podstawowe materiały konstrukcyjne, których dawka promieniowania jonizującego w skali roku nie może wynosić więcej niż 1 milisiwert (mSv). 

Farby i lakiery

Tak samo jak w przypadku materiałów konstrukcyjnych, tak i farby oraz lakiery mają określoną promieniotwórczość. Oczywistym jest fakt, że powinniśmy unikać farb zawierających ołów, jednak pomimo właściwości toksycznych, są one powszechnie dostępne. Remedium na ten problem jest metoda pokrywania, która stanowi barierę ochronną. Niezależnie od tego jaką farbę wybierzemy, powinna ona być rozcieńczana wodą – zdecydowanie nie rozpuszczalnikiem. 

Farbami, które nie wydzielają szkodliwych substancji są farby akrylowe, które scala żywica akrylowa, jak też farby emulsyjne. Oprócz tego możemy czuć się bezpiecznie pokrywając ściany farbami lateksowymi z kauczukiem oraz  winylowymi z polichlorkiem winylu. Możemy tez bez obaw stosować farby mineralne (np. wapienne), silikatowe (niestety bardzo drogie) oraz cementowe (do betonu).

Jakość materiałów

Podczas wyboru materiałów budowlanych nie powinniśmy kierować się tylko ekonomią, ponieważ może się to na nas zemścić w przyszłości. Lepiej jest dokładnie sprawdzić dany produkt oraz jego możliwy wpływ na nasze zdrowie, które po miesiącach mieszkania w danym domu może się pogorszyć, a przecież nie po to budujemy dom, w którym chcemy się czuć jak w bezpiecznej i spokojnej oazie. Dlatego warto postawić na jakość, nie tylko przy wyborze materiałów konstrukcyjnych, ale również w kwestii materiałów wykończeniowych. Jeśli nie jesteśmy pewni, zwróćmy się do specjalisty, który pomoże nam w odpowiednim zakupie.

Jeśli chcecie tanim kosztem sprawić, aby Wasz dom świetnie się prezentował, to sprawdźcie kilka trików: Tanie sposoby na drogo wyglądający dom!

Czy znacie jeszcze jakieś materiały budowlane, które nie są szkodliwe?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu